Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
Magda
Ekspozycja

Mówi się, że Polacy nie czytają książek. Zastanawiam się dlaczego tak się uważa. Bo to, że nie czytają dzieciaki mnie specjalnie nie dziwi. Gdyby mi kazano czytać takie naudziarstwo, jakim jest większość lektur, to też bym nie czytała, będąc zniechęconą książkami.

Ale czy młodzież i dorośli także nie czytają? Nie ukrywam, że daje mi to sporo do myślenia. Z jednej strony może się wydawać, że ludzie mało czytają, to w takim razie skąd biorą się kolejki w bibliotekach? Ostatnio odwiedziałam moją miejską bibliotekę i stałam w kolejce chyba z półgdziny, tyle ludzi przyszło! I tak czekając właśnie zaczęłam się zastanawiać, skąd wziął się pogląd, że ludzie mało czytają książek.

Bo mi się wydaje, że wcale nie jest aż tak źle i to przekonanie jest trochę przesadzone. Mam świadomość tego, że żyję w takim środowisku, jakim żyję, gdzie książka jest uznana za drugiego przyjaciela i trudno, żeby tak nie było, ale to nie o to chodzi.

Aby dostać niektóre książki, trzeba się wpisać na listę oczekujących. To chyba świadczy o tym, że sporo ludzi po nie sięga. A przecież nie trzeba czytać literatury ambitnej, aby w ogóle czytać. Przecież to się robi dla przyjemności. Lektura ma nam dawać radość i relaks, a nie stresować się tym, że powieści nie zrozumiemy, prawda?

Więc nie ma nic złego w czytaniu literatury popularnej, która nie jest napisana trudnym językiem, ani nie ma skomplikowanej akcji. Liczy się sam fakt, że ktoś w ogóle siega po książkę.

Komentarze (7)
1 2
Camell
Karol

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo