01.04.2020NARODOWE CZYTANIE "PRZEDWIOŚNIA"

8 września 2018 roku w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie obyła się kolejna odsłona akcji pn. Narodowe Czytanie, nad którą patronat honorowy sprawuje Para Prezydencka.
W tym roku Polacy w różnych zakątkach kraju i świata głośno czytali „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Jak przypomniał Prezydent Andrzej Duda, „przeżywamy szczególny czas świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą (…). W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego, celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż Przedwiośnie”.

W Oleśnie jest już tradycją, że do akcji włączają się m.in. sympatycy i przyjaciele biblioteki oraz przedstawiciele służb mundurowych. Tym razem do wspólnego czytania przyłączyli się:
- Ks. Prałat Komandor Bogusław Wrona, jako ks. Anastazy
- Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, jako Seweryn Baryka
- mjr Magdalena Konarska reprezentantka Placówki Straży Granicznej w Tarnowie, jako Narrator
- asp. Agata Bulwa z Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, jako Narrator
- bryg. Krzysztof Kolarczyk, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej, jako Narrator
- Ryszard Pikul, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej, jako Narrator
- Wojciech Szczebak, Przewodniczący Rady Gminy Olesno, jako Szymon Gajowiec
- Irena Kawa, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy, jako Laura Kościeniecka
- Andrzej Drzazga, Prezes Związku Dąbrowiaków w Dąbrowie Tarnowskiej, jako Wadysław Barwicki
- Halina Dojka, Prezes Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, jako Narrator
- Dorota Huczek, członkini Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, jako Towarzyszka
- Aneta Dymon, jako Narrator
- Katarzyna Foder, pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, jako Karolina Szka­rłat­owic­zówn­a
- Tomasz Kądzielawa, jako Cezary Baryka
- Maciej Wrona, jako Hipolit Wielosławski
- Radosław Skrzyniarz, jako Antoni Lulek

Narodowemu Czytaniu w Oleśnie co roku towarzyszą elementy gry aktorskiej, odpowiednie kostiumy, scenografia, a także oprawa muzyczna. Nie inaczej było i tym razem. Zaproszeni do udziału w akcji goście zadbali o stroje „z epoki”, a wszyscy zgromadzeni żywo włączyli się do głośnego śpiewu znanych pieśni patriotycznych.
O oprawę muzyczną zadbali niezawodni Stanisław Piękosz oraz Członkowie Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, elementy scenografii w postaci „szklanych domów” wykonała jedyna w swoim rodzaju Agata Wrona, natomiast scenariusz lektury opracowała niezastąpiona Aneta Dymon.
Po wspólnej lekturze „Przedwiośnia” zgromadzeni goście spotkali się w naszej kawiarence literackiej. Słodki poczęstunek przygotowały cudowne przyjaciółki biblioteki: Zofia Szczęch, Dorota Skowron oraz Członkinie Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie – Władysława Cabaj, Halina Dojka, Dorota Huczek, Jadwiga Lech, Maria Łata, Helena Moryl, Teresa Motyka, Barbara Wesołowska, Zofia Węgiel.
przedwiosnie1.jpg

przedwiosnie1.jpg przedwiosnie1