Towarzyszka panienka

Autor:
Monika Jaruzelska
Lektor:
Elżbieta Kijowska ...
Wydawcy:
Wydawnictwo Psychoskok (2020)
NASBI (2020)
Legimi (2020)
Wydawnictwo Czerwone i Czarne (2011-2014)
Autotagi:
audiobooki
dokumenty elektroniczne
druk
Więcej informacji...
3.4 (14 głosów)

"Towarzyszka Panienka" to autoironiczna opowieść o dorastaniu w cieniu znanego ojca. Pełna specyficznego poczucia humoru, dystansu, ale przede wszystkim wnikliwych obserwacji świata, do którego niewielu z nas miało dostęp.
Jak pisze Monika Jaruzelska w rozdziale wstępnym:
"Nie ma w mojej książce etosu ani patosu. każdy, kto spodziewa się gloryfikacji czy też politycznych uzasadnień, do których winna być zobowiązana córka "komunistycznego dyktatora", może poczuć się rozczarowany. To jest opowieść o normalnej rodzinie, choć uwikłanej historycznie. Napisana z perspektywy najpierw dziecka, potem dziewczyny, a na końcu dojrzałej kobiety. Z dystansem i ironią, choć bardzo szczerze."
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Oferty i okazje wkrótce.
Recenzje
  • Osoba żyjąca nieustannie z poczuciem, że wszyscy inni naokoło mogą o niej rozprawiać, ferować wyroki i etykietować z wyjątkiem jej samej – powie w końcu dość. To zwyczajnie ludzkie, dlatego dla mnie książka Moniki Jaruzelskiej nie potrzebuje dodatkowego uzasadnienia. Punktem wyjścia jest przecież dobrze nam znana sytuacja gombrowiczowska: być głupim tylko dlatego, że głupi mają cię za głupiego. Nawet jeśli ktoś nie czeka na „Kronosa” z wypiekami na twarzy, to niechęć do przyprawiania gęby w ramach terroru tzw. opinii publicznej nie jest mu raczej obca. • Pełny tekst recenzji pod linkiem [Link] • Katarzyna Nowicka • BPMiG w Zagórowie
    +2 wyrafinowana
  • Ta książka nie jest typową autobiografią, autorka kreśli na jej stronach historię swego dzieciństwa, okresu dorastania i dojrzewania, bardziej barwną i ciekawą niż przeciętnego równolatka. Będąc ukochaną córka „takiego” ojca miała możliwość kontaktu z ciekawymi osobistościami z różnych zakątków świata. Mimo okoliczności pozostała osobą normalną w kontaktach z rówieśnikami i dorosłym życiu. Postawiła sobie za cel wybór odpowiedniej drogi życia, własnej drogi, aby oddzielić od siebie przeszłość. • Cyt. „Od przeszłości nie da się uciec – ale można ją od siebie oddzielić”/ • Książka podobała mi się , dobrze się czyta. Krótkie rozdziały, sporo humoru i widoczny dystans do siebie czyni Panią Monikę osobą interesującą i sympatyczną . • Zachęcam do przeczytania, naprawdę warto :)
  • Bardzo podobała mi się książka ''Towarzyszka panienka'' czekałam na nią w kolejce i się doczekałam. Ciężko jest być córką znanej osoby i jeszcze tak konwersyjnej. Ja jestem żoną wojskowego i rozumie ja w jej dzieciństwie. Czytałam wcześniej jej drugą książkę "Rodzina'' i obie są dobre. Czekam na następną pani Moniko.
  • Bardzo ciekawa książka, warto przeczytać.
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
olutek78
Opis
Inne tytuły:Towarzyszka panienka / Monika Jaruzelska
Autor:Monika Jaruzelska
Lektorzy:Elżbieta Kijowska Monika Jaruzelska
Wydawcy:Wydawnictwo Psychoskok (2020) NASBI (2020) Legimi (2020) Wydawnictwo Czerwone i Czarne (2011-2014)
ISBN:978-83-7700-124-0 978-83-8091-479-7 978-83-8119-740-3 978377001240 978837700124 83-7700-124-0 978-83-770-124-0
Autotagi:audiobooki autobiografie beletrystyka biografie dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka nagrania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 20 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo