15.09.2017Wakacje w bibliotece

W dniu 19 lipca 2017 tematem przewodnim naszych warsztatów było mydło. „Wyszedł jak Zabłocki na mydle”- zdarza nam się usłyszeć , ale czy wiemy jednak, skąd wzięło się to popularne powiedzenie?. Dzieci wysłuchały, krótką historię Cypriana Zabłockiego, ziemianina spod Sochaczewa, który to w XIX wieku produkował mydło. Żeby jednak zysk był większy, Zabłocki postanowił oszukać celników pruskich i cały ładunek z mydłem wyrzucił do wody. Płynąc, barka ciągnęła za sobą skrzynie pod powierzchnią wody i w bezpiecznej odległości od oczu celników. Opłaty celnej udało się uniknąć, ale kiedy w Gdańsku chciano wydobyć skrzynie, okazało się, że nie były one dostatecznie szczelne i całe mydło rozpuściło się w wodzie. Zabłocki stracił wszystkie zainwestowane pieniądze. Wspomniane było również, że w Bydgoszczy znajduje się Muzeum Mydła i Historii Brudu. Przedstawiona została historia ewolucji czystości i brudu w starożytności i europie.
W dalszej części nastąpiły zabawy ruchowe, integracyjne i na spos­trze­gawc­zość­.
Po rozruszaniu kości przeszliśmy do praktycznej części, w której wykonywaliśmy mydełka w różnej postaci np. lawendowe, cytrynowe, waniliowe itp.,a aromatyczne zapachy unosiły się w całej sali. Twórcze działanie naszych uczestników wytworzyły efektowne piękne pachnące mydełka, które mogły dać w prezencie bliskiej osobie. I tak minęły kolejne zajęcia oraz mile spędzony czas. Dziękujemy !!!