-
Hobbit Bilbo Bagins wraz z trzynastoma krasnoludami wyrusza w podróż pełną niebezpiecznych przygód do Samotnej Góry którą zamieszkuje ogromny zły smok Smaug. Celem wyprawy jest odzyskanie legendarnego skarbu krasnoludów i zemsta na potworze który go sobie przywłaszczył i terroryzuje okolice Góry. • Bardzo urzekł mnie przedstawiony w książce świat pełen tajemniczych stworzeń jak elfy,krasnolydy,gobliny i oczywiście genialna postać hobbita który jest osobistym tworem autora...Opowieść ta jest lekturą szkolną i nareszcie rozumiem dlaczego...Pod jej konstrukcją odnajdujemy nawiązania do terazniejszości.Fantastyczni bohaterowie zmagają się z problemami otaczającego nas świata, ich postawy są nam bliskie,ludzkie. Lektura ta pobudza wyobraznię,czyta się ją lekko i przyjemnie ,wprowadza w tajemny świat w którym przyjazń nie raz zostaje wystawiona na próbę a postać Bilba Bagginsa jest wzorem. Podsumowując jest to wartościowa lektura.
-
Reread książki. Książka przeczytana pierwotnie jako lektura (jedna z dwóch ulubionych obok "Kamieni na szaniec"). Powrót do Śródziemia, przed Władcą Pierścieni oceniam bardzo dobrze. Fenomenalny styl autora, w tłumaczeniu Skibniewskiej oddany bardzo dobrze. Polecam każdemu jako wstęp do Władcy Pierścieni.
-
„Hobbit, czyli Tam i z powrotem” to interesująca powieść, opowiadająca o wydarzeniach, bohatera – Bilba Bagginsa. Początkowo niechętny przygodom, Bilbo decyduje się jednak na dołączenie do wyprawy, nie podejrzewając, że ta jedna decyzja odmieni jego życie. • Fabuła „Hobbita”, jak na interesującą książkę przystało, trzyma w napięciu do ostatniej strony. Tolkien łączy w niej fantastykę z elementami innych gatunków literackich – mitu, baśni i legendy. • Autor powieści, jeden z mistrzów literatury fantastycznej, stworzył świat zaskakujący bogactwem kreowanej wizji. Ogromna kraina zwana Śródziemiem, w której toczy się akcja nie tylko „Hobbita”, ale także innych dzieł Tolkiena, została przez niego przemyślana pod każdym względem i zarysowana z najdrobniejszymi detalami. Posiada nie tylko dokładną historię i geografię. Stworzony przez Tolkiena świat zawiera zadziwiający język i kulturę. Podczas lektury wielokrotnie miałam wrażenie, jakby ta książka mnie wciągała do tego pięknego świata. • Na szczególną uwagę zasługuje także niezwykła narracja – pierwszoosobowa, z narratorem wszechwiedzącym. • Bohaterów „Hobbita” również nie można pominąć – pomimo licznych, rozwiniętych wątków pobocznych, każdy z nich wydaje się postacią z krwi i kości, o określonych celach i motywach działania, kierującą się ważnymi wartościami. Wśród zamieszkujących Śródziemie spotykamy między innymi poczciwych hobbitów, elfów oraz krasnoludów. Zainteresowanie budzi również język jakim autor napisał tą książkę. • Wszystko to sprawia, że „Hobbit” jest jedyną w swoim rodzaju książką, którą uważam za godną przeczytania przez każdego, nie ważne czy ktoś jest molem książkowym czy nie. Mi osobiście podobała się ta książka i jest godna zainteresowania.
-
To książka, o której mało kto nie słyszał. Miałam okazję ją przeczytać w gimanzjum, jako lekturę. Koleżanka powiedziała mi jednak, że to nieciekawa książka i nie waro jej czytać, więc nie przeczytałam. Do dziś, żałuje że nie przeczytałam jej na czas. Sięgnęłam po nią dopiero jak wyszłam z gimnazjum. Przyjemna książka osadzona w cudownym i niebezpiecznym świecie. Akcja dzieje się non stop. Hobbici ciągle wpadają w kłopoty, ale dzielnie starają się kroczyć dalej. Ku górze, ku złocie, ku smokowi. Jedna z fajniejszych przygód, jakie odbyłam :)