Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie

Zapraszamy również na www.facebook.com/GBPBestwina
Twitter twitter.com
Instagram www.instagram.com

Gmina Bestwina jest położona w południowej części województwa śląskiego. Jest miejscem wyjątkowym i to właśnie tutaj działa Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie.
Biblioteka powstała 14 grudnia 1947 roku.
Obecnie GBP w Bestwinie składa się z trzech filii, które obejmują swoją działalnością obszar całej gminy Bestwina. Filie znajdują się w Bestwince, Kaniowie i Janowicach.
Biblioteka umożliwia mieszkańcom gminy bezpłatny dostęp do Internetu.
W Kąciku Prasowym czytelnicy mogą przy kawie lub herbacie odpocząć i poczytać aktualne gazety. Organizowane są również liczne konkursy.
W 2002 roku zapoczątkowano Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Palmę Wielkanocną” na wiersz o tematyce religijnej. Co roku napływają utwory z całej Polski oraz spoza granic naszego kraju.
Z inicjatywy Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich zapoczątkowane również zostaje honorowanie osób „przyjaznych” bibliotece tytułem Amicus Certus.
W styczniu 2004 roku GBP otrzymała dyplom Ministra Kultury „za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu czytelnictwa”.
W maju 2005 roku GBP w Bestwinie otrzymała I miejsce jako „Najlepsza Biblioteka w Powiecie Bielskim w roku 2004/2005”.
W lutym 2006 r. dyrektor GBP otrzymała z rąk wojewody śląskiego odznaczenie Srebrny Krzyż Zasługi.
W maju 2006 roku GBP w Bestwinie otrzymała po raz drugi, I miejsce jako „Najlepsza Biblioteka w Powiecie Bielskim ”.
w 2012 roku "Rzeczpospolita" przyznała GBP w Bestwinie tytuł najlepszej biblioteki w województwie śląskim w Rankingu Bibliotek 2012 oraz drugie miejsce w Polsce w Rankingu Bibliotek 2012 wśród bibliotek gmin miejsko-wieskich i wiejskich.
W 2014 roku odbyła się pierwsza edycja Interaktywnej Gry Terenowej pod hasłem: "Poznajemy Gminę Bestwina".

W związku z przyznaniem pierwszego miejsca dla naszej Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie w powiecie bielskim w XV edycji konkursu "Biblioteka jako centrum edukacyjne, kulturalne i informacyjne" odwiedziła nas Bielska Telewizja Internetowa.www.facebook.com
tv.jpg

tv.jpg tv

18 maja w bibliotece najmłodsi czytelnicy mieli okazję zobaczyć i uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym pt. "Baltazar Bombka" w wykonaniu Teatru Duet z Krakowa.
Zapraszamy na fotorelację www.facebook.com
baltazar.jpg

baltazar.jpg baltazar

11 maja w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kozach odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród bibliotekom uczestniczącym w XV edycji konkursu "Biblioteka jako centrum edukacyjne, kulturalne i informacyjne".
Kochani Czytelnicy, miło nam poinformować, że nasza biblioteka zdobyła I miejsce, natomiast filia w Janowicach wyróżnienie w kategorii "Modernizacja lokalu bibliotecznego" Emotikon wink Otrzymaliśmy dyplomy oraz atrakcyjne nagrody.
dyplom.jpg dyplom2.jpg

dyplom.jpg dyplom
dyplom2.jpg dyplom2
2015-5-15
Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie - GBP w Bestwinie 49.89609 19.06123 Szkolna 8 43-512 Bestwina

Spotkanie z Dominikiem i Marcinem Kasprzak.
fortyfikacje.jpg

fortyfikacje.jpg fortyfikacje

Kolejny raz w Bibliotece w Kaniowie odbył się Kurs I Pomocy. Komendant Gminny Grzegorz Owczarz i druh Kamil Owczarz z OSP w Kaniowie przeszkolili dzieci ze szkoły podstawowej, które już wkrótce przystąpią do egzaminu na kartę rowerową. Wiedza teoretyczna i praktyczna, którą zdobyły podczas szkolenia, przyda im się zarówno podczas testów sprawdzających, jak i w codziennym poruszaniu się po drogach. Po krótkim przypomnieniu numerów alarmowych, strażacy podpowiedzieli jak zabezpieczyć miejsce wypadku wykorzystując np. rower, jak zrobić temblak ze zwykłej bluzy, zatamować krwawienia oraz jak pomóc koledze/koleżance przy złamanej nodze. Ponadto dzieci miały okazję zapoznać się ze sprzętem medycznym, którym strażacy dysponują podczas akcji ratowniczych.
kurs.jpg

kurs.jpg kurs
2015-4-17

Dziś w GBP w Bestwinie o godz. 11:00 odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla przedszkolaków, które uczestniczyły w konkursie plastycznym na ulubioną książeczkę-bajeczkę swoich rodziców.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć www.facebook.com. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i uczestnikom konkursu!

IMG_6434-001.jpg IMG_6434-001

Laureaci konkursu:
w kategorii I - uczniowie szkół podstawowych:
miejsce I – Amelia Maj z Wrocławia za wiersz „Pytania”
miejsce II – Karolina Wodyńska z Ciechanowca za wiersz „Podziękowanie”
miejsce III – Aleksandra Pajda z Krakowa za wiersz „Wiara”
wyróżnienie - Marta Strzelec z Piły za wiersz „Modlitwa”
w kategorii II – uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich:
miejsce I – Dominika Seniuk z Wrocławia za wiersz „Drzewo”
miejsce II – Piotr Paweł Woźniak z Sopotu za wiersz „Na adoracji.3- wyznanie ucznia”
miejsce III – Dominik Mynarski z Czechowic-Dziedzic za wiersz „Bóg”
wyróżnienie - Aleksandra Bedka z Gorzowa Wielkopolskiego za wiersz „Jeszcze zadzwonię”
wyróżnienie - Kamila Dymarek z Lisowa za wiersz „Szary dzień”
w kategorii III - dorośli:
miejsce I – Iwona Świerkula z Warszawy za wiersze „Leśna Msza Św.”, „Trzeciej drogi nie ma”, „Jak wygląda dusza?”
miejsce II – Ewa Jachimek z Lublina za wiersz „O św. Antonim w starym kościele”
miejsce II - Damian Głowacki ze Strykowa za wiersz „Oczekiwanie”
miejsce III - Robert Jęczeń z Bełżyc za wiersz „Rozmowa”
wyróżnienie – Agnieszka Maj z Gołębia za wiersz „Prze­dświ­ątec­znie­”
wyróżnienie – Tomasz Foczpański z Corby w Wielkiej Brytanii za wiersz „Modlitwa w chorobie o świcie”
wyróżnienie - Katarzyna Wysocka z Białegostoku za wiersz „Przed obliczem majestatu”
GRATULUJEMY!!!!
Fotorelacja na www.facebook.com oraz na www.gbpbestwina.eu

IMG_6419.jpg IMG_6419
2015-4-7

UWAGA!!!
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w XIII Ogólnopolskim Konkursie Poezji Religijnej
„O Palmę” w dniu 7 kwietnia o godz. 13:00 w czytelni GBP w Bestwinie.

W części artystycznej koncert Kuby Michalskiego, który zaśpiewa ballady Leonarda Cohena.
Na zakończenie słodki poczęstunek.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!
kuba_michalski.jpg