12.06.2018Arkady Paweł Fiedler - wielkopolski podróżnik w Gminnej Bibliotece Publicznej w Liskowie

DSC05828.jpg
6 czerwca 2018r. Arkady Paweł Fiedler przyjął zaproszenie Czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Liskowie, aby opowiedzieć o niecodziennej wyprawie do Aryki. Dla przypomnienia Arkady Paweł Fiedler jest wnukiem znanego polskiego podróżnika i prozaika Arkadego Fiedlera, który odbył aż 30 podróży i wypraw, które opisał w 32 książkach. Książki zostały przetłumaczone w 23 językach.
Wiosną, w lutym, 2018 roku wraz z Albertem Wójtowiczem wyruszył trasą z Kapsztadu do Europy, wzdłuż Afryki Zachodniej, przez Republikę Południowej Afryki, Namibię, Angolę, Demokratyczną Republikę Konga, Kongo, Gabon, Kamerun, Nigerię, Benin, Burkina Faso, Mali, Senegal, Gambię, Mauretanię i Maroko, a następnie przez zachodnią Europę, aż do Polski. Nadmienię, że A. P. Fiedler po raz pierwszy przejechał Afrykę fiatem 125p „Maluchem”. Tym razem postanowił skorzystać z motoryzacji napędzanej bateriami o pojemności 30kWh i wsiadł do inteligentnego samochodu - Nissana LEAF, by pokonać ww. trasę z południa na północ – zachodnią stroną Afryki. Trasę tę pokonał w trzy i pół miesiąca, a wybór elektrycznego środka lokomocji był związany z ochroną środowiska.
Na spotkaniu podróżnik informował, że trasa nie była łatwa do zrealizowania. I choć już wcześniej był w Afryce towarzyszył mu ogromny stres! W czasie pokonywania piaszczystych i szutrowych dróg towarzyszył mu bijący z nieba upał, lęk przed chorobami, atakiem zwierząt itd. Najwięcej stresująca była obawa przed rozładowaniem baterii w nieoczekiwanym miejscu i problem ze znalezieniem kolejnego źródła energii elektrycznej. Mimo tych utrudnień faktem jest, że wnuk podczas wypraw miał o wiele łatwiej, aniżeli jego dziadek – Arkady, bo mógł korzystać z telefonu komórkowego i GPS.
Podróżnik przejechał blisko 16 tysięcy kilometrów po egzotycznych drogach i bezdrożach, napotykając po nich ciekawych ludzi, niekiedy plemiona roślinność zapierającą dech w piersiach i niezwykłe zwierzęta. Przywiózł interesujący materiał fotograficzny, filmowy i jest w trakcie pisania kolejnej książki.

Czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Liskowie mieli okazję na żywo poznać pasję podróżowania rodu Fiedlerów, pasję przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Słuchali o tym z zaciekawieniem. Może kiedyś i w nich zrodzi się chęć poznania świata na szerszą skalę! Za udział w spotkaniu dziękujemy uczniom ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego i uczniom Gimnazjum im. W. Blizińskiego w Liskowie wraz nauczycielami i opiekunami.

DSC05828.jpg DSC05828