Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza im. ks. dra Jana Piekoszewskiego
[awatar]
Gołcza BiOAK
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 12 388 60 44
Województwo: małopolskie
Powiat: miechowski
Adres: Gołcza 69
32-075 Gołcza
E-mail: bioak@op.pl

Poniedziałek 10:00 - 18:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 10:00 - 18:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 10:00 - 18:00

W świątecznej atmosferze w gołczańskiej bibliotece zakończyliśmy naszą „wyprawę w świat książek i nie tylko”.
Uczestnicy finału projektu „W poszukiwaniu straconego czasu – wyprawa w świat książek i nie tylko" obejrzeli prezentację multimedialną pokazującą przebieg działań projektowych.
Wręczono dyplomy i nagrody w konkursie „Świąteczny anioł”. Z pośród prawie 60 prac nagrodzono 7 drużyn rodzinnych (wnuczkowie z dziadkami). Pond to wyróżniono 19 prac, a parapety biblioteki zapełniły się o bożo­naro­dzen­iowy­mi aniołami.
Wszystkich, którzy pragną się zainspirować zapraszamy na pokonkursową wystawę do biblioteki w Gołczy.
Wydarzeniu towarzyszył koncert kolęd w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Gołcza, który wprowadził uczestników w klimat zbliżających się świąt.
Wspólne kolędowanie zakończył świąteczny poczęstunek, na którym nie zabrakło świątecznego makowca, pierogów, barszczu wigilijnego, czy kompotu z suszonych owoców.
Wszystkim partnerom projektu i sympatykom, którzy na co dzień wspierają działania biblioteki wręczono pamiątkowe kubki projektowe.
Pozostałym uczestnikom wolontariusze przypinali buttony promujące wydarzenia projektowe.
Projekt „W poszukiwaniu straconego czasu – wyprawa w świat książek i nie tylko" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

banerekPROJEKT.png

54.jpg 54
jpg, 1.2 MiB, 3990x3114
3.jpg 3
jpg, 1.7 MiB, 5184x3456
24.jpg 24
jpg, 1.8 MiB, 5184x3456
35.jpg 35
jpg, 1014 KiB, 3305x2579
banerekPROJEKT.png banerekPROJEKT
png, 80 KiB, 753x268
Komentarze (0)

Parapety gołczańskiej biblioteki zapełniły się aniołami! Jest to efekt konkursu bożo­naro­dzen­iowe­go „Świąteczny anioł” realizowanego w ramach projektu „W poszukiwaniu straconego czasu - wyprawa w świat książek i nie tylko” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Na konkurs wpłynęło prawie 60 prac!

Wszystkie dzieła powstawały we współpracy z dziadkami, gdyż taka była idea konkursu. Nieodłącznym elementem każdej z prac jest książka z dedykację skierowaną do rodziców np. świąteczny anioł opiekun ludzi zabieganych, anioł ludzi muzykalnych, anioł dla zaczytanych, anioł strażaków, anioł zaspanych, anioł ukochanych rodziców itp.

Wystawę pokonkursową oglądać można w bibliotece do końca stycznia.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i zapraszamy na finał projektu 17 grudnia 2019 r. na godz. 10:00.

2.jpg

Zapraszamy do galerii zdjęć BiOAKu.

1.jpg 1
jpg, 331 KiB, 1654x2339
2.jpg 2
jpg, 43 KiB, 761x383
8.jpg 8
jpg, 1.7 MiB, 5184x3456
7.jpg 7
jpg, 1.5 MiB, 3456x5184
11.jpg 11
jpg, 1.5 MiB, 3456x5184
Komentarze (0)

W bibliotece w Gołczy ruszyła kampania „Poczytaj mi babciu, poczytaj mi dziadku” realizowana w ramach projektu „W poszukiwaniu straconego czasu – wyprawa w świat książek i nie tylko” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Akcja ma na celu zaangażowanie seniorów do czytania bajek dzieciom i opowiadania o własnym dzieciństwie. Spotkaniom tym towarzyszyć będą smaki dzieciństwa np. chleb ze śmietaną i cukrem, suszone owoce, itp.

Jako pierwsi bibliotekę odwiedzili zerówkowicze z klasy pani Uli Jasłowskiej.

Uczniowie wysłuchali bajki Ezopa „O zającu i żółwiu”, którą przeczytała im pani Helena członkini Klubu Senior + w Mostku.

Potem dzieci urządziły wyścig do marchewki dwóm bibliotecznym zającom: Bielakowi i Szarakowi. Na całe szczęście Szarak podzielił się z uczestnikami wygraną marchewką i wszędzie rozległo się radosne chrupanie.

W drugiej części spotkania dzieci wykonały własnego puchatego zajączka i wysłuchały kilku ciekawostek o tym sympatycznym zwierzątku.

Serdecznie dziękujemy pani Helenie. Mamy nadzieję, że inne babcie wezmą z niej przykład!

Czytajcie ze smakiem!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

banerek1.png banerek1
png, 285 KiB, 761x431
plakat-goł.jpg plakat-goł
jpg, 1.5 MiB, 2489x3514
IMG_4885.jpg IMG_4885
jpg, 7.1 MiB, 5184x3456
Komentarze (0)

Serdecznie zapraszamy dzieciaki w wieku 3-6 lat wraz z rodzicami do wzięcia udziału w projekcie „Mała książka - wielki człowiek”. W Wypożyczalni dla Dzieci czeka na naszych najmłodszych czytelników zestaw Wyprawek Czytelniczych.

Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki i zostanie do niej zapisany, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: www.wielki-czlowiek.pl

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymują wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze: książkę z wierszami dla dzieci najw­ybit­niej­szyc­h polskich poetów oraz broszurę informacyjną o roli czytania w rozwoju młodego człowieka. W 2017 r. w ramach akcji pilotażowej rozpoczętej w grudniu rozdaliśmy 100 tys. Wyprawek Czytelniczych w 360 szpitalach w całej Polsce, a w 2018 r. na nowo narodzone dzieci czeka aż 360 tys. wyprawek.

Projekt nawiązuje do kampanii proc­zyte­lnic­zych­ realizowanych na całym świecie, a zapo­cząt­kowa­nych­ w 1992 r. przez brytyjską fundację BookTrust.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl

IMG_4861.jpg IMG_4861
jpg, 7.5 MiB, 5184x3456
Komentarze (0)

Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza złożyła wniosek i otrzymała dotację ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych".

Wysokość dotacji wynosi 5 770,00 zł.

Zapraszamy mieszkańców gminy Gołcza oraz pozostałych czytelników naszej biblioteki do składania propozycji tytułów książek do zakupu pod adresem bioak@op.pl.

logo.jpg

logo.jpg logo
jpg, 9 KiB, 375x134
Komentarze (0)

Biblioteka Publiczna w Gołczy wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krakowie zapraszają na wystawę laureatów Małopolskiego Konkursu Fotograficznego „Leśne Inspiracje” pt. „Las – strażnik Niepodległej”.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie wraz z szesnastoma Nadleśnictwami i Małopolskim Kuratorium Oświaty zorganizowała X edycję Małopolskiego Konkursu Fotograficznego „Leśne Inspiracje”, którego tematem przewodnim było hasło: „Las – Strażnik Niepodległej".

Celem konkursu było pokazanie bogactwa przyrodniczego Małopolski i propagowanie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych szacunku dla przyrody i uświadamianie nieustannej potrzeby jej ochrony.

Tegoroczne hasło konkursu miało na celu ukazanie lasu jako ważnego elementu w duchowym i materialnym dorobku polskiej kultury, jako części naszego dziedzictwa narodowego.

Efektem konkursu jest wystawa, którą oglądać można w Bibliotece i Ośrodku Animacji Kultury Gminy Gołcza. Prace oceniane były w pięciu kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły pona­dgim­nazj­alne­, dorośli, a także w kategorii: pracownicy jednostek organizacyjnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Komisja konkursowa, w której zasiedli przedstawiciele organizatorów konkursu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, zawodowy fotograf oraz fotoreporter prasowy Pan Grzegorz Kozakiewicz nagrodziła 19 prac. Na wystawie zaprezentowane zostaną nie tylko te nagrodzone, ale również prace wyróżnione przez Regionalną Komisję Konkursową.

Zapraszamy do galerii zdjęć BiOAKu.

lasy-2019-Gołcza.jpg lasy-2019-Gołcza
jpg, 1.4 MiB, 3505x4982
Komentarze (0)

Tematem przewodnim wystawy jest pejzaż miejski i natura. Zofia Zalewska w swoich fotografiach przedstawia piękno prowansalskiego krajobrazu od przełomów rzeki Verdon, toczącej swe turkusowe wody w przepastnych kamiennych wąwozach, po Liberon, dziki i odludny obszar .

Wystawę można oglądać do końca sierpnia 2019.

1.jpg 1
jpg, 104 KiB, 800x568
Komentarze (0)

Andrzej Kalinowski - z zawodu elektronik. Z zamiłowania fotograf i podróżnik.

Fotografią zajmuje się od czterdziestu lat.

Przez prawie 30 lat zajmował się fotografią analogową, a współcześnie jest to fotografia cyfrowa.

Z aparatem zwiedził ponad czterdzieści krajów, w tym ostatnio egzotyczne i tajemnicze Peru.

Ameryka Południowa owiana jest wieloma tajemnicami i niewiarygodnymi opowieściami,

z których większość dotyczy starożytnych plemion Indian czy Inków.

Fotografie Andrzeja Kalinowskiego mają przybliżyć nam dotarcie do źródeł ich bytowania,

poznawanie miejsc związanych z ich kulturą. Większość zdjęć robiona była z jadącego autobusu,

pociągu bądź samolotu, dlatego oglądając wystawę możemy poczuć się jak podróżnik

przemierzający niezmierzone kilometry przestrzeni kolorowych krajobrazów.
Ekspozycja ma za zadanie pokazać różne krajobrazy malowniczego kraju

i choć w minimalnym stopniu przekazać klimat i atmosferę tego niecodziennego miejsca.

Zapraszamy do oglądania wystawy w gmachu biblioteki, w dniach od 13 maja do 30 czerwca 2019 r.

Peru-plakat.jpg Peru-plakat
jpg, 4.0 MiB, 3500x4984
Komentarze (0)

Po raz kolejny Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza im. ks. dra Jana Piekoszewskiego została beneficjentem programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Partnerstwo dla książki.

Projekt pod nazwą „W poszukiwaniu straconego czasu - wyprawa w świat książek i nie tylko"” to cykl wydarzeń kulturalnych w Gminie Gołcza związanych z książką.

Zadanie realizowane jest we współpracy z Klubem Senior + z Mostku oraz Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Gołczy.

Koszt całkowity – 12 300,00 zł

Dofinansowanie MKiDN – 9 800,00 zł

Wkład własny ze środków Gminy Gołcza – 2 500,00 zł

Środki te pozwolą zorganizować szereg imprez kulturalnych inspirowanych literaturą, m.in. spotkania autorskie, warsztaty, konkursy, wycieczki.

Zapraszamy więc do biblioteki w Gołczy - bo na dobrą książkę zawsze warto znaleźć czas!

mkidn_01_cmyk.jpg mkidn_01_cmyk
jpg, 66 KiB, 1323x1323
logo-projektu.jpg logo-projektu
jpg, 213 KiB, 1654x1654
plakat-goł.jpg plakat-goł
jpg, 1.5 MiB, 2489x3514
Komentarze (0)
ewakobinska
askot
ewe_link
agnieszka.waclawska
agnieszka.kafel
karolinawydmanska
orczyks
kamienica
Filomata
karjola

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo