Poznań:

miasto grzechu

Autor:
Marcin Kącki
Wyd. w latach:
2017 - 2020
Wydane w seriach:
Reportaż
Reportaż - Wydawnictwo Czarne
Książka dla Każdego
Książka dla Każdego (Fundacja Edukacji Nowoczesnej)
ISBN:
978-83-8049-563-0, 978-83-8049-606-4
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
literatura faktu, eseje, publicystyka
sprawozdania
Więcej informacji...
4.0 (3 głosy)

Duma, porządek, oszczędność, stabilizacja, szacunek dla regulaminów – to poznaniak, Wielkopolanian. Jak jest naprawdę? Poznań według Kąckiego to miasto świetnie zaprojektowane, otwarte na rozwój, przyjazne dla młodych, ale także miasto, którego dusza tkwi w pruskim drylu, miasto, w którym zaangażowanie spotyka się z ignorancją, a pod płaszczykiem religii i ideowości kryją się często agresja, złość i niskie instynkty. Arcybiskup Juliusz Paetz i młodzi klerycy, Wojciech Krolopp i nieletni chórzyści, marszałek Józef Piłsudski i Roman Dmowski, Małgorzata Musierowicz i Stanisław Barańczak, katolicy i Żydzi, Poznań i reszta Polski. Przyciągające się przeciwieństwa tworzą fascynujący obraz kulis władzy, hipokryzji mieszczaństwa oraz tego, jak potrafimy ulegać ludziom, którzy dzięki grze pozorów i mowie nienawiści wzmacniają podziały społeczne, ideologiczne i religijne. źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • "Białystok" był jednak trochę "mocniejszy", ale "Poznań" to taka typowa, świętojebliwa Polska w pigułce. Smutne, bo niestety prawdziwe.
  • Ciekawa książka, choć mam wrażenie, że wizerunek szczególnie silnego w Poznaniu zakłamania i konserwatyzmu jest kreowany odrobinę na siłę. Ale warto przeczytać. Przynajmniej część to po prostu porządne reportaże. Szczególnie ciekawe są dwa: o ojcu pierwszej Polki urodzonej z zapłodnienia in vitro, który był mocno związany ze środowiskami inteligencji katolickiej, a potem - kiedy zaczęły się "wojny reprodukcyjne" - po prostu został wypchnięty przez tę mentalność ze swojego Kościoła. I najlepszy rozdział - o Małgorzacie Musierowicz. Choć niestety, trochę zabrakło mi tu lektury feministycznej krytyki Musierowicz, bo z tego punktu widzenia pisane są ciekawe ujęcia tego, co się popsuło w "Jeżycjadzie".
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Marcin Kącki
Tłumacz:Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
Lektor:Jan Staszczyk
Wydawcy:Fundacja Edukacji Nowoczesnej (2020) Legimi (2019) Wydawnictwo Czarne (2017-2019) NASBI (2017) IBUK Libra (2017) ebookpoint BIBLIO (2017)
Serie wydawnicze:Reportaż Reportaż - Wydawnictwo Czarne Książka dla Każdego Książka dla Każdego (Fundacja Edukacji Nowoczesnej)
ISBN:978-83-8049-563-0 978-83-8049-606-4
Autotagi:audiobooki CD DAISY dokumenty elektroniczne druk e-booki książki literatura literatura faktu literatura faktu, eseje, publicystyka literatura stosowana nagrania sprawozdania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 11 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo