Papusza

Autor:
Angelika Kuźniak
Wydawcy:
Legimi (2018)
Wydawnictwo Czarne (2013-2018)
Wydane w seriach:
Reportaż
Reportaż - Wydawnictwo Czarne
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
historia
Więcej informacji...
4.5 (17 głosów)

Bronisława Wajs. Po cygańsku Papusza, czyli lalka. Poetka odkryta przez Jerzego Ficowskiego i wynoszona na piedestał przez Juliana Tuwima. Jej wiersze, proste piosenki pełne tęsknoty za przyrodą, są do dzisiaj chlubą cygańskiego dziedzictwa.

Popularność, która przyniosła jej rozgłos, szybko okazała się przekleństwem. Posądzenie o zdradę plemiennego kodeksu złamało Papuszy życie. Latami żyła w odosobnieniu i pogardzie. Ostracyzm odbił się głęboko na jej zdrowiu, również psychicznym. Gdy w 1987 roku umarła, pochowano ją z dala od cygańskich mogił.

Angelika Kuźniak dotarła do bezcennych materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na los legendy cygańskiej poezji. Pamiętnik Papuszy, jej listy do Jerzego Ficowskiego czy korespondencja z Julianem Tuwimem to także nieocenione źródło informacji dotyczących realiów życia polskich Cyganów. Wędrówki z taborami, rzeź na Wołyniu, przymusowe osiedlanie, nieufność Polaków, a nade wszystko przywiązanie do przyrody i wolności.

Papusza to znakomita opowieść reporterska o świecie, którego już nie ma. I cenie, jaką płaci się za inność.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert
dla wybranego dzieła.
Poszukaj na
Recenzje
  • Angelika Kuźniak jak zawsze stara się uchwycić w swoim reportażu te cechy, wydarzenia, opinie, które pozwolą nam zbudować sobie obraz bohaterki, może niepełny ale zapadający w pamięć. Bez zbędnego mnożenia faktów z życia, opinii, wspomnień, przez które wiele biografii traci tempo i przynudza. W przypadku tej książki jest zupełnie inaczej. Czyta się ją świetnie i niestety szybko, nawet zbyt szybko. Jednak, według mnie, lepiej żałować, że książka się skończyła i znowu nie mamy czego czytać, niż z utęsknieniem czekać jej końca.
    +4 trafna
  • Trochę zrozumiałam podejście życiowe cyganów...
  • Choć nie lubię czytać o przegranym życiu, jednak ciekawym staje się poznawanie losów ludowej poetki, która kiedyś w młodości uwierzyła, że wiedza i nauka to wielka wartość, a pod koniec życia z goryczą stwierdziła: „Gdybym się nie nauczyła czytać i pisać, ja głupia, byłabym może szczęśliwa. • W tekście znanej piosenki biesiadnej czytamy: My, Cyganie, co pędzimy z wiatrem / my, Cyganie, znamy cały świat/ My, Cyganie, wszystkim gramy / a śpiewamy sobie tak... Książka Angeliki Kuźniak wywołuje w wyobraźni czytelnika właśnie taki obraz tańczących, grających, śpiewających Cyganów, wędrujących po kraju w swoich taborach, tęskniących za przestrzenią, za życiem w zgodzie z naturą, za wolnością. Obok tego romantyczno-lirycznego obrazu swobody, nieujarzmionej witalności i nieposkromionej tęsknoty za odkrywaniem piękna i tajemnic świata, z kart reportażu wyłania się szara rzeczywistość, która jak szaranagajama z wiersza Mirona Białoszewskiego jest równie piękna, gdy jej zabraknie. Codzienne zmaganie się z trudami bytu, szukanie pożywienia, troska o rodzinę, okrutne odepchnięcie przez nie-Cyganów, izolacja społeczna, niezrozumienie, brak tolerancji, ciągła walka o przeżycie nieraz o głodzie i chłodzie to druga strona egzystencji ludności romskiej przedstawiona w utworze Angeliki Kuźniak. • Ciąg dalszy recenzji autorstwa członkini oleskiego DKK, Gabrieli Kansik, tutaj: [Link] ( wp.me/p2qabO-JN )
  • „Doktór powiedział, ażeby ja nigdy już wierszy nie pisała. Zabronił mi przyjmować te piosenki w domu, bo mnie zabijają. Tylko gdzie się przed nimi schowam? Prawdę powiedzieć, ja jestem zadowolniona, jak przychodzą. Od razu cały tabor stoi mi przed oczami.” Piosenki nachodziły Papuszę w domu i nie pozwalały jej spać. Na dodatek wywoływały silne wzruszenie i puls tracił miarowość. To nie była najwyższa cena, jaką nadwrażliwa kobieta zapłaciła za poetyckie usposobienie. To była już konsekwencja wysokiego okupu, który na niej wymusiło życie. • Pełny tekst recenzji na stronie Czytam w Wannie [Link] • Katarzyna Nowicka • BPMiG • w Zagórowie
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Olesno OBP
Opis
Autor:Angelika Kuźniak
Lektor:Joanna Jędryka
Wydawcy:Legimi (2018) Wydawnictwo Czarne (2013-2018)
Serie wydawnicze:Reportaż Reportaż - Wydawnictwo Czarne
ISBN:978-83-7536-501-6 978-83-7536-654-9 978-83-7536-684-6 83-7536-501-6 978-83536-500-6
Autotagi:audiobooki biografie dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne historia książki literatura nagrania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 7 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo