Poszukiwanie

Tytuł oryginalny:
Finding Jake
Autor:
Bryan Reardon
Tłumacz:
Jan Hensel
Wydawca:
Wydawnictwo Prószyński i Spółka (2016)
Wydane w seriach:
Duże Litery
Duże Litery - Prószyński i S-ka
ISBN:
978-83-7961-264-2, 978-83-8069-253-4
978-83-8097-439-5, 83-8069-253-4
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
3.8 (5 głosów)

Ściskający za serce, lecz ostatecznie krzepiący thriller psychologiczny, w którym ojciec musi zmierzyć się z pytaniem o to, co wie - i czego nie wie - o swoim nastoletnim synu. Przez szesnaście lat żona Simona Connolly’ego codziennie rano wyjeżdżała do pracy w kancelarii prawniczej, podczas gdy on zostawał w domu, by zajmować się dziećmi. Chociaż Simon uwielbiał opiekować się Jakiem i Laney, sporo go to kosztowało: razem z karierą zawodową utracił cząstkę siebie, a w zamian stał się "anomalią bogatego amerykańskiego przedmieścia" - jedynym tatą, który został w domu przy dzieciach, w kręgu zżytych ze sobą i trzymających się razem matek. Prowadząc syna i córkę przez dzieciństwo, pełen obaw i wątpliwości ojciec starał się, jak umiał, mimo że często zastanawiał się, czy wybory, których dokonał, są słuszne. Radosna i towarzyska Laney zawsze radziła sobie świetnie. Ale małomówny Jake od zabaw w grupie i sportu zawsze wolał towarzystwo książek i młodszej siostry. Pewnego listopadowego dnia Simon otrzymuje esemesa: w szkole doszło do strzelaniny. Jedzie pośpiesznie na miejsce zbiórki i razem z tłumem innych niespokojnych ojców i płaczących matek zmuszony jest czekać, przytłoczony niepewnością i burzącymi spokój pytaniami, które przebiegają mu przez głowę. Ile jest ofiar śmiertelnych? Czemu doszło do tej tragedii? Stopniowo policja przyprowadza do rodziców coraz więcej dzieci. Liczba oczekujących maleje, aż wreszcie Simon zostaje zupełnie sam. Gdzie jest Jake? Co się wydarzyło? Czy to możliwe, że nie znał tak naprawdę własnego syna? Jake nie mógłby nikogo zabić. a może jednak? Podczas gdy wokół zaczyna huczeć od plotek, podchwytywanych i rozpowszechnianych przez wścibskie media, Simon rusza na poszukiwanie odpowiedzi. Ale w tylko jeden sposób może zrozumieć, co się stało: musi znaleźć Jake’a. Poszukiwanie, rozdzierająca i chwytająca za serce powieść o wierze i głębokim przekonaniu, o sile i odwadze, miłości i zwątpieniu, okazuje się zaskakująco krzepiąca i niosąca odkupienie, a jednocześnie każe nam zastanowić się nad tym, co wiemy o sobie i swoich najbliższych.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Oferty i okazje wkrótce.
Recenzje
  • Na ile znasz swoją własną rodzinę i na ile jej ufasz? Takie właśnie pytanie nasuwa się po przeczytaniu tej powieści. Czasem niepotrzebnie się dłużyła ale ogólnie dobra książka.
  • Powieść „Poszukiwanie” jest przejmującym thrillerem psychologicznym, który czyta się szybko, prawie na jednym wdechu. I na pewno jest powieścią skłaniającą każdego rodzica do przemyśleń na temat rodzicielskiej odpowiedzialności. • Simon oraz Rachel, po pięciu latach małżeństwa zostają w końcu rodzicami. Na świat przychodzi ich upragniony syn Jake, a trzy lata później – córka Laney. Od samego początku wychowaniem dzieci zajął się Simon, rezygnując tym samym z pracy zawodowej. • Ich życie rodzinne biegnie zwykłym trybem, rodzina cieszy się urokami życia codziennego. Do szczęścia nie potrzebuje wiele, ponieważ przyjemność sprawia jej wspólne spędzanie czasu nad morzem. • Gdy Jake kończy 16 lat, w szkole, do której uczęszcza razem z siostrą, dochodzi do strzelaniny. Ginie w niej trzynaścioro dzieci. W dniu tragedii rodzice uczniów z przerażeniem oczekują na wiadomości dotyczące losu swoich pociech. W takiej samej sytuacji widzimy Rachel i Simona. Po kilku godzinach niepokoju dowiadują się, iż córka jest bezpieczna, ale nic nie wiadomo o chłopcu. • Policja podejrzewa, że głównym sprawcą dramatu jest syn Connolly’ów. Podobną opinię wyraziła lokalna społeczność. Po pewnym czasie mieszkańcy miasteczka rozszerzyli jednak odpo­wied­zial­ność­ na całą rodzinę, którą uważają za współwinną tragedii. Czy to nie rodzice wpajają dzieciom wartości, którymi te powinny kierować się w życiu? • Policja, próbując ustalić miejsce pobytu Jake’a, wykorzystuje w dochodzeniu wszystkie dostępne sposoby. Całodobowa obserwacja domu Connolly’ów przez służby skłania rodziców szesnastolatka do podjęcia decyzji o przeprowadzce do hotelu. Równocześnie Simon i Rachel coraz bardziej wątpią w niewinność swojego dziecka. Jednakże miłość rodzicielska nakazuje im odnalezienie syna wcześniej, niż uczyni to policja. Czy małżeństwo jest w stanie poradzić sobie z wszechobecną nienawiścią i nagonką? • Powieść zostawia czytelnika z mnóstwem pytań – czy każdy, kto jest inny, musi być kimś złym? Czy i w jakim stopniu rodzice są odpowiedzialni za złe czyny swoich dzieci? Czy możemy kontrolować nasze pociechy na każdym kroku, uspr­awie­dliw­iają­c to miłością rodzicielską? A może dać im wolność wyboru podczas podejmowania ważnych i mniej istotnych decyzji? • Polecam, • Anna Szatko, MBP w Skawinie
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo