Uciekinierka

Tytuł oryginalny:
Runaway
Autor:
Alice Munro
Tłumacz:
Alicja Skarbińska-Zielińska (1949-2017) ...
Wyd. w latach:
2004 - 2016
Wydane w seriach:
Własny Pokój
Don Kichot i Sancho Pansa
Autotagi:
druk
opowiadania
Więcej informacji...
3.0 (11 głosów)

"Uciekinierka" to osiem opowiadań o kobietach, które doświadczają nieprzewidywalności życia. Nie mogąc dojść do ładu z własnymi emocjami, młoda dziewczyna ucieka od męża, by wkrótce przekonać się, że nie może bez niego żyć. Podczas wizyty u starzejących się rodziców ich dorosła córka uświadamia sobie, że jej rodzinny dom stał się przeraźliwie obcym miejscem. ***Matka oczekuje na znak życia od córki, która nieoczekiwanie - i z niezrozumiałych powodów - zerwała z nią kontakt. Z tak zwyczajnych życiowych sytuacji wysnuwa się niezwykła, poruszająca proza Alice Munro, w której kanadyjska mistrzyni potwierdza swą wielką literacką klasę: z przenikliwością ukazuje podskórne napięcia kryjące się pod powierzchnią codzienności, ze znaczących drobiazgów komponuje przejmujący obrazzłożoności relacji międzyludzkich, sprawia, że prawda o ludzkim życiu wyłania się z najdrobniejszych, najzwyklejszych chwil. ***"Uciekinierka" została uznana przez redakcję New York Timesa za jedną z dziesięciu najlepszych książek 2004 roku. Zdobyła również Giller Prize, prestiżową kanadyjską nagrodę literacką. Została przetłumaczona na 21 języków. Jak głosi werdykt jury Międzynarodowej Nagrody Bookera, "Alice Munro potrafi zawrzeć w każdym ze swoich opowiadań taką głębię, mądrość i precyzję, jaką wielu pisarzy osiąga w powieściach w ciągu całego życia". By przekonać się, że to prawda, wystarczy przeczytać tę książkę.na własny los.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Trwa szukanie ofert...
Recenzje
  • "Uciekinierka" to osiem opowiadań o kobietach, które doświadczają niep­rzew­idyw­alno­ści życia. W każdym z nich Alice Munro z przenikliwością ukazuje napięcia kryjące się pod powierzchnią codzienności, ze znaczących drobiazgów komponuje przejmujący obraz złożoności relacji międzyludzkich, sprawia, że prawda o ludzkim życiu wyłania się z najd­robn­iejs­zych­, najzwyklejszych chwil. • Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w każdym z opowiadań można znaleźć głębię i mądrość, a autorka z przenikliwością sonduje kobiecą psychikę, jej bohaterki, chociaż bywają łatwowierne, naiwne czy lekkomyślne niepozbawione są inteligencji. Potrafią analizować swoje zachowania, zdarzenia z przeszłości i starają się dociec przyczyn własnych przeżyć.
  • Nieśpieszne opowiadania o zwykłych kobietach i zwykłych/niezwykłych historiach. Lekko melancholijna, ale bardzo przyjemna lektura na popołudnie przy kawie.
  • Książka, która skusiła mnie "literacką nagrodą Nobla 2013". Przedstawia 8 historii, różnych kobiet, które chcą zmienić swój los. Brzmi ciekawie, prawda? Niestety tak nie jest. Po przeczytaniu dwóch rozdziałów stwierdzam jedno - smętne, tandetne i nudne! Pierwsza historia kobiety, która chce uciec od męża. Bardzo łatwo jej się to udaje, ale nie dojeżdża do miejsca docelowego - wysiada po drodze z autobusu i dzwoni do męża, żeby po nią przyjechał. Żałosne. Druga historia nauczycielki, która dostaje list od mężczyzny, którego kiedyś spotkała. Postanawia do niego jechać. Na miejscu okazuje się, że dopiero co pochował swoją żonę, i już u niego zostaje. Książka bardzo niskich lotów... Skończyłam tylko na dwóch z ośmiu historii, na więcej nie miałam już ochoty.
    -1 nieprzydatna
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Alice Munro
Tłumaczenie:Alicja Skarbińska-Zielińska (1949-2017) Alicja Skarbińska
Lektor:Anna Komorowska
Wydawcy:Wydawnictwo W. A. B. - Grupa Wydawnicza Foksal (2013-2016) Biblioteka Akustyczna (2014) W. A. B (2004-2014) Wydawnictwo Dwie Siostry (2009) Grupa Wydawnicza Foksal
Serie wydawnicze:Własny Pokój Don Kichot i Sancho Pansa
ISBN:978-83-280-0871-7 978-83-608-5072-5 978-83-7878-120-2 9788350725 978-83-280-071-7 978-83-7408-205-0
Autotagi:audiobooki CD dokumenty elektroniczne druk epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania opowiadania proza zasoby elektroniczne zbiory opowiadań
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 11 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo