Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży
[awatar]
Łomża MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 862165481
Województwo: podlaskie
Adres: Długa 13
18-400 Łomża
E-mail: biblioteka@mbp-lomza.pl

poniedziałek - piątek 9.00 - 17.00
sobota - 9.00 - 14.00

Godziny udostępniania zbiorów w placówkach MBP w Łomży
w okresie wakacji od 27 czerwca do 27 sierpnia 2022 r.

Wypożyczalnia dla Dorosłych, ul. Długa 13
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek 9-17
sobota 9-14

Czytelnia Główna, ul. Długa 13
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek 9-17
sobota 9-14

Oddział dla Dzieci, ul. 3 Maja 6 A
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek 8-16

Oddział Zbiorów Specjalnych ul. 3 Maja 6 A
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek 8-16

Filia Nr 1, ul. Polna 16
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek 8-16

Filia Nr 2, ul. Księżnej Anny 2
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek 9-17

Filia Nr 4, ul. Spółdzielcza 31
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek 9-17

Filia Nr 6, ul. Małachowskiego 1 lokal 3
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek 9-17

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2022-6-30
T18:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży 53.17985 22.07892 Długa 13 18-400 Łomża

Kilka dni temu Katarzyna Droga zdradzała sekrety rodzinne Hanki Bielickiej. Już 30 czerwca (czwartek) wskaże nam jak odkrywać różne tajemnice własnej rodziny.
Razem z Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży zapraszamy na warsztaty, które odbędą się w Hali Kultury na Starym Rynku w Łomży.

Zapisy: 86 216 28 16

sekrety-plakat-do-internetu.jpg

sekrety-plakat-do-internetu.jpg sekrety-plakat-do-internetu
jpg, 576 KiB, 1240x1754
Komentarze (0)

W maju i czerwcu w Filii Nr 1 odbyły się spotkania w ramach cyklu “Pogaduchy w Bibliotece”. W dniu 20 maja prelekcję wygłosiła pani Joanna Chludzińska z Muzeum Północno- Mazowieckiego w Łomży.

Uczestnicy usłyszeli opowieści o historii światła i Ignacym Łukasiewiczu, wynalazcy lampy naftowej, który urodził się dokładnie 200 lat temu.Z wielkim zain­tere­sowa­niem­ oglądano też kolekcję lamp, którą pani Joanna prezentowała na slajdach.

Wystawę tych lamp można obejrzeć jako ekspozycję stałą w muzeum.

W dniu 21 czerwca w ramach “Pogaduch w w Bibliotece” gościliśmy historyka i socjologa – Tomasza Szymańskiego. Pan Tomasz prezentował książki, których jest autorem: “Polskość jako zaleta”, “Panie Lutosławskie” i “Ks.Kazimierz Lutosławski”.

To było bardzo ciekawe spotkanie z historią, zwłaszcza historią lokalną. Opowieści dotyczyły m. in. sławnych kobiet mieszkających
w pobliskim Drozdowie i ich niezwykłych losów oraz ważnych wzorców patriotycznych.

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2022-6-23
T16:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży - Filia 2 53.16556 22.07747 Księżnej Anny 2 18-400 Łomża

Filia Nr 2 MBP w Łomży zaprasza na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w czwartek 23 czerwca 2022 r. o godz. 16:00.
Dyskutować będziemy o książce Piotra Adamczyka "Powiem ci coś".

DKK-czerwiec.png

DKK-czerwiec.png DKK-czerwiec
png, 597 KiB, 709x1003
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2022-6-19
T12:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży 53.17985 22.07892 Długa 13 18-400 Łomża

Realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży, dzięki dofinansowaniu w ramach programu dotacyjnego „Patriotyzm jutra” ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie, projekt #Czerwony Bór’44 obejmował poza prelekcjami historyków również stworzenie mobilnej gry terenowej „Płomienny Świt”. Powstała ona podczas warsztatów odbywających się w dniach 31 maja – 3 czerwca, gdzie młodzież z III Liceum Ogól­noks­ztał­cące­go im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży, wykorzystując aplikację Action Track, przygotowała edukacyjną grę, odwołującą się do wydarzeń z czerwca 1944 roku.

Fabuła gry oparta jest na historii fikcyjnego bohatera Witka. Należał on do oddziału Narodowej Organizacji Wojskowej, stacjonującego 23 czerwca w okolicach Szumowa. Nad ranem oddział ten został zaatakowany przez niemiecką obławę, wchodzącą od południa do lasów Czerwonego Boru. Zgodnie ze źródłami uratował się tylko jeden żołnierz, który skierował się na północ, chcąc ostrzec resztę zgrupowania. Uczestnicy razem z Witkiem mogli poznać zarówno historię bitwy w Czerwonym Borze, jak i osobiste powody zaangażowania się młodego partyzanta w walkę. Indywidualna perspektywa młodego chłopaka pozwoliła jego współczesnym rówieśnikom bardziej zaangażować się w grę i lepiej zrozumieć przebieg i realia starcia polskich partyzantów z przeważającymi siłami niemieckimi.

Stworzona mobilna gra terenowa „Płomienny Świt” została z powodzeniem wypróbowana w akcji. Jej premiera miała miejsce 19 czerwca, podczas obchodów 78. rocznicy bitwy w Czerwonym Borze, jednego z największych starć oddziałów partyzanckich z wojskami niemieckimi w okręgu białostockim. Jej celem jest pielęgnowanie pamięci o bitwie z 1944 roku i przekazywanie tej historii przyszłym pokoleniom w nowoczesny sposób. Część uczestników wzięła wcześniej udział w obchodach rocznicy bitwy w Wygodzie, inni pojawili się bezpośrednio na miejscu zbiórki, wyznaczonym przy pomniku
w lesie w pobliżu Olszewa, upamiętniającym poległych partyzantów. Szczególnie cieszył udział
w rozgrywce całych rodzin z małymi dziećmi, które postanowiły w aktywny sposób spędzić niedzielne popołudnie. W grze brało udział ponad 30 osób, uczestników indywidualnych i podzielonych na zespoły, łącznie około 50. Były też inne atrakcje, dzięki Dariuszowi Syrnickiemu i żołnierzom ze Związku Żołnierzy NSZ w lesie były rozstawione umundurowane czujki z atrapami karabinów i nikt nie mógł przejść bez podania hasła: „polna róża”. Były też ciekawe punkty orientacyjne i miejsca
z zadaniami, zresztą w grze nieprzypadkowo pojawiają się postaci historyczne, jak na przykład kpt. Antoni Kozłowski „Biały”, por. Zygmunt Przeździecki „Wiesław”, ppor. Franciszek Żebrowski „Wyd”, 17-letnia sanitariuszka Irena Olejnik czy tory, bo to dopiero pociąg pancerny przechylił szalę zwycięstwa na korzyść Niemców. A na końcu była wojskowa grochówka, ufundowana przez wójta Gminy Śniadowo, pana Rafała Pstrągowskiego.
Terenowa rozgrywka, przygotowana przez koordynujące projekt nasze koleżanki: Jolantę Żochowską, Marię Kalinowską i Annę Kamińską, trwała około półtorej godziny. Najlepsi uczestnicy gry:
p. Sławomir Ptaszyński, drużyna Ełkaesiaków i rodzina Toruńskich zostali nagrodzeni dzięki hojności i życzliwości Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu Gminy Łomża i Urzędu Miasta Łomża. Upominki odebrali z rąk dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży Teresy Fromelc-Pawelczyk oraz znanego publicysty
i historyka Leszka Żebrowskiego, wcześniej biorącego udział w uroczystościach w Wygodzie.

Premiera „Płomiennego świtu” nie była jednorazowym wydarzeniem – gra będzie dostępna dla wszystkich chętnych przez najbliższy rok (do 30 czerwca 2023 r.). Warunkiem jest zainstalowanie na telefonie aplikacji Action Track oraz zeskanowanie kodu QR, umieszczonego, wraz z informacją o grze, na tablicy przy pomniku w Olszewie oraz dostępnego na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Gra będzie również dostępna w wersji „kanapowej” na kodzie FLOW, w którą będzie można zagrać nie wychodząc z domu.

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w grze, okazało się, że to, co zapr­opon­owal­iśmy­ jest interesujące dla wszystkich, również dla młodzieży.

Nie jest to koniec naszego projektu, bo we wrześniu planujemy wystawę dotyczącą bitwy w Czerwonym Borze w 1944 r. Jeśli ktoś z Państwa posiada archiwalne zdjęcia, pamiątki czy inne dokumenty prosimy o ich udostępnienie.

Kontakt w tej sprawie pod adresami e-mail: f1@mbp-lomza.pl lub biblioteka@mbp-lomza.pl oraz telefonicznie 86 212-50-29 ; 86 216-54-81 płowmienny_swit_pion.jpg

płowmienny_swit_pion.jpg płowmienny_swit_pion
jpg, 4.1 MiB, 3769x5659
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2022-6-14
T11:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży 53.17985 22.07892 Długa 13 18-400 Łomża

Podczas kwietniowych Dni Literatury dziecięcej został ogłoszony konkurs poetycko plastyczny “Wesoła pszczoła – malowane wiersze”.
Był on adresowany do dzieci z klas I-III szkół podstawowych z Łomży oraz powiatu łomżyńskiego. Na konkurs zgłoszono 117 prac.

Jury w składzie: Izabela Cierpikowska – artysta plastyk; Agnieszka Zielewicz – pszczelarka, prze­dsta­wici­elka­ Leśnej Pracowni
i Stowarzyszenia Miód na Serce oraz Elżbieta Piasecka Chamryk – bibliotekarka Filii nr 6 oraz prezes Łomżyńskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, oceniło prace przyjmując następujące kryteria:
- zgodność pracy z tematem konkursu;
- kreatywność;
- staranność wykonania;
- wrażenia artystyczne.

W dniu 14 czerwca 2022 r. w Hali Kultury ogłoszono wyniki konkursu, w którym przyznano 6 nagród głównych, 2 nagrody pszczelarza,
2 nagrody Łomżyńskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oraz 9 wyróżnień.

Nagrody:

1 miejsce — Gabriel Sawicki, 8 lat, SP nr 1 w Łomży

2 miejsce – Magdalena Jankowska, 8 lat, SP nr 1 w Łomży

2 miejsce – Katarzyna Rolka, 9 lat, SP w Kupiskach

3 miejsce – Natalia Kleczyńska, 8 lat, SP nr 9 w Łomży

3 miejsce – Oliwia Winiarek, 10 lat, SP w Jeziorku

3 miejsce – Dominik Kalinowski, 8 lat, SP nr 7 w Łomży

Nagroda pszczelarza:

Krystian Bagiński, SP nr 7 w Łomży
Zofia Chrostowska SP nr 9 w Łomży
Nagroda Łomżyńskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami:

Aleksander Czaplicki, SP nr 5 w Łomży – Liliana Kazimierczuk, SP nr 9 w Łomży

Wyróżnienia:

Kalina Bajno, 8 lat, SP nr 7 w Łomży
Lena Bogusz, 8 lat, SP nr 7 w Łomży
Lena Grądzka, 8 lat, SP nr 7 w Łomży
Julia Komorowska, SP nr 5 w Łomży
Kornelia Lutrzykowska, 8 lat, SP w Kuziach
Mateusz Olszewski, 8 lat, SP w Starym Bożejewie
Magdalena Wysk, 10 lat, SP w Jeziorku
Lena Wysocka, SP nr 9 w Łomży
Jakub Zaręba, 8 lat, SP nr 7 w Łomży
Laureatom serdecznie gratulujemy nagród, wszystkim uczestnikom dziękujemy na piękne prace.

Komentarze (0)

Za nami II Podlaskie Spotkanie Bibliotekarzy, którego organizatorem była Książnica Podlaska w Białymstoku. W tym roku przebiegało pod hasłem – Przejdźmy na «Ty» Z nową technologią.
Pierwszego dnia można było zapoznać się z następującymi zagadnieniami:
➡️ „Każde pokolenie ma własny czas” – komunikacja z boomersami, millenialsami i zetkami – Dominik Sołowiej, Książnica Podlaska
➡️ “Czarne lustro” nie tylko straszy – e-możliwości w promocji kultury – Jan Wyspiański (Johnny Uraner), Gamecast, Galactus Games
➡️ Bookstagram i rolka – szorty w promocji czytelnictwa – Agnieszka Jarosławska, Ruda Czyta
➡️ „Szkiełko i Oko” – Sztuki Wizualne w promocji kultury i czytelnictwa – Marek Włodzimirow, Stowarzyszenie Edukacji Filmowej
Drugiego dnia wśród prelegentów znalazła się Renata Igielska – kierownik Oddziału dla Dzieci. Przedstawiła naszą bibliotekę jako instytucję przyjazną i otwartą na potrzeby użytkowników.
Pozostałe tematy, którymi podzielili się bibliotekarze to:
➡️ Rola biblioteki w rozpoznaniu potrzeb lokalnych społeczności oraz potencjału kulturowego mieszkańców – Aneta Barbara Perkowska, Dyrektor Ośrodka Czytelnictwa i Kultury Gminy Suwałki.
➡️ Elementy ludowe z kart książek wpisane w dzisiejszą modę – Marta Mierzwińska, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy
➡️ Podróże po tradycji z Zygmuntem Glogerem – prezentacja materiałów powstałych w ramach realizacji projektu – Tomasz Filipowicz, Łukasz Zabielski, Pracownicy Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz gościnnie Patryk Ołdziejewski i Marta Szałkiewicz.
Był to wspaniały czas służący wymianie doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i świetną atmosferę.

fot. Książnica Podlaska
www.mbp-lomza.pl

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2022-6-19
T12:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży 53.17985 22.07892 Długa 13 18-400 Łomża

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zaprasza do uczestnictwa w mobilnej grze terenowej „Płomienny Świt” zrealizowanej jako zadanie projektu #Czerwony Bór’44 z grantu przyznanego przez Muzeum Historii Polski w ramach programu dotacyjnego „Patriotyzm Jutra”. Rozgrywka mobilna powstała przy współudziale młodzieży z III LO im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży podczas warsztatów prze­prow­adzo­nych­ w dniach 31.05-3.06.2022 r.

Gra jest przygotowana w aplikacji Action Track, dostępnej bezpłatnie na telefony z systemami Android (wersja 7.0 i wyższa) oraz IOS (wersja 11.0 i wyższa). Aby zagrać trzeba posiadać telefon komórkowy z dostępem do Internetu oraz zeskanować kod QR, który będzie dostępny
w miejscu startu. Pełny regulamin rozgrywki dostępny jest poniżej.

Fabuła gry oparta jest na historii głównego, fikcyjnego bohatera, Witka. Należał on do oddziału Narodowej Organizacji Wojskowej, stacjonującego 23 czerwca w okolicach Szumowa.
Nad ranem oddział ten został zaatakowany przez niemiecką obławę wchodzącą od południa do lasów Czerwonego Boru. Zgodnie ze źródłami, uratował się tylko jeden żołnierz, który skierował się na północ, chcąc ostrzec zgrupowanie. Uczestnicy razem z Witkiem odkryją zarówno historię bitwy w Czerwonym Borze, jak i osobiste powody zaangażowania się młodego partyzanta w walkę. Indywidualna perspektywa młodego chłopaka pozwoli uczestnikom bardziej zaangażować się w grę
i lepiej zrozumieć przebieg i realia bitwy.

W grze zostały umieszczone najważniejsze osoby i fakty związane z bitwą w Czerwonym Borze (takie jak kapitan Antoni Kozłowski – „Biały”,ppor. Franciszek Żebrowski – „Wyd”, por. Zygmunt Przeździecki -”Wiesław”, sanitariuszka Irena Olejnik, niemiecki pociąg pancerny, miejsce bitwy, mogiła Poległych Partyzantów w lesie w pobliżu miejscowości Olszewo).
Celem gry jest pielęgnowanie pamięci i historii o bitwie z 1944 r., partyzantach, którzy tam walczyli i polegli oraz zaprezentowanie/ odtworzenie tej historii w nowoczesny, atrakcyjny dla młodych ludzi sposób oraz przekazywanie jej przyszłym pokoleniom, by nie uległa zapomnieniu.

Gra skierowana jest do mieszkańców Łomży i okolic od 16. roku życia. Gracze poniżej 16. roku życia mogą uczestniczyć
w rozgrywkach pod opieką rodziców bądź opiekunów prawnych. Osoby niepełnoletnie samodzielnie uczestniczące w grze obowiązane są przedstawić zgodę rodziców bądź opiekunów prawnych (wzór znajdzie się na stronie internetowej biblioteki).

Rozgrywka premierowa przeprowadzona zostanie 19 czerwca 2022 r. o godz. 12:00
w związku z 78. rocznicą bitwy w Czerwonym Borze, przy Pomniku ku czci Poległych podczas walk partyzanckich z niemieckim okupantem w 1944 r. na terenie kompleksu leśnego w okolicy miejscowości Olszewo.

Trasa rozgrywki mierzy około 2,5-3 km(60-80 minut).

Organizator przewiduje dla zwycięzców atrakcyjne nagrody.

Serdecznie zapraszamy !

Partnerzy projektu: III LO im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Łomżyński, Ośrodek Szkolenia Poligonowego Grom – GromGroup, Urząd Gminy Śniadowo, Urząd Gminy Łomża, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku

Do pobrania:

REGULAMIN GRY I ZGODA RODZICA/OPIEKUNA PRAWNEGO
wwww.mbp-lomza.pl
plowmienny_swit_pion-scaled.jpg

plowmienny_swit_pion-scaled.jpg plowmienny_swit_pion-scaled
jpg, 1.3 MiB, 1700x2560
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2022-6-15
T17:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży 53.17985 22.07892 Długa 13 18-400 Łomża

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zaprasza na spotkanie autorskie z Katarzyną Drogą autorką książki o Hance Bielickiej.
Spotkanie odbędzie się w środę 15 czerwca o godz. 17:00 w Hali Kultury, Stary Rynek 6.
K.Droga.jpg

K.Droga.jpg K.Droga
jpg, 4.3 MiB, 3579x5033
Komentarze (0)

Nasza Biblioteka otrzymała podziękowanie od Dziekana Wydziału Nauk Stosowanych i Humanistycznych dr hab. Sylwii Jaskuły-Koroporowicz oraz od Studenckiego Koła Naukowego Admi­nist­raty­wist­ów za wsparcie zbiórki książek dla biblioteki Zakładu Karnego
w Przytułach Starych. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak cennej inicjatywie. Gratulujemy studentom i władzom uczelni podjęcia tak ważnego przedsięwzięcia na rzecz lokalnej społeczności.
PodziekowanieANS.jpg

PodziekowanieANS.jpg PodziekowanieANS
jpg, 337 KiB, 1654x2338
Komentarze (0)
1
...
34 35 36 37 38 39 40
...
45
magdas7925
kriss787
alicjaprzezdziecka
filipekm2015
katarzyna_karwowska
basiap0303
irena.zajkowska
anna.jagielska98
halina.cieslik
bakon78
martadebek
agn.dem.1997
edysg
kpruszko
e.samsel
artikos33

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo