Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
konsorcjum.sowa

Wsparcie dla bibliotekarzy użytkujących systemy SOWA

KONSORCJUM BIBLIOTEK SOWA

konsorcjum.sowa.pl

Ekspozycja

SowaSQL – Quo Vadis? to temat spotkania zorganizowanego 14 maja 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. W spotkaniu uczestniczyli bibliotekarze z Opola (Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Główna Politechniki Opolskiej) i z województwa (Brzeg, Nysa, Kluczbork, Prudnik, Olesno, Strzelce Opolskie,Grodków, Krapkowice, Komprachcice).

IMG_7195.jpg

Celem spotkania było przedstawienie możliwości rozwoju bibliotek, których pracę wspomagają systemy biblioteczne SOWA. Tematykę spotkania zawarto w trzech wystąpieniach.

Pierwsze z nich pt. Sowa w Miejskiej Bibliotece w Opolu przedstawiły: Joanna Raczyńska-Parys i Katarzyna Pawluk, reprezentujące MBP w Opolu. Przypomniały kalendarium komputeryzacji biblioteki, począwszy od roku 1997, gdy zakupiono system SOWA w wersji DOS. Zaprezentowano także statystyki biblioteczne, które ukazują rozwój biblioteki. Wśród nich najbardziej interesujące były te, które dotyczyły wzrostu zare­jest­rowa­nych­ i aktywnych czytelników (od roku 2013), ich odwiedzin w bibliotece, ilości wypożyczeń zbiorów oraz dokonanych operacji zdalnych (prolongat, zamówień, logowań w katalogu OPAC). Pokazano także usługi w katalogu OPAC, tj. zdalny zapis czytelnika do biblioteki, możliwość składania propozycji zakupu przez czytelników, dostęp do zasobów Wolnych Lektur i IBUK Libra. Zaprezentowano także zupełnie nowe możliwości katalogu OPAC oparte na systemie bazodanowym PostgreSQL: dynamiczne wyszukiwanie i auto­uzup­ełni­anie­ list rozwijanych, prezentacja najp­oczy­tnie­jszy­ch książek czy filtry nowej generacji. Na koniec przedstawiono statystyki dot. zasobów IBUK Libra, które ukazują wzrost liczby aktywnych sesji i czasu czytania dokumentów po włączeniu e-booków w katalogu on-line MBP.

Więcej: www.konsorcjum.sowwwa.pl

IMG_7195.jpg IMG_7195
jpg, 382 KiB, 600x617
Komentarze (0)

wesolych2015.jpg

wesolych2015.jpg wesolych2015
jpg, 247 KiB, 736x492
Komentarze (1)

Interesującym przykładem wykorzystania systemu bibliotecznego SOWA2/MARC21 w procesach związanych z digitalizacją zbiorów bibliotecznych i udostępnianiem ich kopii cyfrowych w internecie jest projekt realizowany przez Muzeum Narodowe w Krakowie, które od lat współpracuje z Małopolską Biblioteką Cyfrową. W ramach Wieloletniego Programu Kultura+ Priorytet „Digitalizacja”, rozpoczęto udostępnianie wersji elektronicznych najważniejszych starodruków zgromadzonych w Bibliotece XX. Czartoryskich. Informacje o zbiorach najstarszej polskiej biblioteki rodowej, które były przez lata tworzone w systemie MAK, zostały prze­konw­erto­wane­ do systemu SOWA2/MARC21 i udostępnione w sieci WWW. Opisy starodruków widoczne w katalogu OPAC zaopatrzono w odsyłacze do kopii cyfrowych dokumentów.

czart.jpg

Więcej: www.konsorcjum.sowwwa.pl

czart.jpg czart
jpg, 235 KiB, 640x312
Komentarze (0)
1
...
21 22 23 24 25 26 27
...
38
Mrągowo BM
Piła PBP
bej
LustroBiblioteki
Krakowianka
Łowicz MBP
Opole MBP
Dąbrowa Chełmińska GBP
parysy
Olesno OBP
Lubliniec MPBP
Kłomnice GBP
toya1a
Poznań WBPiCAK
joanna.skiera-thomas

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo