Marzyciele

Tytuł oryginalny:
Schwärmer
Autor:
Robert Musil (1880-1942)
Tłumacz:
Magdalena Chrobok
Wydawcy:
Wydawnictwo Eperons-Ostrogi (2021)
Legimi (2021)
ISBN:
978-83-66102-58-3
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
dramat
druk
e-booki
książki

Nigdy nie można się wydostać z zakreślonych granic. Czasami mam wrażenie, jakby wszystko było ustalone już w dzieciństwie. Idąc wzwyż przechodzi się nieustannie obok tych samych punktów, obraca się w próżni według wyznaczonego, podstawowego schematu. Niczym na kręconych schodach.

***

I ty również jesteś marzycielem. Są nimi ludzie pozornie pozbawieni uczuć. Wędrują, przyglądają się, co robią osoby, które na świecie czują się jak w domu. I noszą w sobie coś, czego nie czują. W każdej chwili spadają przez wszystko w przepaść. Nie tonąc. W stan stworzenia.

ROBERT MUSIL, Marzyciele

***

[W Marzycielach] główni protagoniści nie są tradycyjnymi „charakterami”, nie mają ustalonych i określonych właściwości. Oscylują pomiędzy ucieczką przed szarą rzeczywistością w krainę marzeń i ekstazy a orgiastycznym wyżyciem się, pomiędzy anarchistycznym buntem przeciwko schematom, dogmatom i regułom mieszczańskiego społeczeństwa a pełnym rezygnacji relatywizmem, są wewnętrznie płynni, otwarci dla wszelkich możliwości. […] Wszyscy zaś razem są ożywieni egzystencjalistycznym pragnieniem absolutnej wolności i w jej imię skazują siebie na bolesną samotność, zrzucają wszelkie więzy, nie pozwalają się z nikim i z niczym związać.

EGON NAGANOWSKI

***

Czy Marzyciele są sztuką sceniczną? Do dziś twierdzę, że właściwi Marzyciele muszą nią być. Niezwykle trudno ich skrócić – mówiąc dokładniej, opracować, ale nie jest niemożliwością skrócenie ich w sposób proporcjonalny, by tak rzec, bez ich zniekształcania, nawet jeśli nie da się uniknąć strat pod względem treściowym. Jestem przekonany, że kiedy Marzyciele zostaną odpowiednio przedstawieni na scenie, w słowa i myśli na nowo wstąpi życie, z którego się narodziły, i nie będą tak trudni do zrozumienia.

ROBERT MUSIL

***

Gdy ktoś, kogo kochamy, kocha kogoś innego, nie pojawia się prostacka zazdrość, lecz pytanie o swoją własną wartość.

ROBERT MUSIL

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo