07.10.2017Po górach z mistrzem pióra

Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu realizując kolejny projekt, dofinansowany ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Partnerstwo dla Książki – „Po górach z mistrzem pióra” - jest organizatorem 25 spotkań autorskich promujących czytelnictwo i rozwijających wiedzę w bibliotekach publicznych powiatu nowosądeckiego.
W pierwszym cyklu spotkań w dniach od 2 do 6 października 2017 roku gościliśmy na 10 spotkaniach Panią Joannę Krzyżanek, autorkę kilkudziesięciu książek dla dzieci. Oprócz pisania autorka prowadzi warsztaty literackie, ortograficzne, gramatyczne, plastyczne, teatralne i kulinarne. Zaprasza dzieci do świata liter oraz rysunków, proponuję najmłodszym naukę przez zabawę. Jest przekonana, że najlepiej uczymy się poprzez doświadczanie.
W swoich książkach częstuje „moli książkowych” opowiadaniami o Cecylce Knedelek, Lamelii Szczęśliwej, kurze Adeli i Emilianie Apli. Każdy z jej bohaterów literackich ma do spełnienia jakąś wyjątkową misję. Cecylka Knedelek serwuje dzieciom różne smakołyki, a przede wszystkim - wyjaśnia, co trzeba zrobić, by stać się wolontariuszką lub wolontariuszem. Lamelia Szczęśliwa jest miłośniczką ortografii, gramatyki i zdrowej kuchni, a kura Adela prezentuje dzieciom litery. Z kolei Emilian Apla, właściciel pachnącej biblioteki, codziennie czyta dzieciom pachnące bajki. Joanna Krzyżanek jest również autorką serii pachnących książek m.in. czekoladą, cytryną i truskawkami, wystarczy tylko potrzeć i powąchać.
Joanna Krzyżanek z wielką przyjemnością spotkała się z 385 najmłodszymi czytelnikami w powiecie nowosądeckim w: Olszanej, Zagorzynie, Tyliczu, Powroźniku, Rytrze, Łomnicy Zdroju, Florynce, Bereście, Rożnowie i Starym Sączu.
Niespodziewanym dla uczestników wydarzeniem były warsztaty plastyczne, na których dzieci zgodnie z instrukcją Pani Joasi pokazały na co je stać. Samodzielnie wykonały oryginalne zakładki do książek o kształcie kotka lub myszki.
Był też czas przeznaczony na wspólną dyskusję. Pisarka była zaskoczona różnorodnością zadawanych pytań. Młodzi czytelnicy chętnie zabierali głos - otrzymując w zamian długopisy i zakładki. Pani Joasia zauroczyła uczestników spotkań serdecznością, ciepłem, energią i entuzjazmem z jakim mówiła o pisaniu, książkach, życiu i wolontariacie.
Podsumowaniem spotkania było tradycyjne rozdanie autografów na zakładkach wykonanych przez podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h Gniazdo.
Przed nami kolejny etap realizacji tego projektu, kolejne 15 spotkań autorskich odbędzie się w grupach zorganizowanych w bibliotekach publicznych w Barcicach, Piwnicznej, Frycowej, Kamionce Wielkiej, Tęgoborzy, Gródku n/Dunajcem, Jasiennej, Jazowsku, Brzeznej, Grybowie, Nowej Wsi, Białej Niżnej, Mystkowie, Chomranicach i Łososinie Dolnej. Tym razem gośćmi spotkań autorskich w dniach 9 do 20 października będą dr Zenon Szewczyk i Marcin Pałasz.

SAM_2522.jpg SAM_2522
jpg, 6.4 MiB, 5152x3864