Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie
01.09.2017"Zaginione dzieło" - literacko-kryminalna gra miejska
Skawina MBP

Sensacja w bibliotece!

Podczas wakacyjnych porządków w magazynie, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie natrafili na zaskakujący dokument. Była to jedna z najstarszych biografii Stanisława Wyspiańskiego, w której bibliotekarze odnaleźli wzmiankę o pobycie sławnego dramaturga i poety w korabnickim dworku. Według tych informacji, podczas jednego z licznych wypadów do Skawiny na przełomie 1888-1889 roku, Wyspiański napisał wyjątkowe, nigdy nieopublikowane dzieło pt.: „Poprawiny”. Rękopis nie trafił jednak nigdy do Krakowa – pozostał na terenie gminy Skawina. Tajemnicą owiane są późniejsze losy utworu, wpłynęła na nie między innymi wojenna zawierucha, podczas której „Poprawiny” niejednokrotnie zmieniały swoją lokalizację, przekazywane z rąk do rąk. Co dokładnie działo się z dramatem? Jaką kryje historię? I co najważniejsze – gdzie ukryty został bezcenny rękopis?! Na te pytania odpowiedzieć chcą skawińscy bibliotekarze, tropiąc pozostawione w magazynowych dokumentach wskazówki. Niejednokrotnie podejmowano próby odnalezienia utworu – bezowocnie. Specjaliści szacują wartość takiego dzieła na kilkanaście milionów złotych, natomiast pod względem literackim jest ono bezcennym skarbem polskiej kultury.

Więcej informacji: biblioteka-skawina.pl

gra-miejska5-724x1024.jpg