Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu realizując kolejny projekt, dofinansowany ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Partnerstwo dla Książki – „Po górach z mistrzem pióra” - jest organizatorem 25 spotkań autorskich promujących czytelnictwo i rozwijających wiedzę w bibliotekach publicznych powiatu nowosądeckiego.
W pierwszym cyklu spotkań w dniach od 2 do 6 października 2017 roku gościliśmy na 10 spotkaniach Panią Joannę Krzyżanek, autorkę kilkudziesięciu książek dla dzieci. Oprócz pisania autorka prowadzi warsztaty literackie, ortograficzne, gramatyczne, plastyczne, teatralne i kulinarne. Zaprasza dzieci do świata liter oraz rysunków, proponuję najmłodszym naukę przez zabawę. Jest przekonana, że najlepiej uczymy się poprzez doświadczanie.
W swoich książkach częstuje „moli książkowych” opowiadaniami o Cecylce Knedelek, Lamelii Szczęśliwej, kurze Adeli i Emilianie Apli. Każdy z jej bohaterów literackich ma do spełnienia jakąś wyjątkową misję. Cecylka Knedelek serwuje dzieciom różne smakołyki, a przede wszystkim - wyjaśnia, co trzeba zrobić, by stać się wolontariuszką lub wolontariuszem. Lamelia Szczęśliwa jest miłośniczką ortografii, gramatyki i zdrowej kuchni, a kura Adela prezentuje dzieciom litery. Z kolei Emilian Apla, właściciel pachnącej biblioteki, codziennie czyta dzieciom pachnące bajki. Joanna Krzyżanek jest również autorką serii pachnących książek m.in. czekoladą, cytryną i truskawkami, wystarczy tylko potrzeć i powąchać.
Joanna Krzyżanek z wielką przyjemnością spotkała się z 385 najmłodszymi czytelnikami w powiecie nowosądeckim w: Olszanej, Zagorzynie, Tyliczu, Powroźniku, Rytrze, Łomnicy Zdroju, Florynce, Bereście, Rożnowie i Starym Sączu.
Niespodziewanym dla uczestników wydarzeniem były warsztaty plastyczne, na których dzieci zgodnie z instrukcją Pani Joasi pokazały na co je stać. Samodzielnie wykonały oryginalne zakładki do książek o kształcie kotka lub myszki.
Był też czas przeznaczony na wspólną dyskusję. Pisarka była zaskoczona różnorodnością zadawanych pytań. Młodzi czytelnicy chętnie zabierali głos - otrzymując w zamian długopisy i zakładki. Pani Joasia zauroczyła uczestników spotkań serdecznością, ciepłem, energią i entuzjazmem z jakim mówiła o pisaniu, książkach, życiu i wolontariacie.
Podsumowaniem spotkania było tradycyjne rozdanie autografów na zakładkach wykonanych przez podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo.
Po uczcie duchowej młodzi czytelnicy otrzymali również coś dla ciała czyli wafelki, soczki oraz ciasteczko z wróżbą.
Przed nami kolejny etap realizacji tego projektu, kolejne 15 spotkań autorskich odbędzie się w grupach zorganizowanych w bibliotekach publicznych w Barcicach, Piwnicznej, Frycowej, Kamionce Wielkiej, Tęgoborzy, Gródku n/Dunajcem, Jasiennej, Jazowsku, Brzeznej, Grybowie, Nowej Wsi, Białej Niżnej, Mystkowie, Chomranicach i Łososinie Dolnej. Tym razem gośćmi spotkań autorskich w dniach 9 do 20 października będą dr Zenon Szewczyk i Marcin Pałasz.
Dodaj komentarz