03.07.2018Spotkanie z autorem - Tomaszem Trojanowskim w Gminnej Bibliotece Publicznej w Liskowie

DSC05906.jpg
13 czerwca 2018r. gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Liskowie był laureat Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, autor powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży oraz scenariuszy i słuchowisk radiowych – Pan Tomasz Trojanowski..
Dla przypomnienia autor przyjechał do Liskowa, by spełnić życzenie uczniów i nauczycieli języka polskiego ze Szkoły Podstawowej im. J. Wybickiego w Liskowie, którzy włączyli do kanonu lektur szkolnych książkę „Stroiciel właśnie autorstwa Tomasza Trojanowskiego.
Spotkanie zaczęło się od luźnej rozmowy z uczniami. Autor w sposób przewrotny, nieco zaskakujący skierował do słuchaczy kilka prostych, aczkolwiek trudnych pytań odnośnie korzystania z telefonów komórkowych oraz Internetu. Nieoczekiwanie wywiązał się interesujący dialog między uczniami a autorem. Pan Tomasz Trojanowski wplatał w rozmowę krótkie, zasłyszane i podpatrzone historie - historie, które towarzyszyły mu podczas dość długiej podróży do Liskowa i nie tylko. Mówił, że wciąż obserwuje młodych ludzi, którzy nagminnie korzystają z telefonów i niepotrzebnie „zaśmiecają” głowę informacjami, które są bezsensowne. Tak naprawdę normalnie nie potrafią funkcjonować bez telefonu już po przebudzeniu.
Po dość burzliwej debacie, wspólnie doszliśmy do wniosku, że dobrodziejstwa, które oferuje technika mają ułatwić nam codzienne życie, tymczasem je nam zabierają. Dlaczego? Otóż wirtualny świat nie tylko zabiera czas, ale ogranicza kontakt z przyrodą, kolegą, koleżanką, bliskimi, znajomymi itd. We wszystkim należy pamiętać o zachowaniu proporcji, by nie popaść w niepotrzebny stres lub uzależnienie od świata iluzji.
Autor delikatnie sugerował młodym ludziom, że czytanie książek daje wiele korzyści, że książka jest „lekarstwem na wszystko”. Rozwija wyobraźnię, poszerza horyzonty, pobudza i uruchamia emocje, przenosi do wielu ciekawych miejsc oraz pomaga marzyć. Z książką można wędrować poprzez świat i dlatego ich czytanie powinno być obowiązkiem każdego człowieka. Przecież sięganie do książek nic nie kosztuje, wystarczy się zmobilizować i pójść do biblioteki, a bibliotekarze wypożyczą je nam za darmo.
Na zakończenie spotkania Pan Tomasz Trojanowski wpisał piękne słowa do kroniki dla Czytelników oraz Grona Pedagogicznego że „….warto było przyjechać do Liskowa”, bo poznał tę miejscowość, w której Gospodarz Gminy Lisków wraz z mieszkańcami kontynuują ideę pracy zapoczątkowaną przez ks. W. Blizińskiego.

DSC05906.jpg DSC05906