Biblioteka Kraków
Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego 3
31-154 Kraków
50.06518 19.94701
WYDARZENIE
2017-4-24
T09:00
03.04.2017XVI Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"
[awatar]
Biblioteka Kraków

W ramach XVI Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” filie Biblioteki Kraków przygotowały dla czytelników akcje wymiany książek oraz imprezy propagujące książkę i czytelnictwo w środowisku lokalnym.
Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie internetowej Biblioteki Kraków www.biblioteka.krakow.pl (24 kwietnia).

Pomysł organizacji Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" pochodzi z Hiszpanii, skąd do Małopolski został przeniesiony w 2002 roku. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

23 kwietnia to data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira oraz śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Wszyscy trzej zmarli 23 kwietnia 1616 roku, choć datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch - wg kalendarza gregoriańskiego.

Symbol róży jest natomiast związany ze świętym Jerzym, 23 kwietnia jest hucznie obchodzonym w Katalonii świętem narodowym, jako dzień Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka.

Pierwsza edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” odbyła się 21-23 czerwca 2002 r. Wtedy to powstał pomysł, aby księgarnie obniżyły ceny książek o 10%, a do każdej zakupionej książki dołączyły różę. Co roku w Małopolskich Dniach Książki bierze udział kilkadziesiąt księgarni i bibliotek z całej Małopolski. Organizowane są także imprezy towarzyszące związane z promocją czytelnictwa, promocją autorów oraz nowości wydawniczych.

Ideą nadrzędną Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" jest rozwój czytelnictwa w regionie oraz zachęcenie mieszkańców do odwiedzania księgarń i bibliotek.

Organizatorami Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” są: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.
www.ksiazkairoza.pl

wydarzenia w tle (3).png


wydarzenia w tle (3).png wydarzenia w tle (3)
png, 2.9 MiB, 1920x1080
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Biblioteka Kraków

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo