Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
[awatar]
Opole MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 77 454 80 30
Województwo: opolskie
Adres: Minorytów 4
45-017 Opole
E-mail: sekretariat@mbp.opole.pl

Biblioteka Główna

Poniedziałek 12:00 – 19:30
Wtorek 09:00 – 19:30
Środa 09:00 – 19:30
Czwartek 09:00 – 19:30
Piątek 09:00 – 19:30
Sobota 09:00 – 15:00

baner_podroze_Piechotowie.jpg

Zapraszamy do Sali spotkań MBP Filia nr 4
Opole, Pl. Józefa Piłsudskiego 5-6/ I piętro

wstęp wolny

Halina i Jan Jerzy Piechotowie urodzeni na Śląsku Opolskim. Ona ukończyła Technikum Ogrodnicze w Prószkowie, on Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu i Akademię Nauk Społecznych w Moskwie. Lubią podróżować, zwiedzili między innymi: Abchazję, Kubę, Maroko, Tunezję, Egipt, Armenię, Estonię, Ukrainę, Wyspy Kanaryjskie, Maderę i wiele państw europejskich. Lubią wypady do Alzacji i Schwarzwaldu, są zafascynowani Śląskiem, sąsiadującymi z nim Czechami i uwielbiają podróże po kraju. Jan J. Piechota nie rozstaje się z aparatem fotograficznym. Jedną z jego pasji jest fotografia krajoznawcza.

baner_podroze_Piechotowie.jpg baner_podroze_Piechotowie
jpg, 104 KiB, 710x150
Komentarze (0)

Springer_baner.jpg

Wanna z kolumnadą Filipa Springera to opowieść o planowaniu przestrzennym w naszym kraju. Polska miała jeden z najlepszych systemów planowania przestrzennego w Europie, a wiele krajów podpatrywało i wdrażało go u siebie. Po wojnie system został scentralizowany, a w nowej Polsce nikt już nie planuje ani centralnie ani przestrzennie. Zamiast planowania mamy więc wszechobecny chaos. Springer uparł się jednak i postanowił znaleźć w tym szaleństwie jakąś metodę. Nie zaważając na zagradzające mu drogę płoty, meandrując pomiędzy setkami billboardów, przemierzał Polskę wzdłuż i wszerz. Jeździł po miastach i miasteczkach, ulicach widmach, przedmieściach bez dróg i chodników, przekraczał mosty nad nieistniejącymi rzekami, rozmawiał z urzędnikami, naukowcami, architektami i mieszkańcami nowych osiedli o obiecujących nazwach, które w rzeczywistości okazały się miejscami wygnania. Na Śląsku znalazł egipską piramidę, w Jelonkach coś w rodzaju Partenonu, a pod Warszawą wenecki pałac. Przy okazji określił też nową jednostkę chorobową – pastelozę. Tak oto z pozornie niei­nter­esuj­ąceg­o nikogo, nudnego zagadnienia powstała pasjonująca opowieść o kraju, w którym żyjemy, i ludziach, którzy tworzą naszą rzeczywistość.
Ból oczu ma w tym wypadku bardzo istotne konsekwencje – skłania do myślenia i do przyjrzenia się przestrzeni, w której funkcjonujemy, zmusza nie tylko do patrzenia, ale przede wszystkim każe widzieć.
– Bernadetta Darska
Filip Springer (ur.1982) – ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, reporter i fotograf. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu „Młoda Polska” Narodowego Centrum Kultury. Jego debiut literacki, reportaż Miedzianka. Historia znikania, znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Autor takich reportaży jak Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL oraz Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach.
[źródło: nota wydawnicza]

Springer_baner.jpg Springer_baner
jpg, 37 KiB, 710x150
Komentarze (0)

koralewska_baner may.jpg

ALINA KORALEWSKA – nie widzi od 14 roku życia, jednak nie przeszkadza jej to w spełnianiu marzeń. Jest żoną, matką, pracuje i wciąż marzy o dalekim świecie. Swoją edukację rozpoczęła w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Dzieci Niewidomych we Wrocławiu, następnie kontynuowała ją w II Liceum Ogól­noks­ztał­cący­m w Opolu. Wybór ten był formą buntu przeciw standardowej rzeczywistości oferowanej osobom niep­ełno­spra­wnym­, która w tamtych czasach ograniczała się do pracy w spółdzielniach inwalidów. Ukończyła Filologię Romańską na Uniwersytecie Wrocławskim a następnie kurs z psychoterapii i studia podyplomowe z edukacji seksualnej i tyflopedagogiki.

Włada czterema językami: francuskim, włoskim, hiszpańskim i rosyjskim. Podróżuje od 37 lat, odwiedzając najdziwniejsze zakątki świata i pomagając osobom niewidomym i upośledzonym umysłowo. Była już w Bułgarii, Francji, Włoszech, Maroku.

Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Uwielbia nowe wyzwania i spotkania z ludźmi. Jest w stanie zarazić optymizmem każdą napotkaną na swej drodze osobę, bez względu na kolor skóry, wyznanie czy narodowość.

Podczas spotkania opowie o swoich wyprawach w najbardziej niezwykłe zakątki świata.

koralewska_baner may.jpg koralewska_baner may
jpg, 39 KiB, 710x150
Komentarze (0)

Krygiel_baner.jpg

Zbigniew Krygiel – absolwent Wydziału Malarstwa Grafiki i Rzeźby Akademii Plastycznej w Poznaniu. Zajmuje się twórczością plastyczną i literacką. Brał udział w ponad 70 wystawach w kraju i za granicą (Czechy, Niemcy, Francja, Włochy, USA). Jest autorem tomików poetyckich, aforyzmów, tekstów satyrycznych i sztuk teatralnych. Jego aforyzmy zostały opublikowane w prestiżowych ogólnopolskich wydawnictwach takich jak Wielka encyklopedia aforyzmów, Aforystyka polska XXI wieku, Aforyzmy polskie, 101 polskich aforyzmów, Szczęście w nieszczęściu, Kuchnia polityczna, O miłości wszelakiej, Aforyzmy biesiadne i kulinarne czy Prawdziwki aforystyczne. W 1997 roku wydał autorski tomik złotych myśli Aferyzmy. Mieszka w Dobrzeniu Wielkim.

Podczas spotkania będzie można usłyszeć poezję i aforyzmy artysty oraz obejrzeć multimedialny pokaz jego malarstwa. Wieczór uświetni grupa teatralno-muzyczna z Dobrzenia Wielkiego.

Krygiel_baner.jpg Krygiel_baner
jpg, 34 KiB, 710x150
Komentarze (0)

plakat.jpg

plakat.jpg plakat
jpg, 228 KiB, 600x849
Komentarze (0)

Wasiak_baner.jpg

Wasiak_baner.jpg Wasiak_baner
jpg, 34 KiB, 710x150
Komentarze (0)

Bruczkowski_baner.jpg

Więcej na www.mbp-opole.art.pl

Bruczkowski_baner.jpg Bruczkowski_baner
jpg, 35 KiB, 710x150
Komentarze (0)

tutaj_mozecie_-_baner.jpg

Towarzystwo Alternatywnego Kształcenia
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
zapraszają na projekcję filmu dokumentalnego
Tutaj możecie sobie mieszkać
w reżyserii
Beaty Maliszkiewicz
23 stycznia 2014 r. (czwartek) godz. 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul Minorytów 4
wstęp wolny

Film dokumentalny „Tutaj możecie sobie mieszkać” przedstawia losy ludzi, którzy urodzili się na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej. Siedem osób opowiada o dzieciństwie spędzonym na Kresach, o losach swoich rodzin, którym szczęśliwe życie przerwała II wojna światowa. Doświadczyli dwóch okupacji; bolszewickiej i niemieckiej, część z nich przeżyła rzeź wołyńską. Ostatecznie ich świat skończył się wraz z decyzją podjętą w Jałcie i Poczdamie o przesunięciu granic i przesiedleniu na tak zwane „ziemie zachodnie”. Bohaterowie filmu opowiadają o tym, jak wyglądała akcja przesiedleńcza i początki nowego życia na Śląsku Opolskim. Tu zderzyły się dwie odrębne kultury – kultura Ślązaków i Kresowiaków. Jak wyglądały te początki, co ocalało ze wspomnień, sposobu życia tam, na Kresach? Jak mieszkańcy Śląska Opolskiego przyjęli przybyszów – i co dla nich oznaczała ta zmiana? Takie pytania postawili autorzy filmu swoim rozmówcom, wśród których obok Kresowiaków znaleźli się także Ślązacy.

Inspiracją powstania dokumentu był poemat Tomasza Różyckiego „Dwanaście stacji”. I choć tekst nie pojawia się w filmie bezpośrednio, to podejmuje jego najważniejsze przesłania. To świadomość kończącego się świata, który coraz trudniej jest przechowywać, potrzeba ocalenie pamięci o trudnym doświadczeniu przesiedlenia, a także niełatwa koegzystencja tak różnych od siebie kultur; śląskiej i kresowej.

tutaj_mozecie_-_baner.jpg tutaj_mozecie_-_baner
jpg, 127 KiB, 710x150
Komentarze (0)

baner.jpg

Więcej na www.mbp-opole.art.pl

baner.jpg baner
jpg, 105 KiB, 710x150
Komentarze (0)

Najsłynniejszy miś świata, łasuch, wielbiciel miodku, mieszkający w Stumilowym Lesie - Kubuś Puchatek - 18 stycznia swoje święto. Dzień Kubusia Puchatka jest obchodzony na pamiątkę urodzin jego twórcy - Alana Alexandra Milne'a.
Zapraszamy do skorzystania z naszych zbiorów i bliższego poznania tego sympatycznego misia.

Komentarze (0)
1
...
54 55 56 57 58 59 60
...
64
gordzies
patrycja.wicher87
o.sormolotova
magdaszczepaniak
jolanta.rachtan
kazia.rybka
agnieszka092
e.cechowska
agatkapytlas
julag2003
gosiakazia
szmorad
magann
meryk6
elka79
antoni2

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo