09.02.2017XXVI Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka

mgjl_t1.jpg

Kolejna odsłona Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej za nami. Już po raz jedenasty gościliśmy znamienite grono artystów z kraju i zagranicy (Australia, Węgry, Ukraina, Wietnam, Rosja), który zatrzymali się w Oleśnie niosąc poezję, satyrę, balladę i piosenkę literacką, czyli „Dedykacje dla Powiśla”. Licznie zebraną widownię czarowali pięknymi strofami, humorem i muzyką. Koncert poprowadził Dyrektor Organizacyjny Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej Andrzej Grabowski, a na scenie wystąpili: Lech Konopiński, Kazimierz Burnat, Géza Cséby, Jan Dydusiak, Wołodymyr Garmatiuk, Artur Grabowski, Oksana Chukhlib, Stefan Jurkowski, Krystyna Konecka, Taras Lazurkiewicz, Maria Ludkiewicz-Bilous, Lam Quang My, Lidiya Plakhtiy, Wladimir Stockman.
Do rodziny wędrujących artystów przyłączył się także zaprzyjaźniony z biblioteką w Oleśnie Grzegorz Plewniok z Bierunia Nowego. Wieczór obfitował w wiele emocji i doznań artystycznych. Od zachwytu, poprzez łzy wzruszenia, a na szczerym serdecznym śmiechu kończąc. A wszystko to za sprawą wybitnych gości, którzy w wyjątkowy sposób potrafili dotrzeć do publiczności. Występ został nagrodzony gromkimi brawami, a ciepła, rodzinna atmosfera, wyczarowana zarówno przez wspaniałych artystów jak i równie cudowną widownię sprawiła, że prawie trzygodzinne spotkanie upłynęło w mgnieniu oka. W podziękowaniu za niezwykłe, niezapomniane chwile bohaterowie wieczoru otrzymali wyjątkowy upominek w postaci tortu okol­iczn­ości­oweg­o, ufundowanego przez Państwa Małgorzatę i Dariusza Oleś.
Impreza odbyła się w przepięknej jesiennej scenerii wyczarowanej przez Ks. Krzysztofa Trzepacza, która spotkała się z ogromnym uznaniem wszystkich gości biorących udział w imprezie.
Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli m.in. Ks. Prałat Jan Rybak Ks. Proboszcz Parafii w Oleśnie oraz Księża Wikariusze Ks. Krzysztof Trzepacz i Ks. Marek Migacz; Kazimierz Tęczar – Sekretarz Miasta i Gminy Szczucin; Krzysztof Bryk – Przew. Komisji Edukacji i Polityki Społecznej Rady Powiatu w Dąbrowie Tarnowskiej; Ewa Drzazga – Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Brniu; Jarosław Boryczka - Dyrektor Zespołu Szkół Pona­dgim­nazj­alny­ch w Brniu; Red. Urszula Skórka z Kuriera Dąbrowskiego; Irena Kawa - Kierownik ŚDS w Oleśnicy; Jarosław Bartoń – Radny Powiatowy oraz Radni Rady Gminy Olesno; Dyrektorzy, kierownicy i pracownicy zapr­zyja­źnio­nych­ instytucji kulturalnych, oświatowych, opiekuńczych i służby zdrowia; Pracownicy Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej; Bibliotekarze z bibliotek publicznych z terenu Powiatu Dąbrowskiego oraz przyjaciele i czytelnicy biblioteki.

Spotkanie odbyło się 5 października 2016 r. w sali bibliotecznej Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, a jego organizatorami i gospodarzami byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie. Wsparcia finansowego udzieliła Powiatowa Biblioteka Publiczna z siedzibą w Brniu, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno oraz I Oddział Banku Zachodniego WBK w Dąbrowie Tarnowskiej, którym kieruje Dyrektor Ewa Dudzik.Impreza przygotowana została w ścisłej i wszechstronnej współpracy wspó­łorg­aniz­ator­a, którym było Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie z Prezesem Haliną Dojka na czele i przy ogromnym wsparciu organizacyjnym i rzeczowym członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie.

Niezwykła i bogata oprawa spotkania to także zasługa wspaniałych i niezawodnych przyjaciół biblioteki. Gospodarze wystosowali specjalne, rymowane podziękowania do wszystkich, którzy pomogli w przygotowaniu imprezy, a byli to:Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, Dyskusyjny Klub Książki w Oleśnie, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno, Biblioteka Powiatowa z siedzibą w Brniu, Ks. Krzysztof Trzepacz, Aneta Kukla z Olesna - szkółka „Zielony Ogród”, Małgorzata i Dariusz Oleś z Olesna - Zakład Piekarniczo Cukierniczy, Ewa i Roman Partyńscy, Anna i Adam Rzemińscy, Joanna Dyjak, Dorota i Janusz Skowron, Dorota Wenc - Centrum Polonii w Brniu, Pracownicy Firmy Radbet z Olesna, Czesław Mosio, Anna Plata, Urszula Sajdera, Renata Morawiec, Renata Nowak.

Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na tradycyjny powiślański poczęstunek przygotowany przez członków Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie oraz pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie.
Magiczna atmosfera wieczoru towarzyszyła wszystkim jeszcze po zakończeniu koncertu. Artyści, którzy zawarli w Oleśnie wiele przyjaźni mogli ponownie spotkać znajome twarze… serdecznym powitaniom, radosnym rozmowom nie było więc końca...

mgjl60_t1.jpg mgjl60_t1
mgjl_t1.jpg mgjl_t1