17.02.2017Podsumowanie ferii zimowych w bibliotece gminnej

Na czas ferii zimowych Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy zorganizowała cykl czterech dwugodzinnych warsztatów plastyczno-edukacyjnych dla dzieci pn. ,,Ferie z Biblioteką”. Zajęcia odbywały się we wtorki oraz w piątki i oferowały dzieciom twórcze spędzanie czasu. Poprzez zajęcia artystyczne uczestnicy rozwijali swoją kreatywność i zdolności twórcze a nade wszystko wyobraźnię. Zajęcia artystyczne zostały przygotowane i przeprowadzone przez Renatę Gość – dyrektora GBP w Trzcinicy oraz Agnieszkę Kałkę – bibliotekarza.

We wtorek 31.01.2017 r. tematem zajęć były ,,Karnawałowe warsztaty artystyczne”. Podczas spotkania czytelnicy wykonywali pięknie przyozdobione maski karnawałowe z różnorodnych materiałów plastycznych. Dodatkowo podczas zajęć czytelnicy wysłuchali ciekawego opowiadania o przygotowaniach Martynki do balu.

„Zimowe pejzaże” były tematem drugich warsztatów plastycznych zorganizowanych w bibliotece. Utwór terapeutyczny pt. „Bajka o różowych rękawiczkach, kłębku włóczki, Smoku-Nie-Smoku i innych dziwach” rozpoczął zajęcia warsztatowe. Po omówieniu opowiadania dzieci przystąpiły do pracy indywidualnej. Każdy uczestnik malował wybrany przez siebie pejzaż w zimowej scenerii. Następnie w grupach dzieci wykonywały wspólne prace plastyczne.

7 lutego br. odbyły się następne warsztaty artystyczne. Tym razem młodzi czytelnicy wysłuchali opowiadania pt. „Sowo, wróć!”, ukazującego jak ważni w życiu są prawdziwi przyjaciele. Następnie każdy uczestnik musiał stworzyć ,,bohaterów z wyobraźni”. Za pomocą gotowych elementów lub z tuszu kreślarskiego dzieci powoływały do życia nowych przyjaciół, wykazując się przy tym dużą kreatywnością.

,,Walentynkowe warsztaty artystyczne” zakończyły cykl spotkań w ramach ,,Ferii z Biblioteką”. Dzieci własnoręcznie wykonywały walentynkowe cudeńka: trójwymiarowe kartki oraz serduszka. Swoje prace uczestnicy zabrali do domu, by wręczyć swoim ukochanym osobom 14 lutego. Wtorkowe warsztaty przyniosły wiele zabawy i radości. Tak jak podczas innych warsztatów organizowanych w ferie w bibliotece, dzieci na początku spotkania wysłuchały opowiadania, tym razem było to: „Hipacy chce się zakochać”.

Wiele śmiechu i zabawy wywoływała gra w kalambury, organizowana na koniec każdego spotkania. Za udzielanie prawidłowych odpowiedzi przewidziane były różnorodne nagrody. Dzieci dostawały piękne zakładki do książek wykonane na szydełku przez panią Barbarę Grzesiak z Kluczborka, małe zabaweczki oraz słodycze. W trakcie warsztatów dla niestrudzonych małych artystów przygotowywany był również poczęstunek.

13-1024x739.jpg 13-1024x739
1-3.jpg 1-3