Gorzka pomarańcza

Inne tytuły:
historia Polki, żony muzułmanina
ucieczka ze świata islamu
Autor:
Nadia Hamid
Wyd. w latach:
2007 - 2019
Wydane w seriach:
Czytak Larix
Autotagi:
biografie
druk
powieści
Więcej informacji...
4.4 (7 głosów)

Autorka książki jest Polką z Pomorza, która w latach 80. ubiegłego wieku wyszła za Libijczyka studiującego w Polsce, a następnie wyjechała na stałe do jego kraju. Radykalnie odmienne obyczaje, prawo szariatu, jawna dyskryminacja kobiet podzieliły małżonków, zmieniając ich uczucie i codzienność w koszmar. Muchtar okazał się kameleonem – w Polsce delikatny i tolerancyjny, u siebie stał się panem i władcą, stawiającym za wzór żonie chrześcijance swoją jedynie słuszną religię oraz wyidealizowaną matkę muzułmankę. Zdecydowany bunt Nadii w obronie własnej godności i podmiotowości zrodził w końcu brutalną przemoc i... plan ucieczki z „islamskiego raju”.

Dramatyczne losy autorki – która tutaj ukrywa się pod pseudonimem, nadal obawiając się ingerencji w jej życie tamtej przeszłości – przeplatają się z ciekawymi obserwacjami. Oprócz wątków niemal kryminalnych „Gorzka pomarańcza” jest bogatym źródłem wiedzy o arabsko-muzułmańskiej mentalności oraz obyczajowości, a zwłaszcza o życiu rodzinnym – pokazywanym tu barwnie i różnorodnie. Dzięki temu książka ta ma także walory dobrego reportażu uczestniczącego.

Nadia odzyskała wolność w 1997 roku, a swoje pouczające wspomnienia spisała dziewięć lat później. Trafiają one w czas, kiedy zderzenie religii i cywilizacji staje się problemem Europy, a nie tylko nieostrożnych polskich dziewczyn zakochujących się w śniadych studentach z Afryki.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Oferty i okazje wkrótce.
Recenzje
  • Młoda dziewczyna wyszła za mąż za Libijczyka, poznanego w Polsce. Wyjeżdżają do Libii, gdzie jej mąż zmienia się diametralnie. • "Gorzka pomarańcza" to pierwsza część historii kobiety, kolejna to "Jarzmo przeszłości" - mam nadzieję, że i ta książka znajdzie się w bibliotece.
  • Książkę połknęłam w jeden wieczór, ale… czuję ogromny niedosyt z powodu braku epilogu.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:historia Polki, żony muzułmanina ucieczka ze świata islamu
Autor:Nadia Hamid
Lektor:Hanna Kinder-Kiss
Tłumacz:Hanna Kinder-Kiss
Wydawcy:NASBI (2019) Phantom Books (2019) Wydawnictwo Bernardinum (2016-2019) Legimi (2016-2019) IBUK Libra (2016-2019) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2017)
Serie wydawnicze:Czytak Larix
ISBN:978-83-7823-833-1 978-83-7823-839-3 978-83-8127-028-1 83-7823-833-1 978-83-78232-833-1
Autotagi:audiobooki autobiografie beletrystyka biografie CD czytak dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne epika książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna MP3 nagrania pamiętniki powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 68 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo