01.04.2020LEKCJA HISTORII Z PROF. BOGDANEM MUSIAŁEM

lekcjahist1.jpg
16 września 2018 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyła się wyjątkowa Lekcja historii. Spotkanie z wybitnym historykiem wywodzącym się z naszej wspólnej „Małej Ojczyzny” miało szczególny charakter, gdyż wpisane zostało w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach realizowanego przez bibliotekę projektu pn. „Nasza Odzyskana” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Jednak organizacja Lekcji historii byłaby niemożliwa, gdyby nie życzliwość profesora Bogdana Musiała, który zgodził się przyjechać specjalnie dla nas prosto z Niemiec, gdzie mieszka i pracuje.

Tematem „Lekcji historii z prof. Bogdanem Musiałem” były najważniejsze wydarzenia związane z walką o niepodległość, w wymiarze lokalnym i krajowym. Poruszone zostały także zagadnienia dotyczące dziejów Polski, Niemiec i Rosji w okresie II wojny światowej i w latach powojennych oraz wątki będące aktualnie przedmiotem pracy prof. B. Musiała, w tym, nieomawiana przez niego dotąd kwestia kar za pomoc Żydom.
Porywająca opowieść profesora Musiała rzuciła całkiem nowe światło na pozornie znane wszystkim tematy. Wykład był tak pasjonujący, że zgromadzeni licznie goście słuchali z zapartym tchem, a także chętnie włączyli się w późniejszą dyskusję. Po prelekcji Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec odczytał adres okolicznościowy, w którym wyraził wdzięczność profesorowi Musiałowi za dotychczasową życzliwość i przyjaźń. Podziękował również za to, że w swoich badaniach historycznych profesor Musiał zawsze znajduje czas, by przyjrzeć się dziejom naszego regionu i tak chętnie dzieli się wynikami tych prac, upowszechniając tym samym wiedzę historyczną na tematy najbardziej związane z naszym dziedzictwem i tożsamością narodową. Następnie organizatorzy spotkania, czyli Wójt Gminy Olesno, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie oraz Dyskusyjny Klub Książki w Oleśnie reprezentowany przez Agatę Wrona złożyli na ręce profesora Bogdana Musiała serdeczne podziękowania oraz pamiątkowe upominki, w tym obraz przedstawiający polskie kwiaty namalowany specjalnie na tę okoliczność przez Agatę Wrona.

Prof. Bogdan Musiał – Historyk dziejów najnowszych. Urodzony w 1960 r. w Wielopolu. W 1985 r. uzyskał azyl polityczny w Republice Federalnej Niemiec, a w 1992 r. obywatelstwo niemieckie. W latach 1990-1998 studiował historię, nauki polityczne i socjologię w Hanowerze i Manchesterze. Stypendysta fundacji Friedrich-Ebert-Stiftung (1991-1998), od 1999 do 2004 r. pracownik Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Habilitację uzyskał w 2005 r. Doradca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Autor licznych książek historycznych, m.in. „Rozstrzelać elementy kont­rrew­oluc­yjne­” (2001), „Na Zachód po trupie Polski” (2009), „Przewrót majowy 1926 roku w oczach Kremla” (2009), „Wojna Stalina. 1939-1945. Terror, grabież, demontaże” (2012), „Geneza paktu Hitler-Stalin fakty i propaganda” (2012), „Sowieccy partyzanci 1941-1944. Mity i rzeczywistość” (2014).

lekcjahist1.jpg lekcjahist1