Pieśń lodu i ognia: Starcie królów

Tytuł oryginalny:
Clash of kings
Autor:
George R. R. Martin ...
Tłumacz:
Michał Jakuszewski ...
Wydawcy:
Zysk i Spółka Wydawnictwo (2000-2013)
Zysk i Spółka Wydawnictwo Tadeusz Zysk Aldona Zysk
Autotagi:
druk
powieści
Więcej informacji...
4.8 (42 głosy)

Powieść „Starcie królów” to drugi tom cyklu Pieśń Lodu i Ognia. Tym razem George R. R. Martin opowiada historię pełną intryg, zdrad i politycznych rozgrywek o niezwykłej sile oddziaływania. Dopóki żył król Robert, Żelazny Tron jednoczył Zachodnie Królestwa. Po jego śmierci wdowa zdradziła królewskie ideały, bracia wszczęli wojnę, a Sansa została narzeczoną mordercy ojca, który teraz przejął jego tron i stał się królem. W każdym z królestw, od Smoczej Wyspy po Koniec Burzy, głowy najpotężniejszych rodów ogłaszają się królami i walczą o swoje racje. Pewnego dnia z Cytadeli przylatuje biały kruk, wieszcząc zapowiedź końca lata, jakie pamiętali żyjący ludzie. Mimo kłótni i waśni wszyscy zdają sobie sprawę, że najgroźniejszym wrogiem może okazać się nadciągająca zima...
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Oferty i okazje wkrótce.
Recenzje
 • Powieść po prostu połknęłam. Zachłannie i szybko. Akcja niesamowita, ogień na każdej stronie. Jeszcze nigdy nie wciągnęła mnie tak tematyka wojenna, nie ważne w jakich czasach. Zaraz potem serial, świetnie zrobiony pomógł mi wszystko na spokojnie poukładać w głowie. Masa elementów zaskoczenia i pomysłów, niep­rzew­idyw­alna­, budzi duże emocje. Polecam.
  +4 trafna
 • Drugi tom opowieści o Krainach Westeros wciąga równie szybko i mocno jak pierwszy. Poznajemy dalszy ciąg losów Sansy, Aryi, Jona, Brana, Catelyn, Tyriona i Daenerys, a także nowego bohatera jakim jest Davos i punkt widzenia Theona. Książka jest obszerniejsza i wiele się w niej dzieje, chociaż mam mały niedosyt jeżeli chodzi o postać Theona. Książka trzyma w napięciu, a z każdą przeczytaną stroną chcemy zostać wciągnięci w historię głębiej i dalej.
 • Król Robert nie żyje, a Westeros zaczyna pogrążać się w wojnach domowych. Królestwa zaczynają ogłaszać własnych władców. Dochodzi do walk między braćmi, rodziny się rozpadają, a przyjaciele stają się wrogami. Między tym wszystkim rozgrywają się też mniejsze dramaty – Arya po śmierci ojca wędruje w przebraniu chłopca z grupą niebezpiecznych mężczyzn, Sansa musi znosić widok mordercy jej ojca, Daenerys szuka statków, na których mogłaby wyruszyć d Westeros, a Jon Snow rusza za mur. Tyrion snuje intrygi, a Catelyn jedzie z poselstwem Robba do Renly’ego. Jak bohaterowie poradzą sobie ze zbliżającą się zimą i ciągłymi walkami? • Starcie królów George’a R.R. Martina to drugi tom cyklu Pieśń Lodu i Ognia. Książka, na podstawie której nakręcono drugi sezon serialu bijącego rekordy popularności, podejmuje wątki kilku bohaterów, w tym Jona, Aryi, Catelyn, Brana czy Tyriona. Każdy z nich dostał swój własny rozdział, w którym rozgrywa się jego historia. • Opowieści są osobnymi historiami, ale mają wspólne tło – zbliżającą się zimę i wojnę domową. Obie te rzeczy rzutują na życie postaci, mają na nie jakiś wpływ, jednak to te odrębne narracje tworzą klimat tej powieści. Każdy wątek jest ciekawy i bardzo rozbudowany, opisy są szczegółowe, a bohaterowie mają tyle własnych problemów, że często przyćmiewają one te „globalne”. • Starcie królów to przeplatanka intryg, kłamstw, namiętności, bitew i zwrotów akcji. Nie brakuje nutki fantastyki i bardzo szeroko rozbudowanego tła. Poznajemy nie tylko losy konkretnych bohaterów, lecz także całej społeczności Westeros, królestw i rodów. W rozmowach i narracji często pojawiają się informacje o dawnych czasach, które dodatkowo rozbudowują fabułę, dając szerszy kontekst. • Lektorem Starcia królów jest Krzysztof Banaszyk. Tekst w jego interpretacji jest przyjemny. Problemem jest jednak długość nagrań. Niektóre części są nawet półgodzinne, co przy tak wielkiej ilości szczegółów bywa męczące. Nie jest to wina nagrania, raczej autora, który tworzył tak długie treści dotyczące konkretnych bohaterów. • Starcie królów to bardzo dobra kontynuacja. Klimat pozostał ten sam, co w Grze o tron. Nigdy nie wiemy, czego spodziewać się po kolejnych stronach czy sekundach nagrania. Autor pokazał naprawdę wielki kunszt i wyobraźnię, pisząc historię z takim rozmachem. Słucha się tego dobrze, choć czasem trzeba sobie dawkować. • Jeśli czytaliście Grę o tron, powinniście sięgnąć po Starcie królów. Warto poznawać tę historię. Jeśli lubicie serial, czas zobaczyć, czy spodoba się wam książka. Zacznijcie jednak od pierwszego tomu, by się nie pogubić. Polecam też audiobooka – przyjemny lektor, świetna historia, dobra interpretacja. Czego chcieć więcej?
 • Rewelacja, doskonała kontynuacja.
1 2
Dyskusje
 • Książka vs serial
  O ile Gra o Tron była niemal słowo w słowo z serialem, o tyle w tej części już widzę bardzo dużo, często dość istotnych dla fabuły rozbieżności. • Kompletnie co innego jest w kwestii spotkania Jojena z Branem i nawet samej ucieczki (której w książce de facto nie było) z Winterfell. • Całkiem co innego spotyka Danaerys u magów. Kompletnie co innego :) Choć szczerze mówiąc nie bardzo sobie wyobrażam sfilmowanie tego zgodnie z książką, więc chyba dobrze się stało, że ten średnio istotny dla całości historii element wymyślono od nowa. • Ma ktoś jakieś refleksje na ten temat? Które wersje są lepsze? Książkowe, filmowe?
  Odpowiedzi: 0, ost. zmiana: 15.11.2013 21:06
  szu   
  [awatar]
  szu
 • Komentarze
  Uwielbiam, czytam z zapartym tchem
  Odpowiedzi: 1, ost. zmiana: 15.11.2013 20:56
  Martusia_chr    szu   
  [awatar]
  Martusia_chr
Przejdź do forum
szu
Opis
Inne tytuły:Tł. Michał Jakuszewski T. 2, Starcie królów 2 George R. R. Martin Tł. Michał Jakuszewski PIEŚŃ LODU I OGNIA T.2.
Autorzy:George R. R. Martin Michał Jakuszewski R. Martin R. George
Tłumaczenie:Michał Jakuszewski Paweł Kruk
Lektor:Krzysztof Banaszyk
Redakcja:Michał Jakuszewski
Narracja:Krzysztof Banaszyk
Wydawcy:Zysk i Spółka Wydawnictwo (2000-2013) Zysk i Spółka Wydawnictwo Tadeusz Zysk Aldona Zysk
Serie wydawnicze:Pieśń lodu i ognia Gra o tron AudioBook PIEŚŃ LODU I OGNIA/Zysk i S-ka Game of thrones
ISBN:978-83-7150-789-2 978-83-7298-370-1 978-83-7506-835-1 978-83-7506-897-9 978-83-7506-969-3 978-83-7506-995-2 978-83-7785-383-2 978-83-8116-744-4 97883778538322 83-7506-835-1 978-83-7150-789-5 978-83-7506-939-3
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD dokumenty elektroniczne druk epika fantastyka fantasy książki liryka literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 53 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo