Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej

Środa : 8:oo - 16:oo

Czwartek : 8:00 - 16:oo

Piątek : 8:oo - 18:oo

Dyżury w soboty od godziny 8:00 do 12:00.
Harmonogram na 2024 rok:
- 13 oraz 27.01
- 24.02
- 09.03
- 06.04
- 11.05
- 08.06
- 06.07
- 03.08
- 07.09
- 05.10
- 16.11
- 07.12

Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej działa jako samodzielna jednostka organizacyjna instytucji kultury utrzymywana z budżetu gminy. Wchodzi w skład ogólnokrajowej sieci bibliotek publicznych. Jej główna siedziba mieści się w budynku Urzędu Gminy w Lipowej. Posiada dwie filie w Leśnej i Twardorzeczce. Filia w Leśnej mieści się w budynku Przedszkola obok kościoła, natomiast filia w Twardorzeczce w Gimnazjum tejże miejscowości. Głównym celem statutowym biblioteki jest rozwijanie i zaspokajanie potrzeb kulturowych, oświatowych i informacyjnych czytelników naszej gminy. Poprzez posiadany bogaty księgozbiór uczestniczy bezpośrednio w upowszechnianiu wiedzy i kultury.

„Mamy wszystko, aby być szczęśliwymi. Reszta zależy od nas” – takie słowa pozostawił nam Pan Jacek Pikuła, który w piątek, 09.09.2016r. gościł w naszej bibliotece. Spotkanie, na którym wszyscy przybyli mogli poznać historię Pana Jacka, połączone było z promocją jego książki „Skrawek nieba. Poradnik nieporadny”. Pan Jacek przyjechał do nas z gitarą, dzięki czemu mogliśmy także posłuchać wspaniałych utworów muzycznych jego autorstwa.
Pan Jacek Pikuła, znany jest wielu ludziom w całej Polsce jako legendarny grajek z Katowic. Całe swoje życie poświęcił pomocy ludziom skrzywdzonym przez los – dzieciom z patologicznych rodzin, bezdomnym. Pomagając innym, sam podzielił również ich los. Został bez dachu nad głową i od tej pory rozpoczął górską wędrówkę z plecakiem – jego domem stał się namiot. W ostatnim czasie los zaczął się do niego uśmiechać. Jak mówi bowiem ks. Adam Boniecki: „Życzliwość budzi życzliwość”.
Wydarzenie zorganizowane było w ramach cyklicznych spotkań autorskich Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w naszej bibliotece.

Po przerwie wakacyjnej, Dyskusyjny Klub Książki rusza z kolejnymi spotkaniami, na które zaprasza ciekawych gości. W dniu 09.09.2016r. (piątek), o godzinie 17:00, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej odbędzie się niecodzienne spotkanie. Tym razem gościć będziemy Pana Jacka Pikułę - legendarnego grajka z Katowic. Dodatkowo, podczas autorskiego spotkania na temat książki "Skrawek nieba. Poradnik nieporadny", przy akompaniamencie gitary, posłuchać będzie można utworów wykonywanych przez naszego gościa. Zapraszamy wszystkich zain­tere­sowa­nych­. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

plakat dkk- WRZESIEN.jpg plakat dkk- WRZESIEN
jpg, 1.6 MiB, 1752x2468

W dniu 18.08.2016r. odbyło się kolejne w tym roku spotkanie
Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych.
Omawianą książką była pozycja:
Motylek Katarzyny Puzyńskiej.

DKK zdjęcie.jpg DKK zdjęcie

Od piątku, 12.08.2016r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej gościmy wystawę prac Pana Edwarda Josefowskiego, mieszkańca Lipowej. Prezentowane są na niej zarówno grafiki, jak i obrazy oraz rysunki.
Urodzony w Chorzowie, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki, zajmuje się grafiką warsztatową i projektową. Obecnie pełni funkcję dyrektora w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Jest Członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Do obejrzenia wystawy serdecznie zapraszamy w godzinach pracy biblioteki.

wystawa.jpg wystawa

Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej jest uczestnikiem programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem programu jest stworzenie warunków do wzrostu czytelnictwa w Polsce.
W 2015 roku ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w wysokości 9130 zł zakupiono 480 egzemplarzy nowości.

logo biblioteka narodowa.png logo biblioteka narodowa
png, 1 KiB, 150x47
biblioteka narodowa logo 2.jpg biblioteka narodowa logo 2
2016-8-12
Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej 49.6737 19.0953 Lipowa 708 34-324 Lipowa

Do obejrzenia wystawy serdecznie zapraszamy w godzinach pracy biblioteki.

wystawqa.jpg wystawqa

W dniu 21.07.2016 r. odbyło się kolejne w tym roku spotkanie
Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych.
Omawianą książką była pozycja:
"Cień wiatru" Carlos Ruiz Zafόn.

DKK.jpg DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej zaprasza na niecodzienną wystawę. „Budownictwo służbowe leśne na terenach Żywiecczyzny wg projektów Karola Pietschki” to plany arch­itek­toni­czne­ autorstwa arcyksiążęcego architekta, które stanowią ewenement w historii architektury europejskiej. Wykonane one zostały na białym bristolu, rysowane brązowym lub czarnym tuszem oraz lawowane farbami. Karol Pietschka pracował dla Albrechta Fryderyka Habsburga, właściciela dóbr żywieckich oraz cieszyńskich.
Wystawa mogła powstać dzięki zbiorom Archiwum Państwowego oraz Muzeum Miejskiego w Żywcu – do dnia dzisiejszego zachowało się ponad 250 oryginalnych projektów. Jeden z nich, dotyczy również naszej miejscowości – przedstawia projekt domu gajowego w Lipowej z 1867 roku.
Wystawę oglądać można do końca lipca, od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy biblioteki.

wystawa.jpg wystawa
wystawa 2.jpg wystawa 2