19.05.2018SZCZĘSNY MORAWSKI - PIERWSZY PIEWCA I ODKRYWCA ZIEMI SĄDECKIEJ

Dla uczczenia 200 rocznicy urodzin, 120 rocznicy śmierci Szczęsnego Morawskiego (1818 – 1898) oraz 155 rocznicy wydania fundamentalnego dzieła Sądecczyzna, w Starym Sączu odbyła się konferencja poświęcona temu zasłużonemu dla regionu historykowi, pisarzowi, malarzowi i etnografowi.
Spotkanie zorganizowane zostało przez Powiatową i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu przy wsparciu Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. Wydarzeniu patronował i uczestniczył w spotkaniu burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.

Wysłuchaliśmy referatów:
• „Szczęsny Morawski, pionier opisu dziejów Sądecczyzny” –
dr Agata Tobiasz,
• „Ślady Szczęsnego Morawskiego w Starym Sączu” – Andrzej Długosz, prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza,
• „Znaczenie prac Szczęsnego Morawskiego dla badania dziejów Sądecczyzny” – dr Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego
w Nowym Sączu,
• oraz „Laureaci Nagrody ‘Sądecczyzna’ im. Szczęsnego Morawskiego” – Bożena Mściwujewska-Kruk, sekretarz kapituły Nagrody, redaktor naczelna „Almanachu Muszyny”.

W spotkaniu udział wzięli, m.in: przewodnicząca Rady Miasta Stary Sącz Ewa Zielińska, wiceburmistrz Kazimierz Gizicki, laureat pierwszej edycji Nagrody dr Tadeusz Łopatkiewicz, Leszek Zakrzewski, prezes sądeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, człowiek-legenda Antoni Kroh, Witold Kaliński, prezes Towarzystwa im. Norwida, Jolanta Młodkowska-Czech, redaktor naczelna „Z Grodu Kingi”, a także Łucja Bukowska i Renata Kopacz z zaprzyjaźnionej biblioteki w Muszynie, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie Izabela Łabuś oraz Anna Totoń, która przekazała na ręce dyrektor starosądeckiej biblioteki Marii Sosin kartki ze szkolnej kroniki Bolesława Barbackiego.

Uroczystości towarzyszyła okolicznościowa wystawa.

Goście z Muszyny z podziękowaniem za organizację uroczystości przekazali dyrektor Marii Sosin litografię z lat trzydziestych minionego wieku autorstwa Józefa Pieniążka, przedstawiającą starosądecki klasztor Sióstr Klarysek.

mor1.jpg mor1
mor2.jpg mor2