Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
36 467
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
  • Córki swoich matek
    Miszczuk, Joanna
    Ocena: 3.5, głosów: 2
  • Himalaya
    Nerkowski, Wojciech
    Brak ocen
  • Bohaterowie i zdrajcy
    Erban, Elżbieta Gizela
    Brak ocen
  • Egipcjanin Sinuhe
    Waltari, Mika
    Brak ocen
  • Cz. 6: 1632-1673 : Potop i ogień
    Nowak, Andrzej
    Brak ocen
1 2 3 4

logoKzR.jpg

30 czerwca 2019 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie odbyło się wyjątkowe spotkanie, które łączyło w sobie dwa wydarzenia: uroczyste zakończenie sezonu baletowo – operowego „Wielka Sztuka za Rogiem” oraz obchody Roku Stanisława Moniuszki – twórcy polskiej opery narodowej.
Cykl Wielka Sztuka za Rogiem to projekt realizowany przez Operatora Sieci Kino za Rogiem, którego partnerami były kina społecznościowe należące do sieci, w tym także Kino za Rogiem w Oleśnie. Pierwszy sezon rozpoczął się w lutym 2019 roku i trwał pięć miesięcy. Widzowie mogli obejrzeć retransmisje trzech spektakli operowych i dwóch baletowych. Wirtualnie przeniesieni zostali do Metropolitan Opera w Nowym Jorku, skąd retransmitowano opery "Madame Butterfly", "Turandot", "Carmen". Z kolei przedstawienia baletowe "Dziadek do orzechów" i "Śpiąca królewna" retransmitowano z Teatru Bolszoj w Moskwie.
Kino za Rogiem w Oleśnie składa serdeczne podziękowania za wspólny sezon operowo – baletowy w ramach Wielkiej Sztuki za Rogiem wszystkim wspaniałym widzom, którzy skorzystali z tej niezwykłej oferty. Dziękujemy także sponsorom Państwu Annie i Ryszardowi Dorosz za wsparcie finansowe, które pozwoliło nam zapewnić wyjątkową oprawę tych niedzielnych spotkań z operą i baletem.

Z kolei Rok Stanisława Moniuszki zaakcentowany został wspaniałym koncertem pt. „Najpiękniejszy Moniuszko” w wykonaniu niezwykłego Chóru Clave de sol ze Szczucina pod kierunkiem Pani Dyrygent Ilony Mach. Koncert poprowadziła Krystyna Szymańska – Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie. Chór Clave de sol powstał we wrześniu 2015 r. i działa przy Samorządowym Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie, a prowadzi go Ilona Mach. Liczy 40 członków. Swoje umiejętności prezentuje na uroczystościach środowiskowych, gminnych, powiatowych i ogólnopolskich. Od lutego 2016r. należy do Ogólnopolskiego Projektu Narodowego Forum Muzyki Akademia Chóralna – "Śpiewająca Polska" finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach tego projektu chór bierze udział w licznych konkursach i festiwalach ogólnopolskich, a nawet międ­zyna­rodo­wych­ zdobywając czołowe miejsca. Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień m.in.: "Złota Struna", "Złote Pasmo", "Grand Prix" w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej "Sempre Fidelis" w Dębicy.

W Oleśnie chór zaprezentował program na, który złożyły się najbardziej znane i popularne utwory Stanisława Moniuszki. Niezwykły koncert młodych artystów pod kierunkiem genialnej i pełnej pasji Pani Dyrygent Ilony Mach u wielu widzów wywołał łzy wzruszenia. Publiczność nagrodziła występ owacjami na stojąco, a oklaskom nie było końca. Liczne gratulacje złożone na ręce Pani Dyrygent Ilony Mach oraz Pani Dyrektor Krystyny Szymańskiej były dowodem najwyższego uznania z jakim spotkał się zaprezentowany program.

Po zakończeniu koncertu wszyscy chętni zostali zaproszeni na ostatnią w tym sezonie Wielkiej Sztuki za Rogiem retransmisję opery "Carmen".

logoKzR.jpg logoKzR
jpg, 2 KiB, 100x75
Komentarze (0)

patronat1.jpg

IV Małopolski Integracyjny Turniej w Kręgle Uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy, który odbył się 26 czerwca 2019 roku w Kręgielni Azyl Olesno, jak co roku wzbudził wiele emocji. Jego głównym celem jest popularyzacja gry w kręgle w środowisku osób z niep­ełno­spra­wnoś­cią intelektualną, rozwijanie wśród nich zainteresowania nowymi dyscyplinami sportowymi, rozp­owsz­echn­ieni­e idei fair play, nauka spędzania czasu wolnego w aktywny i atrakcyjny sposób, dobra zabawa, podniesienie poczucia własnej wartości oraz kwalifikacji sportowych, przełamywanie lęków przed nieznanym, integracja osób niep­ełno­spra­wnyc­h. Jest to impreza cykliczna, która swoim zasięgiem obejmuje teren całego Województwa Małopolskiego. Z roku na rok Turniej cieszy się coraz większym zain­tere­sowa­niem­ i powodzeniem. W tej edycji do rozgrywek zgłosiło się 12 drużyn z różnych zakątków Małopolski, które reprezentowały:
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Bieczu (Filia w Gorlicach)
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Bobowej
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowicy
- Dzienny Ośrodek Wsparcia - Środowiskowy Dom Samopomocy w Gorlicach
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Krakowie
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Niepołomicach
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowym Sączu
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Oświęcimiu
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Pałecznica
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Radwanowice
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Siedlcu

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli także znamienici goście: Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek, Wicestarosta Powiatu Dąbrowskiego Krzysztof Bryk, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, Ryszard Święch Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h „Pomocna Dłoń”, Małgorzata Kułaga Członek Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h „Pomocna Dłoń”, Bolesław Łączyński były Radny Województwa Małopolskiego, Halina Dojka Prezes Zarządu Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, Dorota Huczek Skarbnik Zarządu Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, Czesław Mosio Naczelnik OSP w Oleśnie.

Po długich i wyczerpujących rozgrywkach, którym towarzyszyła piękna sportowa rywalizacja, zgodna z zasadami fair play oraz radość z osiągniętych wyników, wyłoniono zwycięzców.
Turniej rozstrzygany był w dwóch kategoriach: rozgrywki drużynowe i indywidualne. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali jak zwykle niezawodni sędziowie Mateusz Miodowski i Paweł Świętochowski.

W rozgrywkach drużynowych najwięcej punktów zdobyły i tym samym znalazły się na podium następujące zespoły:
I miejsce Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowicy (550 pkt.)
II miejsce Środowiskowy Dom Samopomocy w Oświęcimiu (431 pkt.)
III miejsce Dzienny Ośrodek Wsparcia - Środowiskowy Dom Samopomocy w Gorlicach (424 pkt.)

Z kolei w rozgrywkach indywidualnych zwyciężyli:
I miejsce Jan Szymura (131 pkt.) – Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowicy
II miejsce Andrzej Przybyło (120 pkt.) - Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowicy
III miejsce Mariusz Osika (115 pkt.) - Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowicy

Wręczenia nagród, pucharów i medali dokonali: Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec oraz Ryszard Święch Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h „Pomocna Dłoń”.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, a każda drużyna nagrodę rzeczową i dyplom. Laureaci trzech pierwszych miejsc dodatkowo uhonorowani zostali pucharami.
Puchar przechodni Starosty Powiatu Dąbrowskiego powędrował w tym roku do Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrowicy.
Natomiast w rozgrywkach indywidualnych nagrodami rzeczowymi, pucharami i dyplomami wyróżniono trzech najlepszych zawodników, którzy zdobyli najwięcej punktów.

Organizatorami Turnieju byli: Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie. Patronat honorowy nad imprezą sprawowali: Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski oraz Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec.

Nagrody ufundowane zostały przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a puchary i medale przez Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej. Wsparcia finansowego, rzeczowego i organizacyjnego udzielili także: Wójt Gminy Olesno, Bank Spółdzielczy w Dąbrowie Tarnowskiej z Prezesem Zarządu Salomeą Kozioł na czele, Jerzy Fido Zakład Instalacyjno – Budowlany „SANIT-BUD”, Jolanta i Jan Konieczny Zakład Usług Samochodowych, Łukasz Surowiec Małopolskie Centrum Ubezpieczeń, Firma ROL- BUD Dąbrowa Tarnowska.

Po zakończeniu rozgrywek wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek, który przygotowany został przez Hotel Cristal Park w Dąbrowie Tarnowskiej.

I tak IV Małopolski Integracyjny Turniej w Kręgle Uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy przeszedł do historii. Jak zwykle było to wydarzenie wyjątkowe, które dostarczyło wiele radości i pozytywnych emocji zarówno uczestnikom jak i organizatorom. Pozwoliło miło spędzić czas oraz cieszyć się z dobrej zabawy i bycia razem. Wszyscy zadeklarowali chęć ponownego spotkania za rok, dlatego już dziś organizatorzy serdecznie zapraszają na V Jubileuszowy Małopolski Integracyjny Turniej w Kręgle Uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy

patronat1.jpg patronat1
jpg, 22 KiB, 1000x151
Komentarze (0)

W upalny poniedziałek 24 czerwca 2019r. członkinie DKK dzieliły się przemyśleniami na temat treści książki Ewy Cielesz pt.: „Słońce umiera i tańczy”. Z pozoru to książka z typu lekkich, wakacyjnych, jednakże autorka na około 200 stronach umiejętnie w sposób zaskakujący
i intrygujący dla czytelnika przestawia losy kilku bohaterów w taki sposób, że czyta się ją jednym tchem. Tytuł książki zaskakujący i bardzo wymowny, łączący się z jej treścią.
Główna bohaterka Jagoda - młoda malarka, mieszkanka Krakowa poznaje ulicznego muzyka Dymitra, który z czasem gubi się i nie potrafi odnaleźć w realnym świecie, tworząc utwory pod wpływem środków odurzających. Jagoda całkowicie zatraca się w miłości, która jest trudna i wymaga od niej wiele poświęceń. Miłość sprawia, że za wszelką cenę pragnie zmniejszyć różnice dzielące ją z ukochanym i podejmuje decyzje, które są dla niej szkodliwe. Równocześnie żyje problemami swoich przyjaciół, stara się im pomóc, ale nie dostrzega kłopotów swojego ukochanego, któremu ufa i bezgranicznie i za wszelką cenę chce być szczęśliwa. Tym samym pojawia się pytania: ile i co należy poświecić dla miłości, która jest toksyczna i destrukcyjna.
To także powieść o przyjaźni łączącej Jagodę z chorą Agatą oraz panem Wiesiem i jego synem. Każda z tych osób jest związana z losami bohaterki i ma na nią inny wpływ.
Autorka prowadzi narrację w pierwszej osobie, co sprawia, że czytelnik identyfikuje się
z główną bohaterką i razem z nią przeżywa wzloty i upadki, ale też w trakcie czytania pojawia się u czytelnika chęć udzielenia Jagodzie rady i podpowiedzi co do słuszności podejmowanych przez nią decyzji.
„Słońce umiera i tańczy” to pierwsza część serii, dlatego też autorka pozostawiła wiele nierozwiązanych spraw, jednak na dalsze losy bohaterów czytelnicy muszą poczekać do jesieni

Recenzję opracowała Halina Dojka
cielesz0.jpg
Na kolejne spotkanie zapraszamy 29 lipca 2019r. o godz. 14:00.Rozmaiwać będziemy tym razem o książce G. Musso „Central Park”.

cielesz0.jpg cielesz0
jpg, 83 KiB, 400x600
Komentarze (0)
1
...
9 10 11 12 13 14 15
...
82
Placówki
Olesno GBP
ul. Leśna 11A
33-210 Olesno

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

0
Filia Ćwików
Ćwików 75B
33-264 Ćwików

Wtorek: 10.00-17.00
Czwartek: 09.00-15.00
Piątek: 10.00-17.00

0
Filia Zalipie
Zalipie 128 A
33-263 Zalipie

Wtorek: 09.00-17.00
Środa: 09.00-17.00
Piątek: 8.00-12.00

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo