Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie
[awatar]
Osjaków GBP
21 673
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 43 842 33 58
Województwo: łódzkie
Powiat: wieluński
Adres: ul. Częstochowska 22
98-320 Osjaków
E-mail: gbposjakow@op.pl

Biblioteka czynna jest w godzinach:

Poniedziałek 8.00 - 17.00

Wtorek 8.00 - 16.00

Środa 8.00 - 17.00

Czwartek 8.00 - 17.00

Piątek 8.00 - 16.00

Strona internetowa: biblioteka.osjakow.pl

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
 • Przemoc i mobbing w szkole, w domu, w miejscu pracy
  Monks, Claire P.
  Brak ocen
 • Prosta metoda jak skutecznie kontrolować alkohol
  Carr, Allen
  Brak ocen
 • Nauka o uzależnieniach
  Erickson, Carlton K.
  Brak ocen
 • Przemoc domowa. Czy można wybaczyć i być razem?
  Dyjakon, Dorota
  Brak ocen
 • Twoje dziecko pali
  Carr, Allen
  Brak ocen
1 2 3 4 5 6 7 8

Ferie z biblioteką cieszyły się dużym zainteresowanie co nas cieszy i daje siłę do działania.

Komentarze (0)

W dniu 20 grudnia 2017 r. odwiedziły nas dzieci z klasy III ze Szkoły Podstawowej w Osjakowie.
Uczniowie w ramach lekcji bibliotecznej zapoznali się z tradycjami Bożonarodzeniowymi na podstawie książki Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”.
Autorka pokazała czytelnikom z całego świata jak wygląda Boże Narodzenie w Szwecji. O zwyczajach świątecznych dzieci wysłuchały fragmenty książki.

Dla Lisy bohaterki powieści i jej szwedzkich przyjaciół Gwiazdka rozpoczyna się wraz z pieczeniem pierników. Najchętniej mali cukiernicy korzystają z foremki w kształcie prosiaczka. Kiedy już wszystkie pierniki są gotowe, z pozostałego po wykrawaniu kształtów ciasta piecze się jedno duże ciastko, które będzie nagrodą w konkursie. Jakim? Bardzo prostym, bo ciastko trafi do tego, kto zgadnie, ile ziaren grochu wsypano do butelki. W powieści Astrid Lindgren najlepiej zgadywał najstarszy mieszkaniec wioski zwany przez wszystkich dziadziusiem i to jemu przypadł smakołyk. Chwilą wyczekiwaną przez szwedzkie dzieci jest wyprawa z ojcami do lasu po choinki. A tymczasem mamusie muszą w kuchni szykować jedzenie. W wigilijny ranek na stole rozłożony jest odświętny obrus. W ubieraniu choinki dzieciom pomaga tatuś. Nie może zbraknąć jabłek i upieczonych wcześniej pierniczków, chorągiewek, świeczek i cukierków, aniołki z waty. Dzieci do sklejonych wcześniej koszyczków wkładają rodzynki i orzechy – one również zawisną na choince. Dzieci pomagają również przy zdobieniu drzewka dziadziusiowi, a samotnej Kristin zanoszą kosz pełen smakołyków. Ugaszczanie wszystkich, którzy tego potrzebują, to szwedzka tradycja. Gdy nadchodzi czas wigilijnej kolacji na stole palą się świece. W Szwecji nie ma bowiem zwyczaju spożywania w Wigilię jedynie postnych pokarmów. Poza szynką w Bullerbyn je się także kaszę. W kaszy można znaleźć migdał- ten, kto na niego trafi- z pewnością niebawem stanie na ślubnym kobiercu. Po wieczerzy tatuś Lisy odczytuje fragment z Biblii o narodzinach Jezuska, a dziewczynka recytuje wierszyk. Potem następuje rozdanie prezentów to niezwykle ekscytująca chwila dla dzieci na całym świecie.
Święta w Bullerbyn niewiele różnią się od tych naszych, w Polsce. Lindgren odmalowała wspaniałym świat dzieci, które przeżywają święta, są rozemocjonowane, a zarazem czułe i wrażliwe. Cieszą się swoim dzieciństwem i potrafią się wspaniale bawić.

Po krótkim zapoznaniu się i porównaniu tradycji dzieci zostały podzielone na 5 grup, z których każda miała namalować przygotowania dzieci z Bullerbyn do świąt. Potem uczniowie na pomocą teatrzyku kamishibai opowiadali na podstawie rysunku przygotowanie do świąt.
W Quizie świątecznym zorganizowanym dla dzieci najlepszą wiedzą i zarazem największą ilość punktów otrzymali Kacper Majzer i Marysia Urbańska i w nagrodę książkę o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia.

Choinka stanowi symbol świąt i dlatego dzieci miały do wykonania właśnie to drzewko. Takie nie typowe bo do wykonania potrzebowały zaledwie dwóch rzeczy: wstążki i patyka. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Niezmiernie nas cieszy, że praca ozdobiła pokój dziecka.

Komentarze (0)

W dniu 14 grudnia 2017 r. odwiedzili nas pier­wszo­klas­iści­ ze Szkoły Podstawowej w Osjakowie. Uczniowie zwiedzali bibliotekę, przeglądali zbiory dostępne w dziale dziecięcym jak również zapoznali się z literaturą popularno-naukową dla młodzieży i dorosłych.
Grudzień to miesiąc, który kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia, dlatego też spotkanie miało charakter świąteczny.

Uczniowie zapoznali się, ze zwyczajami polskich świąt, a opowiadanie p.n. „Tradycje Bożego Narodzenia” szczególnie przybliżyło tradycję polską. Pierwsza gwiazdka kiedy już zabłyśnie można dzielić się opłatkiem. Na Wigilię przygotowuje się dwanaście potraw i nie jemy wówczas mięsa, za to każdej potrawy trzeba spróbować. Ma to przynieść szczęście na cały następny rok. W każdym regionie potrawy wigilijne trochę się różnią, ale prawie na każdym stole znajdziemy:
barszczyk z uszkami, karpia, śledzia w różnych odmianach, pierogi z kapustą i grzybami, kluski z makiem, kutię, kompot z suszonych owoców. Tradycyjne potrawy wigilijne też mają swoje znaczenie. Na stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi: z pola, z lasu, z sadu, a także z wody. Dlatego jemy dużo ryb, które przynoszą zdrowie i dostatek, a maku, zapewniającego bogactwo i pomyślność, kapusty i grzybów, również przynoszących szczęście. Miód i bakalie miały zapewnić przychylność sił nadp­rzyr­odzo­nych­, orzechy mądrość, a owoce energię. Nic więc dziwnego, że aby zapewnić sobie szczęśliwy kolejny rok, trzeba było spróbować wszystkich potraw.

Potem zorganizowany został Quiz z wiedzy o zwyczajach świąt, który pokazał, że dzieciom nie jest obca polska tradycja. Las rąk, aby udzielić odpowiedzi świadczy, że święta mają dla nich szczególne znaczenie. Największą ilość punktów uzyskał Filip Walkowiak i w nagrodę otrzymał książkę o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia.
Na zakończenie dzieci wykonały choinkę, którą ozdobiły m.in.: łańcuchami, kolorowymi wycinankami, koralikami itp. Wszystkie prace były oryginalne i mogły ozdobić pokój każdego z nich. Świąteczna aura wszystkim się udzieliła, co spowodowało wspólne śpiewanie kolęd.

Komentarze (0)
1
...
7 8 9 10 11 12 13
...
20
Placówki
Osjaków GBP
ul. Częstochowska 22
98-320 Osjaków

Biblioteka czynna jest w godzinach:

Poniedziałek 8.00 - 17.00

Wtorek 8.00 - 16.00

Środa 8.00 - 17.00

Czwartek 8.00 - 17.00

Piątek 8.00 - 16.00

Strona internetowa: biblioteka.osjakow.pl

0
FB Czernice
Czernice 24
98-320 Czernice

Wtorek 17.00 - 19.00

Środa 17.00 - 19.00

Czwartek 17.00 - 20.00

Piątek 17.00 - 20.00

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
madtra18
wiolapod
paulina.janik93

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo