Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
36 535
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
Brak tylu nowości.
1 2 3 4

Mamy ogromną przyjemność poinformować, że Anna Morawiec z Olesna została zwyciężczynią Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za 2015 rok.

Komisja Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za 2015 rok w składzie: prof. Kazimierz Nowosielski – przewodniczący, Iwona Borawska, prof. Piotr Czauderna, Aleksander Jurewicz, Barbara Piórkowska, podjęła decyzję o przyznaniu nagrody Annie Morawiec za zbiór wierszy pt. „Szarlotka czyli co się robi, żeby nie robić tego, co powinno się robić”.

Przewodniczący komisji konkursowej, prof. Kazimierz Nowosielski przedstawił następujące uzasadnienie wyboru zwycięskiej pracy:
"Wiersze Anny Morawiec ujmują swobodą myśli i jakimś niewymuszonym pięknem jednocześnie – a wszystko dzieje się w nich jakby trochę „po drodze”: w młodzieńczym biegu po pełnię przejawionego i niep­rzej­awio­nego­ istnienia. Traktują o szczęściu i o poranieniach w tym biegu, mówią o potrzebie wytchnienia i o koniecznym dystansie do rzeczy oraz spraw tego świata. Niosą one ze sobą zarówno ciepły humor, jak i zadumę nad tym, co najważniejsze tak w samym życiu, jak i w wyrażającej je twórczości. Słowo tej poezji to nade wszystko: dar i zobowiązanie – a pragnie ono żyć z prawdy i piękna zarazem; komunikuje i jest sobą na swój własny poetycki sposób."

Serdecznie gratulujemy zwyciężczyni tego prestiżowego konkursu!

źródło: www.gdansk.pl

Komentarze (0)

ofinansach.jpg
31 marca 2016 roku odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane w ramach realizacji Projektu pt. „O finansach… w bibliotece”. Tematem szkolenia było ważne i dotyczące każdego z nas zagadnienie, mianowicie – „Jak racjonalnie gospodarować budżetem domowym”. Uczestnicy spotkania mieli możliwość uporządkowania swojej dotychczasowej wiedzy o podstawowych źródłach dochodów i wydatków gospodarstwa domowego, a także zdobyli wiedzę o zasadach tworzenia budżetu domowego. Respondenci poznali także serwisy internetowe pomocne w planowaniu wydatków i podejmowaniu indywidualnych decyzji zakupowych. Omówione również zostały prawa konsumenta przy zakupach w sieci i poza lokalem prze­dsię­bior­stwa­. Ponadto wypróbowano w praktyce zasady planowania własnego budżetu z wykorzystaniem kalkulatorów internetowych. Dodatkowo wykładowcy przedstawili różnorodne sposoby i możliwości równoważenia budżetu oraz omówili korzyści wynikające z lokowania oszczędności w banku.

Kolejne spotkanie z cyklu „O finansach… w bibliotece” odbędzie się 7 kwietnia o godzinie 14:00. Serdecznie zapraszamy!

fin1.jpg fin1
jpg, 109 KiB, 800x600
ofinansach.jpg ofinansach
jpg, 10 KiB, 600x128
Komentarze (0)

DKK logo1.jpg
29.03.2016r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem Klubowiczki rozmawiały na temat powieści pt. „Miłość Peonii” autorstwa francuskiej pisarki Lisy See, dorastającej w Chinach, co między innymi zainspirowało ją do napisania tej historii.
„Miłość Peonii” to egzotyczna i magiczna opowieść, której akcja osadzona w XVII-wiecznych Chinach, toczy się równolegle na dwóch płaszczyznach - na Ziemi i w zaświatach.
Lisa See opowiada o niezwykłych losach kobiet w różnym wieku, o ich roli i pozycji w społeczeństwie. Kobiety pojawiające się w powieści przez całe życie doświadczały brutalności i prześladowania przez władze, jednak coraz częściej wyrażają swój sprzeciw wobec obowiązującym zasadom, polityce państwa oraz przedmiotowego traktowania kobiet.
Tytułowa Peonia, 16-letnia piękna i majętna dziewczyna, już jako kilkuletnie dziecko została zaręczona ze znacznie starszym mężczyzną, którego nawet nie poznała. Choć ten sposób zaślubin jest powszechnie praktykowany, dojrzewająca kobieta nie potrafi pogodzić się z narzuconym jej przeznaczeniem. Nie godzi się na zaaranżowane przez rodziców małżeństwo i nie chce podporządkować się regułom panującym w społeczeństwie. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy Peonia zakochuje się w mężczyźnie o imieniu Ren (później okazuje się, że Ren jest jej narzeczonym, wybranym przez rodziców). Ta zakazana miłość doprowadza młodą dziewczynę do „choroby miłosnej” i w końcu do śmierci. Jednak śmierć głównej bohaterki nie jest równoznaczna z końcem historii. Otóż w tradycji chińskiej istnieje wiara w zjednoczenie dusz. W dalszej części książki poznajemy więc pośmiertne losy Peonii, a zatem jej podróże, marzenia, obserwacje rodziny i bliskich, a przede wszystkim – usilną walkę o odzyskanie ukochanego. Czy jest to jednak możliwe? Czy po śmierci bohaterka będzie w stanie odzyskać utraconą miłość i wreszcie zazna szczęścia? Jak potoczą się dalsze losy kobiet, których prawa są łamane? Co się stanie z ludnością chińską po upadku dynastii Ming i objęciu tronu przez Mandżurów? Czy kobiety wreszcie zdobędą wolność, o którą już tak długo walczą?

DKK logo1.jpg DKK logo1
jpg, 18 KiB, 658x81
Komentarze (0)
1
...
69 70 71 72 73 74 75
...
82
Placówki
Olesno GBP
ul. Leśna 11A
33-210 Olesno

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

0
Filia Ćwików
Ćwików 75B
33-264 Ćwików

Wtorek: 10.00-17.00
Czwartek: 09.00-15.00
Piątek: 10.00-17.00

0
Filia Zalipie
Zalipie 128 A
33-263 Zalipie

Wtorek: 09.00-17.00
Środa: 09.00-17.00
Piątek: 8.00-12.00

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo