Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Trzcielu
[awatar]
Trzciel BPMiG
24 639
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 95 743 13 25
Województwo: lubuskie
Powiat: międzyrzecki
Adres: Poznańska 8
66-320 Trzciel
E-mail: bptrzciel@poczta.internetdsl.pl

Czynne codziennie
od 10 do 18
Sobota
od 09 do 13

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
  • Tyle groźnych miejsc
    Willingham, Stacy
    Brak ocen
  • Cz. 3: Między jezioram
    Wala, Magdalena
    Brak ocen
  • Zanim wystygnie kawa T.1
    Kawaguchi, Toshikazu
    Brak ocen
  • Zajazd pod Szalonym Mnichem
    Banach, Iwona
    Brak ocen
  • Franklin jedzie na obóz
    Mason, Jane B.
    Brak ocen
1 2 3 4 5 6 7 8

27 czerwca Dyskusyjny Klub książki z Trzciela spotkał się z Dyskusyjnym Klubem Książki z Kargowej na panelu dyskusyjnym z pisarką Zofią Mąkosą w Kargowej i Chwalimiu. Przedmiotem spotkania był drugi tom cyklu „Wendyjska winnica” - Winne miasto”.
Zofia Mąkosa jest laureatką Lubuskiego Wawrzyna Literackiego 2017 za pierwszy tom „Wendyjska winnica” – „ Cierpkie grona”. W drugiej części poznajemy dalsze losy Matyldy Neumann, córki Marty, bohaterki pierwszego tomu. Poznajemy również historię Zielonej Góry w latach 1945 – 1947, a więc wędrówkę ludzi, ich ucieczki i przyjazdy na Ziemie Odzyskane. Widzimy jak rodzi się komunizm w Polsce, który powoli i podstępnie ubez­włas­nowo­lnia­ ludzi, jak wcześniej robił to faszyzm w Niemczech. Praktycznie jedna niewola jest zastąpiona inną formą zniewolenia, która trwać będzie bardzo długo.
Śledzimy koleje losu młodej Matyldy, która doświadcza najgorszych okrucieństw wojny. Straciła dom, rodziców, nie jest ani Niemką ani Polką, pochodzi ze słowiańskiego ludu Wendów. Pomimo piekła, którego doświadczyła, znajduje siły żeby zacząć życie od nowa, w ciężkich nies­przy­jają­cych­ obcym warunkach.
Autorka inspirując się wspomnieniami mieszkańców i dokumentami archiwalnymi, w sposób rzetelny opisała, jak żyło się w Zielonej Górze po wojnie, jak wyglądał dzień powszedni zwykłego mieszkańca.
W tym cyklu poznajemy piękne zwyczaje i tradycje oraz ich kultywowanie. A dotyczy to ludności miejscowej i wendyjskiej przed II wojną światową oraz i społeczności polskiej po wojnie . W dzisiejszych czasach powracamy do czczenia najstarszych tradycji, które są ważnym elementem dziedzictwa kulturowego naszego społeczeństwa.
Mieliśmy okazję usłyszeć od Pani Zofii Mąkosy genezę powstania 2 tomów „Wendyjskiej winnicy”. Pisarka w przepięknym stylu opisała trudną historię naszego regionu. Uczestnicy panelu mieli wiele pytań dotyczących historii Ziemi Lubuskiej. W drugiej części spotkania odbyliśmy wędrówkę po miejscach, w których toczy się akcja książek. Poznaliśmy historię i zwiedziliśmy piękne zakątki Kargowej i Chwalimia. Widzieliśmy pola i jezioro, które były bliskie głównym bohaterkom powieści Marcie i Matyldzie. Na koniec spotkania klubowiczki DKK otrzymały autografy autorki. Z niec­ierp­liwo­ścią­ czekamy na trzeci tom „Wendyjskiej winnicy”.
Dziękujemy - Pani Zofii Mąkosie za wspaniałe spotkanie, które pozwoliło nam jeszcze raz poczuć atmosferę „Cierpkich gron” i „ Winnego miasta” i naszym koleżankom z Gminnej Biblioteki Publicznej z Kargowej za przygotowanie spotkania oraz poznanie nowych koleżanek z DKK z Kargowej. Dziękujemy Państwu Elżbiecie i Aleksandrowi Żukowskim za przygotowanie dla nas wspaniałego ogniska .
Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK dla dorosłych w Trzcielu w dniu 5 września 2019 r. o godz. 16.00, omawiana będzie książka Joanny Kruszewskiej „Wszystko się zaczyna”.
B.P.M.i G. w Trzciel
Spotkanie i panel dyskusyjny z Zofią Mąkosą (4).jpg
Spotkanie i panel dyskusyjny z Zofią Mąkosą (18).jpg
Spotkanie i panel dyskusyjny z Zofią Mąkosą (10).jpg
Spotkanie i panel dyskusyjny z Zofią Mąkosą (20).jpg
Spotkanie i panel dyskusyjny z Zofią Mąkosą (6).jpg

Komentarze (0)

6 czerwca w ramach akcji „Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom” nasza biblioteka gościła dzieci ze Szkoły Podstawowej w Trzcielu. Uczniowie mieli okazję w ramach tej akcji wysłuchać „Legendy o Skarbniku” autorstwa Juliana Brudzewskiego w formie Teatru Kamishibai. Po spektaklu słuchacze mieli za zadanie narysować głównego bohatera legendy. Na koniec dzieci wzięły udział w zabawie z chustą Klanzy.
OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ MIASTA I GMINY W TRZCIELU.jpg
OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ MIASTA I GMINY W TRZCIELU (2).jpg
OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ MIASTA I GMINY W TRZCIELU.jpg

Komentarze (0)

5 czerwca Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Trzcielu razem Nadleśnictwem w Trzcielu i uczniowie naszej Szkoły Podstawowej spędzili wspaniałe chwile nad Jeziorem Żydowskim. Odbyły się tam zajęcia dydaktyczne poprowadzone przez Specjalistkę Służby Leśnej Natalię Bandas. Celem zajęć było poznanie gatunków drzew lasotwórczych. Dzieci już podczas zajęć zaczęły zbierać rośliny, żeby wykonać zielniki, które będą we wrześniu ocenione i nagrodzone przez Nadleśnictwo w Trzcielu.
Po zajęciach dzieci zjadły usmażone kiełbaski i dostały upominki edukacyjne w postaci książeczek i breloczków przeciwpożarowych.
5.06.19 Dzień Dziecka na łonie przyrody (2).jpg
5.06.19 Dzień Dziecka na łonie przyrody.jpg
5.06.19 Dzień Dziecka na łonie przyrody (5).jpg

Komentarze (0)
1
...
12 13 14 15 16 17 18
...
29
Placówki
Trzciel BPMiG
Poznańska 8
66-320 Trzciel

Czynne codziennie
od 10 do 18
Sobota
od 09 do 13

0
Filia Brójce
ul:Polna 4
66-304 Brójce

Poniedziałek od 10 do 18
Wtorek od 10 do 18
Środa od 10 do 18
Czwartek od 10 do 18
Piątek od 10 do 18

0
Filia Lutol Suchy
Lutol Suchy 74
66-304 Brójce

Poniedziałek od 11 do 15
Wtorek od 14 do 18
Środa od 14 do 18
czwartek od 14 do 18
Piątek od 14 do 18

0
Forum biblioteki
  • Spotkanie z poetką
    Dnia 24.04 2014 r w Trzcielu odbędzie się spotkanie autorskie z panią Mirą Gałązką o godzinie 11 zapraszamy 1.
    Odpowiedzi: 0, ost. zmiana: 26.03.2014 17:07
    Trzciel BPMiG   
    [awatar]
    Trzciel BPMiG
Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tej biblioteki.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo