01.09.2017"Senior na walizkach" - wystawa w holu Biblioteki Głównej

1 lipca będzie miało miejsce otwarcie kolejnej już wystawy z cyklu „Senior na walizkach”. Tym razem bohaterką fotografii jest malownicza wyspa Brač w Chorwacji. Autorka zdjęć, Pani Maria Blus ze Stowarzyszenia Klub Seniora „Seniorek” w Skawinie, odwiedziła wyspę Brač podczas jednej z wycieczek krajoznawczych. Na wystawie zostały zaprezentowane fotografie przedstawiające najpiękniejsze miejsca, które udało się zobaczyć autorce podczas zwiedzania tego regionu.

Brač jest trzecią co do wielkości wyspą na Adriatyku, należącą do grupy wysp środkowej Dalmacji. Jej powierzchnia wynosi 395,44 km². Od lądu stałego oddziela wyspę cieśnina o szerokości 5–12 km. Niewątpliwą atrakcją wyspy jest Vidova Gora (778 m n.p.m.) – najwyższy szczyt oraz liczne jaskinie rozsiane wśród skał. Niesamowite krajobrazy, które można zobaczyć ze szczytu z pewnością zostaną na długo w pamięci urlopowiczów. Linia brzegowa wyspy podzielona jest wieloma plażami i zatokami, a najsłynniejszą plażą jest Zlatni Rat (Złoty Róg) w najstarszym miasteczku – Bol.

W odróżnieniu od innych wysp chorwackich, które są często kamieniste, wyspa ta jest całkowicie odmienna bowiem bogata flora i fauna stwarzają tutaj atmosferę bajkowości. Mieszkańcy wyspy żyją zazwyczaj z hodowli owiec, uprawy winorośli i oliwek oraz rybołówstwa. Wyspa słynie z antycznych kamieniołomów przy Pučiśćach, z których kamienie wbudowano w Parlamencie w Budapeszcie, w Waszyngtonie, w Białym Domu oraz Reichstagu w Berlinie.

Wystawa prezentowana będzie w holu biblioteki głównej do 31 sierpnia 2017 r.

Plakat wystawy(1).jpg

Plakat wystawy(1).jpg Plakat wystawy(1)