Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Kroczycach
[awatar]
Kroczyce GBP
20 774
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 34 3337420
Województwo: śląskie
Powiat: zawierciański
Adres: Batalionów Chłopskich 4/5
42-425 Kroczyce
E-mail: biblioteka@kroczyce.pl

www.bibl­iote­kakr­oczy­ce.pl

Poniedziałek 8.30 - 16.30
Wtorek 8.30 - 16.30
Środa 8.30 - 16.30
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 8.30 - 16.30

Gminna Biblioteka Publiczna w Kroczycach cieszy swoją obecnością mieszkańców gminy już ponad 70 lat.
Została założona 14 grudnia 1949 r. z inicjatywy sekretarza Gromadzkiej Rady Narodowej Pana Miśkiewicza. Powstała w latach powojennych jako odpowiedź na zaspokojenie intelektualnych i kulturowych wartości naszej społeczności. Biblioteki Gminne funkcjonowały w bardzo zróżnicowanych warunkach ekonomicznych i kulturalnych w zależności od regionu kraju. Pierwszym pomieszczeniem naszej biblioteki był niewielki lokal mieszczący się w budynku Gromadzkiej Rady Narodowej. Księgozbiór powiększał się dzięki ofiarności mieszkańców gminy.
Sieć biblioteczną na terenie gminy tworzy biblioteka centralna w Kroczycach oraz Filia w Pradłach. Obecny kształt i tradycje biblioteki to wspólny dorobek wielu pracowników, którzy w minionych 70 latach związali na krócej lub dłużej swój los i ambicje zawodowe z tą instytucją. W latach 1949-2019 kroczycką biblioteką kierowali kolejno: Halina Miśkiewicz, Janina Urbańczyk, Andrzej Kapuśniak, Julian Rosa, Halina Janeczek, Zofia Dysy, Regina Bednarz, Zofia Machura. Działalność biblioteki została doceniona w efekcie czego pracująca kadra otrzymała odznaczenia : Regina Bednarz - medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”(2010r.), Zofia Machura - Srebrna Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Śląskiego (2014r.). Obecnymi pracownikami biblioteki są: Zofia Machura, Maria Waśniowska, Dorota Bombska, Małgorzata Sroka (główny księgowy).
Należy wspomnieć, że siedziba biblioteki zmieniała aż trzykrotnie swoją lokalizację. W 1966 roku bibliotekę przeniesiono do budynku prywatnego przy ulicy Batalionów Chłopskich. Z kolei w 1992 r. nowe lokum mieściło się w budynku Przedszkola Publicznego przy ulicy Sienkiewicza. Od sierpnia 2016 roku ostatni i obecny lokal biblioteki centralnej znajduje się przy ulicy Batalionów Chłopskich na kroczyckich krupówkach. Zaadoptowany lokum jest dwupoziomowe i przyjazne dla każdego czytelnika. Na parterze znajduje się kącik dla maluszków oraz stanowisko komputerowe dla osoby niep­ełno­spra­wnej­. Wyodrębnione zostały tu również księgozbiory: literatura dla dzieci i młodzieży, literatura piękna, literatura popu­larn­onau­kowa­ . Na poddaszu oprócz księgozbioru podręcznego przygotowane zostały stanowiska komputerowe, stoliki do cichej pracy a nawet kanapa. W porównaniu do poprzednich lokali uzyskaliśmy dużo większą powierzchnię, nowe wyposażenie oraz łatwy dostęp dla osób niep­ełno­spra­wnyc­h. Filia w Pradłach mieści się w budynku Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej przy ulicy Wyzwolenia. W 2010 roku została wyposażona w nowe meble i stanowiska komputerowe.
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu czytelników nasza biblioteka rozwija się unowocześnia swoje usługi. W 2012 r. centrala i filia rozpoczęły prace nad komputeryzacją procesów bibliotecznych w programie SOWA2/MARC21. Dużym sukcesem biblioteki było utworzenie w 2013 roku katalogu elektronicznego dostępnego on-line. Od 1 stycznia 2015 r. centrala i filia biblioteczna w Pradłach prowadzi wypożyczenia w komputerowym systemie bibliotecznym. Wypożyczalnia jest w pełni skom­pute­ryzo­wana­, udostępnia usługi online jak zamawianie, rezerwowanie i prolongowanie książek. Daje możliwość samodzielnego sprawdzania przez użytkowników stanu swoich kont czytelniczych. Wszystkie procesy biblioteczne odbywają się przy pomocy zintegrowanego systemu informatycznego.

Na przełomie ostatnich lat w naszej bibliotece odbywało się wiele ciekawych spotkań autorskich m.in. z: Michałem Ogórkiem, Wiesławem Drabikiem, Genowefą Welon Magdaleną Zarębską, Elżbietą Bednarczyk, Gają Kołodziej, Stanisławem Welonem, Aleksandrą Rogala, Jolantą Szwalbe, Moniką Kowalską, Arkadiuszem Niemirskim, Anną Bator, Andrzejem Sadowskim, Moniką Sawicką, Marcinem Ziernickim, Dominiką Smoleń. Nasza biblioteka współpracując ze szkołami i przedszkolami na terenie gminy organizuje liczne zajęcia edukacyjne z dziećmi i młodzieżą, konkursy poetyckie oraz spektakle teatralne.
Od maja ubiegłego roku w bibliotece powstało nowatorskie przedsięwzięcie pod nazwą Kroczyckie Czwartki Literackie. Są to spotkania naszych czytelniczek, odbywające się w ostatni czwartek każdego miesiąca. Przybierają one formę luźnej rozmowy oraz wymiany poglądów na temat różnych aspektów literackich, historycznych i kulturowych. W ramach prężnie działającego przedsięwzięcia nasze czytelniczki uczestniczyły już w kilku spotkaniach autorskich oraz wykładach z zakresu psychologii i ubezpieczeń.
Naszą bibliotekę tworzą przede wszystkim ludzie: czytelnicy i pracownicy. Każdy może liczyć na miłą i profesjonalną obsługę bibliotekarza i jego pomoc. ZAPRASZAMY!

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
 • Oko snajperki
  Quinn, Kate
  Brak ocen
 • Ocalona z Auschwitz
  Majewska-Brown, Nina
  Brak ocen
 • Jak być dobrym rodzicem?
  Gołota, Małgorzata
  Brak ocen
 • Na Zachodzie bez zmian
  Remarque, Erich Maria
  Ocena: 4.3, głosów: 3
 • Grzechy szejka
  Steinfort, Tom
  Brak ocen
1 2 3 4 5 6 7 8
Placówki
Kroczyce GBP
Batalionów Chłopskich 4/5
42-425 Kroczyce

www.bibl­iote­kakr­oczy­ce.pl

Poniedziałek 8.30 - 16.30
Wtorek 8.30 - 16.30
Środa 8.30 - 16.30
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 8.30 - 16.30

0
Filia Nr 1 w Pradłach
Wyzwolenia 19
42-425 Pradła

Wtorek 12.10 - 17.10
Środa 12.10 - 17.10
Czwartek 12.10 - 17.10
Piątek 12.10 - 17.10

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
Kroczyce GBP
renatakuter1d
andzia104
jagoda48
kazirodek889
marekgrze

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo