16.06.2018Piotr Sobolewski odkrył na spotkaniu autorskim w Gminnej Bibliotece Publicznej w Liskowie tajemnicze historie i zapomniane miejsca Kalisza

DSC05830.jpg
„Powstawał uparcie z popiołów jak mityczny Feniks. Na przekór tym, którzy próbowali go zniszczyć. Niezwykle urokliwy i klimatyczny Kalisz wśród wąskich uliczek, uroczych kawiarenek i pięknej architektury skrywa swoją nieznaną stronę”[ czytamy z tyłu okładki]
O czym jest książka, pt. „Sekrety Kalisza” ? - dowiedzieliśmy się od samego autora. 07.06. 2018r. na dwóch spotkaniach, w których uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. J. Wybickiego, Gimnazjum im,. W. Blizińskiego i Zespołu Szkół Nr 1 w Liskowie. Niekiedy z pikanterią, humorem wysłuchaliśmy kilka niezwykle interesujących opowieści, np., że wzniesiony w latach 1844-1846 na Tyńcu budynek był najnowocześniejszym zakładem karnym w Europie. Następnie dowiedzieliśmy się że gen. Zajączek w uznaniu zasług od Napoleona otrzymał spory majątek w okolicach Kalisza. Wsie, które stały się jego dobrem, na pamiątkę nazwał: Aleksandrią, Fajum, Zajączkami i Racławicami. Generał Zajączek spędzał dość dużo czasu w Opatówku, do którego sprowadził fabrykancką rodzinę Fiedlerów, którzy zbudowali potężną fabrykę sukna. W budynku, obecnie mieści się Muzeum Historii Przemysłu. W samym Kaliszu dzięki staraniom generała powstał pałac dla Komisji Wojewódzkiej, nowe nabrzeże nad Babinką oraz przyczynił się do znacznych ulg dla fabrykantów licznie wówczas osiedlających się w tym mieście. Historycy mówią o kontrowersyjnej postaci gen. Zajączka, że był opłakiwany przez Rosjan a czczony przez Francuzów, bo był „sługą wielu panów”.
Autor – Piotr Sobolewski wspomniał o jednej z kamienic na kaliskim Rynku. Na fasadzie ściany widnieją podobizny: Adama Asnyka, Marii Konopnickiej, Marii Dąbrowskiej i Stefana Szolc-Rogozińskiego. Zapytamy w tym miejscu, dlaczego ten ostatni został wśród nich umieszczony oraz jakie są jego zasługi dla Kalisza? Odpowiedź brzmiała, że urodził się 14 kwietnia 1861r. w Kaliszu i ma dość ciekawą biografię. Jak podają źródła szkołę marynarki wojennejw Kronsztadzie i został mianowany oficerem floty rosyjskiej i na pokładzie krążownika „Generał-Admirał” opłynął dookoła Afrykę i wkrótce rozpoczął samodzielne starania wyprawy na kontynent. Na zakupionym statku dopłynął do Zatoki Gwinejskiej, a w maju 1883r. na Mondolch założył stację naukową z biało-czerwoną flagą na maszcie. W rodzinnym Kaliszu, rok 2017 dedykowano Rogozińskiemu i dokonano realizacji kilku projektów. Dla turystów odwiedzających najstarsze miasto w Polsce, przy zabytkowym moście kamiennym, postawiono ławeczkę słynnego podróżnika, badacza Afryki.
W 1880 roku w Kaliszu działały 92 szynki, 8 restauracji, 5 cukierni i 6 winiarni. W 1932 roku zorganizowano w Kaliszu pierwsze walki pokazowe w boksie a ćwierć wieku później gród nad Prosną stał się potęgą w tej dyscyplinie na cały kraj. To Tadeusz Grzelak był najbardziej utalentowanym bokserem, jedenastokrotnym mistrzem Polski a w 1947 roku zdobył tytuł wicemistrza Europy. Mało kto z słuchaczy wiedział, że Kalisz miał tradycje kolarskie. W 1892 roku kaliszanie zawiązali Kaliskie Towarzystwo Cyklistów. W okresie międzywojennym powstał w mieście tor kolarski na miarę XX wieku. Po kongresie wiedeńskim Kalisz stał się miastem Królestwa Polskiego, rząd kongresówki otoczył go specjalną opieką. Proste warsztaty przekształcano w fabryki. Ważnym inwestorem w tej branży byli bracia Repphanowie, którzy przyjechali do Kalisza na żelaznym wózku z kapitałem 60 tyś zł a pod koniec XIX wieku ich majątek liczył ok. 8 mln. zł. Na spotkaniu autor wspomniał o ważnych pomnikach w Kaliszu: Popiersie cara Aleksandra II umieszczone na wysokim białym postumencie przed kaliskim trybunałem, pomnik Adama Asnyka na placu Kilińskiego, rzeźba Psyche na jednej z wysepek w kaliskim parku, rzeźba Satyra z Faunem w jednej z parkowych alejek, rzeźba Strzelca stojąca na wysepce na Kogutku w parku miejskim, rzeźba Sandalarki otoczona klombem kwiatowym w parku miejskim. Nie omieszkał wspomnieć o wkładzie Wojciecha Bogusławskiego w powstanie teatru w Kaliszu i o pięknym kaliskim parku i rzece Prośnie. Rzeka ta miała duże znaczenie, umożliwiała transport i rozwój wioślarstwa, turystyki i rekreacji. Nadmienił, że w okresie lata po Prośnie kursowały statki wycieczkowe „Wanda” i ”Krakus”.
Dużym osiągnięciem było założenie w 1954 roku pierwszego w Polsce i jednego z trzech na świecie istniejącego do dziś Technikum Budowy Fortepianów. W latach 90 tych XX wieku w Fabryce Fortepianów i Pianin Arnolda Fibigera produkowano 3400 instrumentów rocznie i zatrudniano 270 osób.
W kwietniu 1977 roku oddano do użytku hotel Orbis-Prosna. Obiekt dysponował 200 miejscami noclegowymi w 105 pokojach. Na początku działalności zatrudniał 230 pracowników, a w ostatnich latach tylko 19. W 2013roku gospodarze Kalisza podjęli decyzję o jego rozbiórce.
Co łączyło Stanisława Ignacego Witkiewicza i ks. Kazimierowicza z Tłokini Wielkiej, co kryją górki na Starym Mieście, czyim łupem padł kaliski obraz Rubensa, o rekordzie Guineessa na patyku ? można przeczytać w książce autorstwa Piotra Sobolewskiego, pt. „Sekrety Kalisza”.

Zachęcamy do zgłębienia tej i innych, ciekawych historii o Kaliszu i okolicach w książce autora – Piotra Sobolewskiego.


DSC05830.jpg DSC05830
jpg, 183 KiB, 800x600
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Lisków GBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo