Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Wilczynie
[awatar]
Wilczyn GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 63 2683066
Województwo: wielkopolskie
Powiat: koniński
Adres: ul. Rynek 14
62-550 Wilczyn
E-mail: biblioteka.wilczyn@wp.pl

Biblioteka otwarta jest od poniedziałku do piątku: 08:00-16:00

Jesteśmy instytucją kultury, która gromadzi, przechowuje oraz udostępnia materiały biblioteczne. Pierwszy wpis w księgach inwentarzowych naszej biblioteki pochodzi z 1949r.

Więcej informacji: www.facebook.com

Katalog on-line: wilczyn-gbp.sowa.pl

Wielu boi się go niczym zjawy z najs­tras­znie­jsze­go horroru. Jednak sympatyczny pan/pani dentysta naprawdę chcą, żebyśmy mieli zdrowe zęby. W święto nie tylko warto więc uhonorować ich pracę, ale może i zapisać się na wizytę?

"U dentysty" - autor: Bożena Forma

Pan dentysta leczy zęby,
wszyscy o tym wiedzą.
A szczególnie dzieci, które
wciąż cukierki jedzą.

Kiedy nagle ząb zaboli
na fotelu siadasz.
I po chwili mocną plombę
w zębie już posiadasz.

Szczotka, pasta to są zębów
wielcy przyjaciele.
Myj dokładnie swoje zęby,
nie tylko w niedzielę.

20210301_130510.jpg

20210301_130510.jpg 20210301_130510
jpg, 561 KiB, 3264x2448
Komentarze (0)

Przez cały marzec Biblioteka będzie zachęcać swoich czytelników do sięgania po twórczość Małgorzaty Musierowicz, szczególnie tę związaną z cyklem Jeżycjady.

„Bądź jak Borejko – czytaj książki”.
Czytelniczy marzec w bibliotece będzie należał do Borejków – bohaterów poznańskiej sagi. Można będzie przyjrzeć się czytelniczym preferencjom literackiej rodziny.
20210224_120918.jpg
Akcja znalazła swoje miejsce w wirtualnym świecie. Już niebawem na facebookowym profilu książnicy można będzie wsłuchać się w fragmenty książek czytanych przez bibliotekarkę. Zapraszamy do śledzenia naszego profilu i wypożyczania książek z cyklu "Jeżycjady"
BANER-UPDATE.png

BANER-UPDATE.png BANER-UPDATE
png, 2.0 MiB, 1448x2048
20210224_120918.jpg 20210224_120918
jpg, 1.1 MiB, 3264x2448
Komentarze (0)

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

20210301_125826.jpg 20210301_125826
jpg, 605 KiB, 3264x2448
Komentarze (0)

Co prawda w tym roku ciężko będzie obchodzić to święto, ale kilka informacji Wam się przyda :)😊
Dzień Żaby to święto, które wypada 29 lutego, a więc raz na cztery lata. Najhuczniej jest obchodzone w USA. Żaba nie bez powodu ma swoje własne święto - spełnia ważną rolę w ekosystemie oraz jest symbolem szczęścia.

"Żabowate, żaby właściwe (Ranidae) – rodzina z rzędu płazów bezogonowych (Anura), obejmująca ok. 400 gatunków.
Występowanie i środowisko życia
Żabowate występują na całej kuli ziemskiej z wyjątkiem Antarktyki, płd. części Ameryki Południowej, środkowej i południowej Australii, Nowej Zelandii i niektórych wysp pacyficznych. Żabowate zamieszkują różnorodne środowiska – lądowe, wodne, niektóre gatunki żyją na drzewach. Prowadzą dzienny lub nocny tryb życia.
W Polsce występuje 6 gatunków z rodziny – żaba trawna (Rana temporaria), żaba zwinka (Rana dalmatina), żaba moczarowa (Rana arvalis) zaliczane do grupy żab brunatnych; żaba śmieszka (Pelophylax ridibundus), żaba jeziorkowa (Pelophylax lessonae) oraz płodny mieszaniec (hybryda) tych gatunków – żaba wodna (Pelophylax kl. esculentus) zaliczane do grupy żab zielonych." - źródło: ekologia.pl

www.youtube.com
www.youtube.com

20210225_154404.jpg 20210225_154404
jpg, 2.5 MiB, 3264x2448
Komentarze (0)

Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.

w.bibliotece.pl

W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

www.youtube.com

Komentarze (0)

Już 26 lutego będziemy obchodzić Dzień Dinozaura :)😊

Choć dinozaury dawno już wyginęły to nie przestają fascynować ludzi. Święto tych preh­isto­rycz­nych­ stworzeń można spędzić na wiele sposobów – poczytać o ich zwyczajach i zachowaniach albo obejrzeć kultowy film „Park Jurajski”.

Dinozaury – kilka słów o nich.
Nazwa dinozaury wywodzi się z języka greckiego i oznacza straszny jaszczur. Ta nazwa doskonale oddaje charakter niektórych gatunków tych stworzeń. Dinozaury były gadami lądowymi. Często potocznie dinozaurami nazywa się także pterozaury (gady latające) oraz plezjozaury (gady wodne), ale w rzeczywistości były one odrębnymi grupami zwierząt.

Kiedy na Ziemi żyły dinozaury?
Dinozaury żyły w mezozoiku, epoce w dziejach Ziemi, która bywa niekiedy nazywana erą gadów. Gady panowały na Ziemi dość długo, ponad 135 milionów lat, po czym nagle, około 65 mln lat temu, wyginęły.

Skąd znamy dinozaury?
Cała wiedza o tych niezwykłych zwierzętach pochodzi ze śladów jakie pozostawiły one po sobie w różnych zakątkach Ziemi. Ślady te to przede wszystkich kawałki kości i szkieletów, zwane skam­ieni­ałoś­ciam­i. Niezwykle rzadko zdarzają się znaleziska bardzo dużych fragmentów lub nawet całych szkieletów. O budowie dinozaurów wnioskuje się na podstawie kawałków kości, z których odtwarza się modele całych szkieletów. Jak to się stało, że zachowały się tak długo? Stało się tak ponieważ kości te są bardzo duże i dzięki temu wolniej ulegają rozkładowi. Źródłem wiedzy o wyglądzie i życiu dinozaurów są także tak zwane koprolity. Należą do nich odciski miękkich części ciała, skamieniałe narządy wewnętrzne i tropy, ale te można spotkać naprawdę rzadko. Zachowane części dinozaurów dają jedynie szczątkową wiedzę o tych zwierzętach. To co zachowało się do dziś jest bowiem maleńką cząstką tego, co pozostało po dinozaurach zaraz po ich wyginięciu. Nie wszystkie dinozaury były ogromne i ciężkie. Najwięcej wiemy o tych ostatnich, ponieważ fragmenty ich dużych kości zachowały się do dziś, w przeciwieństwie do tych mniejszych, które przez ten czas uległy całkowitemu rozkładowi.

Gatunki dinozaurów
Do chwili obecnej naukowcom udało się sklasyfikować prawie tysiąca gatunków dinozaurów. Wśród gatunków dinozaurów możemy wyróżnić dinozaury drapieżne (Tyranozaur, Allozaur) oraz dinozaury roślinożerne (Triceratops, Brachiozaur, Diplodok).

Więcej informacji znajdziecie na stronie: dinozaury.info

Komentarze (0)

Dnia 17 lutego obchodziliśmy Dzień Kota :)😊

Mimo, że koty zwykle chadzają własnymi ścieżkami, nad wyraz często spotykają na nich na ssaki z gatunku homo sapiens. Człowiek rozumny udomowił wąsatego czworonoga prawie 10 tysięcy lat temu, ale dopiero w 1990 roku we Włoszech koty doczekały się swojego międ­zyna­rodo­wego­ święta. W Polsce pierwsze obchody miały miejsce w 2006 roku. Dzień Kota to jednak nie tylko oddanie hołdu najp­opul­arni­ejsz­emu zwierzęciu domowemu na świecie, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą iście pieskie życie. W Polsce jest około 17 tysięcy bezdomnych kotów. Akcje charytatywne prowadzą schroniska oraz rozmaite organizacje na rzecz zwierząt. W 2010 roku do obchodów dołączyły również publiczne media (TVP Warszawa). Warto wspomnieć, że nie wszystkie koty na świecie świętują 17 lutego, w Wielkiej Brytanii mają swój dzień 8 sierpnia, w Stanach Zjednoczonych natomiast 29 października. Niestety, w niektórych miejscach te urocze czworonogi wcale nie mogą liczyć na sympatię, czy choćby współczucie. Co roku w Azji, głównie w Chinach, na stole ląduje kilka milionów kotów. Niezwykle trudno pojąć to w naszej rodzimej kulturze, gdzie całe pokolenia pamiętają „Pana kotka”, co leżał w łóżeczku, czy też ciekawskiego Filemona i zasadniczego Bonifacego.

Komentarze (0)

"Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później.
Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn, Eros, Pan czy Juno Februata.
Możliwe, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, zwanego Luperkaliami, obchodzonego 14–15 lutego ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pana, boga przyrody.

Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku. Jedyne i największe w Polsce odbywają się corocznie od 14 lutego 2002 roku w Chełmnie pod nazwą „Walentynki Chełmińskie”. Za sprawą przechowywanej, prawdopodobnie od średniowiecza, w chełmińskim kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP (1280–1320) relikwii św. Walentego, połączono tu lokalny kult św. Walentego z tradycją anglosaską." - źródło: Wikipedia

„Mknie na wrotkach ruda Krysia
i uśmiecha się do Krzysia”

„Namaluję duże słońce
i obrazek dam Ilonce”

„Dziś są Walentynki!
Dla chłopca i dziewczynki!
Wszyscy sobie ślą serduszka,
a ja szepnę Ci do uszka:
Już o Tobie wiele wiem,
coraz bardziej lubię Cię!”

„Dzień Świętego Walentego
To dzień dobry dla każdego!
W tym dniu wszyscy to wyznają,
Że chcą kochać i kochają!”

Komentarze (0)

9 lutego obchodziliśmy Dzień Pizzy :)😊

Wielu z nas dałoby się nieraz pokroić za kawałek pizzy, nic więc dziwnego, że ten okrągły przysmak doczekał się swojego święta. Nie znaczy to bynajmniej, że w pozostałe dni obowiązuje abstynencja – codziennie bowiem sprzedawanych jest na świecie ok. 13 milionów pudełek pizzy. Najp­opul­arni­ejsz­ym rodzajem serowego smakołyku jest niezmiennie margherita (jeden z wariantów pizzy neapolitańskiej). Swoją nazwę zawdzięcza królowej Włoch – Marghericie Sabaudzkiej – która w 1889 roku podczas wizyty w Neapolu miała zasmakować pierwszej współczesnej pizzy, przygotowanej na jej cześć przez miejscowego piekarza. Dziś neapolitana chroniona jest certyfikatem TSG (ang. „świadectwo szczególnego charakteru”) wydawanym przez Komisję Europejską. Oznacza to, że tę odmianę włoskiego specjału przyrządzać można wyłącznie według ściśle określonej, tradycyjnej receptury. Bo z pizzą jest jak z zespołem rockowym: liczy się doskonały skład i wyśmienite kawałki.

"PIZZA
Mąką na blachę BUCH!
Potem woda idzie w RUCH!
Trochę drożdży, trochę soli,
Ugniatamy to powoli.
Jak już ciasto wyrobimy,
To składniki położymy.
Najpierw sos, a potem serek.
A na koniec CIACH! plasterek.
A gdy pizza już gotowa.
To do buzi nam się chowa.
MNIAM, MNIAM, MNIAM!"

A. Charęzińska

Komentarze (0)

Dnia 8 lutego obchodziliśmy Dzień Wieloryba :)😊

"Gdzie tak płyniesz przez ocean,
wielorybie, mój waleniu?
Czy ci kryl smakował dzisiaj?
Czy już jesteś po jedzeniu?

Czy się mylę? Powiedz szczerze:
Ton z pięćdziesiąt ważysz chyba?
I nie jesteś żadną rybą,
choć w twej nazwie ryba pływa.

Wielorybie mój kochany,
płyń na północ, jak najdalej.
Tam jest zimno, tak jak wolisz,
ciepła nie ma prawie wcale."

Ewa Wójcik-Spera

Komentarze (0)
1
...
5 6 7 8 9 10 11 12 13
usunięte konto

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo