Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej
[awatar]
Lipowa GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 33 8671674
Województwo: śląskie
Powiat: żywiecki
Adres: ul. Wiejska 44
34-324 Lipowa
E-mail: bibliotekalipowa@bibliotekalipowa.pl

Biblioteka w Lipowej:

Poniedziałek : 8:oo - 16:oo

Wtorek : 8:oo - 16:oo

Środa : 8:oo - 16:oo

Czwartek : 8:00 - 16:oo

Piątek : 8:oo - 18:oo

Dyżury w soboty od godziny 8:00 do 12:00.
Harmonogram na 2024 rok:
- 13 oraz 27.01
- 24.02
- 09.03
- 06.04
- 11.05
- 08.06
- 06.07
- 03.08
- 07.09
- 05.10
- 16.11
- 07.12

Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej działa jako samodzielna jednostka organizacyjna instytucji kultury utrzymywana z budżetu gminy. Wchodzi w skład ogólnokrajowej sieci bibliotek publicznych. Jej główna siedziba mieści się w budynku Urzędu Gminy w Lipowej. Posiada dwie filie w Leśnej i Twardorzeczce. Filia w Leśnej mieści się w budynku Przedszkola obok kościoła, natomiast filia w Twardorzeczce w Gimnazjum tejże miejscowości. Głównym celem statutowym biblioteki jest rozwijanie i zaspokajanie potrzeb kulturowych, oświatowych i informacyjnych czytelników naszej gminy. Poprzez posiadany bogaty księgozbiór uczestniczy bezpośrednio w upowszechnianiu wiedzy i kultury.

Bardzo miło nam poinformować, że powstała kolejna strona z bajkami w języku ukraińskim, która dostępna jest za darmo.
Na specjalnie utworzonej stronie 👉🏼 kazkowyjswit.pl 👈🏼 na najmłodszych słuchaczy czekają bajki w języku ukraińskim. Znajdziecie tam zarówno najpiękniejsze klasyki dla dzieci, jak i oryginalne produkcje.
Zachęcamy do przekazywania informacji Waszym Gościom.
sowa 11.jpg

sowa 11.jpg sowa 11
jpg, 395 KiB, 1080x1080
Komentarze (0)

Drodzy Państwo,
w naszym regionie, także na terenie naszej gminy przebywa obecnie coraz więcej Gości z Ukrainy, w tym również dzieci. Aby choć trochę umilić im ten trudny czas, wiele wydawnictw postanowiło udostępnić książki w języku ukraińskim i inne materiały do darmowego pobrania. Zachęcamy do korzystania z tej oferty i jednocześnie prosimy o jak najwięcej udostępniania tej informacji, zwłaszcza wśród naszych Gości:
- W serwisie KNIGO GO można pobrać za darmo bez rejestracji lub czytać online książki w języku ukraińskim w różnych formatach: fb2, rtf, epub, txt na iPada, iPhone'a, Androida i Kindle. Na stronach jest udostępniona bogata oferta książek dla dzieci, w tym sporo klasyki międzynarodowej: knigogo.com.ua. Książki do bezpłatnego pobrania bez rejestracji są oznaczone tekstem: "Cкачати" - pobieranie.
- Ukraińskie Wydawnictwo Stary Lew (Видавництво Старого Лева) bezpłatnie udostępnia na swojej stronie: starylev.com.ua...? sześć ebooków dla dzieci. W tym przypadku wymagana jest rejestracja i m.in. podanie numeru telefonu, na który przychodzi kod umożliwiający zalogowanie się i pobranie ebooków.
- Swoją książkę "Afryka Kazika" udostępnił bezpłatnie w języku ukraińskim autor Łukasz Wierzbicki.
Informacje o publikacji są dostępne na stronie: luka­szwi­erzb­icki­.pl, a książkę można pobrać tutaj: luka­szwi­erzb­icki­.pl
- Bezpłatne materiały edukacyjne w języku ukraińskim udostępniło Wydawnictwo Dwie Siostry: wyda­wnic­twod­wies­iostry.pl...
- 7 bezpłatnych ebooków dla dzieci w języku ukraińskim (w formatach .epub, .mobi i .pdf) od KidKiddos Books - Uwaga! Tylko do użytku osobistego! (nie mogą być udostępniane, wysyłane dalej, czy odczytywane publiczne itp.): kidkiddos.com
- Bezpłatne ebooki w formacie pdf. od Wydawnictwa Ranok udostępnione z podziałem na kategorie wiekowe (3+, 6+, 9+) na stronie serwisu Barabooka: www.barabooka.com.ua
- Ukraińskie bajki ludowe oraz wiersze do czytania online w serwisie Світ казок (Świat Bajek): svit-kazok.info
- Ukraińskie bajki ludowe do czytania online na stronie Українськa казкa poświęconej bajce ukraińskiej: kazky.org.ua
- Co czytać dzieciom w czasie wojny? Stowarzyszenie Osvitoria udostępniło na swoich stronach blisko 70 książek, specjalnie wybranych, kojących i zmniejszających niepokój dla dzieci w wieku od 3 lat:
osvitoria.media?
- „Кайко та Кокош – Великий турнір” specjalna edycja komiksu Janusza Christy „Kajko i Kokosz – Wielki turniej” w języku ukraińskim, udostępniona przez Wydawnictwo Egmont: wyda­wnic­twoe­gmon­t.pl

KSIĄŻKI W JEZYKU UK.jpg

KSIĄŻKI W JEZYKU UK.jpg KSIĄŻKI W JEZYKU UK
jpg, 136 KiB, 1200x800
Komentarze (0)

W imieniu Gminy Lipowa serdecznie zapraszamy już w najbliższy piątek, 11 marca o godzinie 19:00, do Miejsca Aktywności Społecznej w Lipowej (sala OSP Lipowa) na poetycki koncert akustyczny Lecha Dyblika, z okazji Dnia Kobiet.
Podczas koncertu będzie można wesprzeć mieszkańców Ukrainy.
Serdecznie polecamy.
dyblik.jpg

dyblik.jpg dyblik
jpg, 269 KiB, 1241x1755
Komentarze (0)

Szanowni Państwo,
od dzisiaj punkt zbiórki dla dotkniętych wojną mieszkańców Ukrainy działa w naszej bibliotece w Lipowej. Jeżeli ktoś jeszcze chciałby dołączyć - zapraszamy.
Dary przynosić można także do naszych filii w Leśnej i Twardorzeczce.
Zachęcamy do przynoszenia najp­otrz­ebni­ejsz­ych rzeczy.
Na chwilę obecną nie przyjmujemy ubrań.
Dary dla Ukrainy.jpg

Dary dla Ukrainy.jpg Dary dla Ukrainy
jpg, 820 KiB, 1243x1763
Komentarze (0)

Przypominamy, że już jutro (05.03.2022) biblioteka w Lipowej pełni dyżur.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej biblioteki oraz oczywiście do wypożyczania książek, zwłaszcza nowości wydawniczych, których z każdym dniem przybywa 🙂
Biblioteka otwarta będzie od godziny 8:00 do 12:00.
harmonogram soboty.png

harmonogram soboty.png harmonogram soboty
png, 200 KiB, 1545x2000
Komentarze (0)

Ferie już za nami. Czas wrócić do szkół...
Pozostaje nam powspominać, jak minął ten zimowy, wolny czas naszym najmłodszym czytelnikom:)😊
W tym roku przedszkolaki oraz dzieci z klas I-III mogły uczestniczyć w dwóch prze­dsta­wien­iach­ teatralnych, na które zaprosiliśmy w pierwszym i drugim tygodniu ferii.
Pierwsze przedstawienie "Dziadek do orzechów" to adaptacja powieści E.T.A Hoffmanna, zinterpretowana i przełożona dla najmłodszych widzów. Klasyczna opowieść o magii Świąt Bożego Narodzenia i sile dziecięcej wyobraźni. Mała Klara znajduje pod choinką starego dziadka do orzechów, mimo iż nie należy on do najładniejszych zabawek, postanawia się nim zaopiekować. Z czasem Klara odkrywa, że Dziadkowi grozi nieb­ezpi­ecze­ństw­o – wielki i zły Król Myszy.
Jak potoczyły się losy bohaterów? Tego dowiedzieli się już tylko uczestnicy spotkania...
W drugim tygodniu ferii dzieci uczestniczyły z kolei w przedstawieniu "Anaruk z Grenlandii". To opowieść o chłopcu, który wychowuje się w mroźnej i śnieżnej krainie. Pewnego dnia za namową ojca wyruszył łowić ryby, aby nauczyć się samodzielności i zdobyć nowe umiejętności, które pozwolą przetrwać w każdych warunkach. Kiedy okazało się, że dzielnie wykonał swoje zadanie, podjął się trudniejszych wyzwań i wyruszył w dalszą podróż ze swoim przyjacielem. Spotkały go tam ciekawe i zabawne przygody, między innymi spotkanie z gęsią, uwięzienie na krze lodowej daleko od brzegu oraz ucieczka przed groźnym niedźwiedziem.
W spektaklu zastosowano zmienną scenografię imitującą śnieżną Grenlandię, a aktorzy wykonali trzy piosenki na żywo oraz zachęcali dzieci do zabawy, aby razem z Anarukiem mogły poznawać świat.
Bardzo serdecznie dziękujemy Teatrowi "Blaszany Bębenek" za bardzo ciekawe, wesołe i interaktywne spotkania.
Dziękujemy także wszystkim uczestnikom za tak wielkie zaangażowanie w opowiadane na scenie historie:)😊
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg

1.jpg 1
jpg, 170 KiB, 2048x1212
2.jpg 2
jpg, 226 KiB, 1532x2048
3.jpg 3
jpg, 278 KiB, 2048x1536
4.jpg 4
jpg, 248 KiB, 2048x1536
5.jpg 5
jpg, 244 KiB, 2048x1674
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2022-2-25
T18:00

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie online "„Olimpijki” spotkanie z Anną Sulińską", które dziś (25.02), o godzinie 18:00 rozpocznie się na profilu naszej biblioteki na Facebooku.
Porozmawiamy z Anną Sulińską: badaczka i reporterka, absolwentka socjologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Publikowała w „Wysokich Obcasach” i „Dużym Formacie”. Autorka reportaży Wniebowzięte. O stewardesach w PRL-u i Olimpijki oraz współautorka książki z obszaru HR i zarządzania Od Lokomotyw do Zagubionych. Jakie mamy typy pracowników i jak z nimi postępować. Książka Olimpijki otrzymała nagrodę Polskiego Komitetu Olimpijskiego „Srebrny Wawrzyn” oraz została nominowana w plebiscycie na Sportową Książkę Roku 2020, w konkursie Portrety 2020 na najlepszą książkę biograficzną i do nagrody Grand Press dla Książki Reporterskiej Roku.
O książce:
"Olimpijki":
Daniela Walkowiak, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rzymie, w ostatniej chwili dotarła na linię startu, bo polska ekipa odjechała z wioski olimpijskiej bez niej. Na tych samych zawodach Jarosława Jóźwiakowska, mająca jedynie sto sześćdziesiąt siedem centymetrów wzrostu, wywalczyła srebrny medal w skoku wzwyż. Po latach mówi, że skakała charakterem, nie możliwościami fizycznymi. Ewa Kłobukowska, złota medalistka igrzysk w Tokio, z telewizyjnych wiadomości dowiedziała się, że uległa kontuzji i nie pojedzie na zawody do Montrealu.
Olimpijki to wspaniały reportaż o determinacji, walce z własnymi słabościami i z polityką PRL-u. Sulińska kreśli portrety niezwykłych kobiet, które pokazują, że rywalizacja, wola walki i potrzeba zwycięstwa nie mają płci. To właśnie one, bez profesjonalnego sprzętu i wsparcia, potrafiły dokonać rzeczy niemożliwych i przetarły szlaki kolejnym pokoleniom polskich sportsmenek. Mierząc się za kulisami z dyskryminacją, a niejednokrotnie z upokorzeniem, na arenach biły kolejne rekordy, zdobywały serca kibiców i tworzyły – często niesłusznie pomijaną – historię sportu. To historie wojowniczek. Polskich medalistek olimpijskich.
Sumlińska.jpg

Sumlińska.jpg Sumlińska
jpg, 1.1 MiB, 1244x1758
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2022-2-28
T16:00
Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej 49.6737 19.0953 ul. Wiejska 44 34-324 Lipowa

Już w najbliższy poniedziałek, 28 lutego o godzinie 16:00 zapraszamy przedszkolaków na kolejne zajęcia w ramach naszego cyklu "Magiczny świat bajek".
Jak zawsze będziemy czytać bajeczkę oraz wykonamy pracę plastyczną:)😊
Serdecznie zapraszamy do zapisów. Ilość miejsc ograniczona.
Zapisy pod numerem 33 867 16 74, mailowo: bibl­iote­kali­powa­@bibl­iote­kali­powa­.pl lub w siedzibie biblioteki.
magiczny.png

magiczny.png magiczny
png, 194 KiB, 940x788
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2022-2-24
T19:00

Serdecznie zapraszamy już dziś na godzinę 19:00 na spotkanie z Marcinem Ogdowskim, autorem książki "Stan wyjątkowy". Spotkanie będzie miało formę online i będzie transmitowane na żywo na profilu Facebookowym Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej.

Marcin Ogdowski: Pisarz i dziennikarz, były korespondent wojenny. Nazywany również „pierwszym polskim blogerem wojennym”.
W mediach pracuje od 2000 r., obecnie pisze dla Tygodnika Przegląd.
W latach 2009-2014 prowadził blog „zAfganistanu.pl”, na podstawie którego ukazała się książka „zAfganistanu.pl. Alfabet polskiej misji” (2011 r.). Jest też autorem dwóch powieści poświęconych Polakom biorącym udział w afgańskiej wojnie – „Ostatni świadek” (2013 r.) i „(Nie)potrzebni” (2014 r.) oraz współautorem albumu pt.: „Polski Afganistan. (Foto)historia największej operacji Wojska Polskiego od czasu II wojny światowej”.
Wydał też powieść toczącą się w realiach konfliktu na Ukrainie pt.: „Uwikłani” (2015 r.).
Jako współautor brał udział w przygotowaniu dwóch kolejnych pozycji książkowych: cyklu reportaży „W naszej pamięci. Irak, Afganistan – 2003-2014” (2016 r.) oraz Dziennika dowódcy Rosomaka (2017 r.).
Rok później wszedł na ścieżkę klasycznej political/war fiction – wówczas ukazała się powieść „(Dez)Informacja”, traktująca o rosyjskiej wojnie hybrydowej przeciw Polsce. Pod koniec 2019 r. opublikował powieść pt.: „Międzyrzecze. Cena przetrwania”, osią akcji czyniąc hipotetyczną wojnę polsko-rosyjską. Wydany w 2021 r. „Stan wyjątkowy” to opowieść o Polsce trawionej poważnym kryzysem humanitarnym, zagrażającym jej integralności.
Laureat kilkunastu nagród, m.in. Buzdygana (2013 r.), określanego mianem ��wojskowego Oscara” oraz Zielonej Gruszki (2011 r.). Uhonorowany także Brązowym (2008 r.) i Srebrnym (2010 r.) Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Odznaką Honorową 6 Brygady Powi­etrz­node­sant­owej (2013 r.).
Ogdowski.jpg

Ogdowski.jpg Ogdowski
jpg, 685 KiB, 795x1124
Komentarze (0)

Serdecznie zapraszamy do naszej biblioteki w Lipowej, do oglądania wystawy Kamila Sikory "Portret- miliony emocji".
Co o swoich pracach mówi sam autor?
„W rysunku ołówkiem zakochałem się od pierwszego wejrzenia i jestem mu wierny do tej pory.
Cały czas mnie zaskakuje i ciągle mam niedosyt w odkrywaniu jego tajemnic. Fascynuje mnie w nim zarówno precyzja, jak i przypadek, jak również spontaniczność powstałych linii. W swoich portretach staram się uchwycić niep­owta­rzal­ność­ charakteru oraz głębię emocji portretowanego, poprzez pokazanie światła, cienia i przede wszystkim kompozycji. W moich pracach dominują portrety, szkice postaci, ale nie brakuje krajobrazów, czy pejzażu miejskiego.
Zajmuję się również akwarelą, tuszem oraz malarstwem olejnym, dlatego na wystawie znalazły się dwa obrazy olejne, które również wpisują się w temat wystawy.”
Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy w godzinach pracy biblioteki, do 25 marca (od poniedziałku do czwartku w godzinach 8:00-16:00, w piątki 8:00-18:00 oraz dodatkowo w soboty- 5 oraz 19 marca od 8:00 do 12:00).
1.jpg
2.jpg

1.jpg 1
jpg, 67 KiB, 960x735
2.jpg 2
jpg, 63 KiB, 934x632
Komentarze (0)
1
...
21 22 23 24 25 26 27
...
85
jbbarczyk
basiablachut1616
emillka1
elusia1982
gosiarus2
rrycerzowa
wer.lojewska

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo