Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach
[awatar]
Żory MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 32 43 44 584
Województwo: śląskie
Adres: os. Pawlikowskiego PU-13
44-240 Żory
E-mail: mbp@mbpzory.pl

BIBLIOTEKA CENTRALNA

Wypożyczalnia, Dział Zbiorów Specjalnych, Czytelnia Główna

Poniedziałek od godz. 10.00 do godz. 16.00
Wtorek - Piątek od godz. 8.00 do godz. 19.00
Sobota od godz. 8.00 do godz. 13.00

Oddział dla Dzieci
Poniedziałek od godz. 10.00 do godz. 16.00
Wtorek - Piątek od godz. 8.00 do godz. 18.00
Sobota od godz. 8.00 do godz. 13.00

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach powstała 15. kwietnia 1946 r. Sieć biblioteczną stanowi obecnie Biblioteka Centralna i 7 filii.

Biblioteka udostępnia książki, czasopisma, zbiory muzyczne, filmowe, multimedialne, książki mówione oraz dokumenty życia społecznego. Czytelnicy mają do dyspozycji terminale do przeglądania baz danych o zbiorach oraz Bibliografii Regionalnej, a także stanowiska internetowe do pracy indywidualnej, wyposażone w programy użytkowe, drukarki i skanery, umożliwiające dostęp do baz danych takich jak.: Legalis, Wydawnictwa Podatkowe GOFIN, Przewodnik Bibliograficzny, Bibliografia Zawartości Czasopism, Bibliografia Zawartości Gazet i Tygodników. Młodszym użytkownikom Biblioteka oferuje stanowiska komputerowe wyposażone w gry edukacyjne i programy multimedialne oraz PlayStation 3. W Bibliotece skorzystać można również z usług kser­ogra­ficz­nych­ oraz "Przystanku Praca". Ponadto oferuje usługi: "Książka na telefon" i "Zapytaj Bibliotekarza".

Biblioteka prowadzi szeroką działalność kulturalną i edukacyjną.

W ramach promocji organizuje: konkursy czytelnicze, wieczory literacko-muzyczne, spotkania autorskie, pogadanki, wycieczki, lekcje biblioteczne, dni otwarte, zajęcia plastyczne oraz wystawy.

W kalendarzu imprez bibliotecznych znajdują się: Ferie w Bibliotece, Wakacje w Bibliotece, Bajkowe Spotkania, Urodziny Calineczki Urodziny Książkowego Misia”, Światowy Dzień Pluszowego Misia, Mikołajki, Tydzień Bibliotek, Tydzień Czytania Dzieciom, Wiosenne Spotkania Literackie, Jesienne Spotkania z..., Noc z Andersenem. Biblioteka uczestniczy również w akcjach Bookcrossing i Wiosenna Zbiórka Książek.

W Bibliotece działają Kluby zrzeszające miłośników literatury i sztuki: Klub Miłośników Dobrej Książki, Klub Dyskusyjny w języku angielskim „Chatting with tea”, Klub Zaczarowanego Ołówka i Klub Moli Książkowych oraz Klub Czytających Rodzin CZYTALIŃSCY.

Ekspozycja
Zbiory

Biblioteka nie posiada katalogów zintegrowanych z portalem.

Roześmiane dzieci, zabawa w bajkowy pociąg i magiczną szkatułkę, głośne czytanie i kolorowe książeczki. Tak wyglądają spotkania w ramach akcji Książka dla Trzylatka, która trwa w mieście od 6 czerwca. Organizatorem projektu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach.

Finał już 30 czerwca br. w Bibliotece Centralnej (os. Pawlikowskiego PU-13) o godz. 16.00. Na to spotkanie zapraszamy dzieci w wieku 3 lat, które nie uczęszczają do przedszkoli. WSTĘP WOLNY.

Przedsięwzięcie odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żory i jest realizowane przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Żory.

FINAŁ KD3 PLAKAT.jpg FINAŁ KD3 PLAKAT
jpg, 403 KiB, 1240x1754
Komentarze (0)

Jak co roku Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach włączyła się w ogólnopolską kampanię „Cała Polska Czyta Dzieciom”, w tym roku pod hasłem CZYTANIE USKRZYDLA. Przez cały tydzień w Bibliotece Centralnej i filiach przedstawiciele władz miasta, pracownicy magistratu, strażacy, policjanci, przedstawiciele służby zdrowia, przedsiębiorcy, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz przyjaciele dzieci i Biblioteki czytali najmłodszym bajki, bajeczki i wierszyki.

Bibliotekarze z książkami odwiedzili Szpital Miejski, gdzie odbyła się akcja „Czytanie uzdrawia” oraz placówki z oddziałami integracyjnymi z akcją „Czytanie zbliża”. Zorganizowano także „Rodzinne czytanie” oraz „Żorski Dzień Głośnego Czytania”.

Bibliotekarze zachęcają do odwiedzania biblioteki i wypożyczania zbiorów. Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną zaspokaja, potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najs­kute­czni­ejsz­ych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia

galeria zdjęć
mbpzory.pl

Komentarze (0)

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach dołączyła do tysiąca placówek z całego kraju, biorących udział w II Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Wszyscy odwiedzający żorską bibliotekę mogli skorzystać z wielu ciekawych i kreatywnych atrakcji. Propozycje dla siebie znaleźli mieszkańcy w każdym wieku.

Uroczystą inaugurację prowadziła Dyrektor biblioteki Pani Aleksandra Zawalska – Hawel. Sygnały policyjnych kogutów głośno oznajmiły, że rozpoczyna się pierwsza w Żorach Noc Bibliotek. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji nie tylko czuwali nad bezpieczeństwem, ale przygotowali dla biblioteki prezenty książkowe.

Najjaśniejszą gwiazdą wydarzenia było spotkanie autorskie z Martą Fox. Na spotkanie przybyło wielu czytelników, aby z pisarką porozmawiać i zdobyć Jej książki z autografem. Wśród propozycji Nocy Bibliotek znalazły się warsztaty z kodowania robotów Finch, warsztaty z tworzenia grafik czy kryminalne podchody, w których uczestnicy rozwiązywali zagadki i zadania. Miłośnicy pachnącej i smacznej herbaty, mogli skorzystać z warsztatów parzenia złocistego trunku, który pomogła zorganizować Janina Jaworudzka z Herbaciarni. Dyskusyjny Klub Książki z Filii nr 5 zaprosił wszystkich chętnych do BibliotekiART, czyli pozytywnie zakręconych warsztatów qulingowych oraz literackich zabaw, podczas których powstało ciekawe opowiadanie. Opowiadane zostało uroczyście odczytane na finale wydarzenia. Swoją widzę na temat książek można było sprawdzić w Literackiej Przystani, czyli popularnej grze w statki. Prawidłowa odpowiedź i zatopiony statek były nagradzane upominkiem. Dużym zain­tere­sowa­niem­ cieszyła się wymiana książkowa pod gwiazdami. Uczestnicy chętnie też odwiedzali literackie pogotowie, gdzie promowano książki terapeutyczne i o trudnych tematach. Na chwilę relaksującego masażu, oczywiście w towarzystwie dobrej książki można było liczyć w strefie przygotowanej przez Stowarzyszenie Pro Mundi. W programie nie zabrakło seansu filmowego, wycieczek po zakamarkach biblioteki, bajkowej poczekalni dla dzieci i strefy ZGRANEJ BIBLIOTEKI, w której można było skorzystać z gier planszowych i doskonale bawić się w kalambury.

Finał Nocy Bibliotek, czyli CZYTANIE UNPLUGGED był równie ciekawy, jak całe wydarzenie. Przy świecach, latarkach i z dreszczykiem na plecach czytano fragmenty książki „Noc w bibliotece” Agathy Christie, w której rozwiązywano zagadkę, kim jest trup znaleziony w bibliotece.

Tegoroczne hasło wydarzenia WOLNO CZYTAĆ! podkreślało, jakim miejscem jest biblioteka. Przestrzenią wolnego wyboru lektur i czasu, który płynie wolniej, a także miejscem spotkań z innymi, którym tak jak i nam wolno być sobą. Wolno czytać, bo dobra literatura uświadamia nam naszą wolność, jako ludzi i nasze prawo wyboru sposobu życia, wartości i obecności w życiu publicznym. Wolno czytać także dosłownie – uważnie, smakując słowa i delektując się zdaniami, namyślając się nad ich sensem. To hasło nawiązywało także do kolejnej rocznicy polskiej wolności.

Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
29
Placówki
Żory MBP
os. Pawlikowskiego PU-13
44-240 Żory

BIBLIOTEKA CENTRALNA

Wypożyczalnia, Dział Zbiorów Specjalnych, Czytelnia Główna

Poniedziałek od godz. 10.00 do godz. 16.00
Wtorek - Piątek od godz. 8.00 do godz. 19.00
Sobota od godz. 8.00 do godz. 13.00

Oddział dla Dzieci
Poniedziałek od godz. 10.00 do godz. 16.00
Wtorek - Piątek od godz. 8.00 do godz. 18.00
Sobota od godz. 8.00 do godz. 13.00

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tej biblioteki.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo