16.10.2013"LokoMotyw - wokół Tuwima"

Muzyczny poranek z Filharmonią Pomorską

Spotkanie autorskie z Kazimierzem Szymeczko

Warsztaty ilustratorskie z Marianną Jagoda-Mioduszewską

Logo portalu

Warsztaty teatralne z aktorami z teatru BURATINO

W ramach obchodów Roku Tuwima w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu odbył się cykl spotkań promujący twórczość tego wszechstronnego poety. Choć Julian Tuwim większość utworów skierował do dorosłego czytelnika, to jednak zdecydowaną popularność przyniosły mu wierszyki dla dzieci. Któż nie zna "Lokomotywy", "Rzepki" czy pana Hilarego szukającego wciąż swoich okularów.

14 października w naszej placówce odbyły się cztery przedsięwzięcia, będące częścią projektu "LokoMotyw - wokół Tuwima" zorganizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bydgoszczy, których głównym bohaterem były wiersze dla dzieci Juliana Tuwima. Najliczniejsza grupa małych odbiorców wzięła udział w Poranku Muzycznym z Filharmonią Pomorską oraz spotkaniu autorskim z pisarzem dla dzieci i młodzieży Kazimierzem Szymeczko. Kolejną atrakcją były warsztaty ilustratorskie z Marianną Jagoda-Mioduszewską w trakcie których powstał wspaniały pociąg zawierający zapomniane przez Juliana Tuwima wagony. Powstałą pracę można podziwiać w holu naszej biblioteki. W następnych zajęciach prowadzonych przez aktorów Teatru "Buratino" wzięły udział te dzieci, które chciały zgłębić tajniki sztuki aktorskiej. W trakcie warsztatów odbyły się liczne inscenizacje do wierszy Tuwima. Zwieńczeniem całodniowych zmagań była "przejażdżka" pociągiem, w którym, każdy z uczestników odgrywał rolę innego wagonika. Łącznie w zajęciach promujących twórczość Juliana Tuwima wzięło udział blisko dwieście dzieci, co tym bardziej cieszy organizatorów, gdyż poniedziałek był dniem wolnym od nauki.

Oprac. Wioletta Duda