01.04.2020XXVIII MIĘDZYNARODOWA GALICYJSKA JESIEŃ LITERACKA

28mgjl1.jpg

Złoto powoli, ale zdecydowanie przejmuje panowanie nad światem. Zieleń lata stopniowo odchodzi w zapomnienie. Przyroda stroi się w najpiękniejsze szaty, zachwycając słonecznymi żółcieniami i krwistą czerwienią. Nitki babiego lata otulają wszystko wkoło, zapowiadając coraz chłodniejsze dni. Jesień w pełni.

Ta pora roku już od trzynastu lat w Gminie Olesno wiąże się z niezwykłym wydarzeniem – spotkaniem z poezją, prozą i piosenką literacką, czyli koncertem w ramach Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej.
Tegoroczny koncert pt. „Piękno jest w nas” zorganizowany został 4 października w siedzibie biblioteki, a jego gospodarzami byli Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.
Spotkanie, które z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem wśród mieszkańców Gminy Olesno, również tym razem zgromadziło liczną publiczność. Gośćmi honorowymi byli artyści z różnych zakątków świata, a byli to:
Kazimierz Burnat – Wrocław; Stefan Jurkowski – Warszawa; Jan Dydusiak – Sydney-Australia; dr Geza Cseby – Węgry; Włodzimierz Harmatiuk – Iwano Franikwsk-Ukraina; Tamara Łucenko – Iwano Franikwsk-Ukraina; Aleksander Andrijewski – Kijów-Ukraina; Krystyna Konecka – Białystok; Karel Sys – Praga-Czechy; dr Lam Quang My – Wietnam; Eva Muckova – Słowacja; Włodzimierz Sztokman – Rosja; dr Thai van Nguyen – Wietnam; Vłasta Vłasenko – Ukraina; Julia Sudus – Ukraina; Alexiey Mikulasek – Praga-Czechy; Andrzej Żmuda – Rzeszów; Artur Grabowski – Ciężkowice. Natomiast dyrektorem organizacyjnym wydarzenia był Andrzej Grabowski.

Refleksyjna podróż po świecie poezji, literatury i muzyki pozwoliła zgromadzonym słuchaczom dostrzec piękno, które na co dzień tak łatwo przeoczyć – to piękno, które jest ukryte najstaranniej, bo głęboko w nas samych. Po chwilach pełnych zadumy organizatorzy podziękowali artystom, a następnie zaprosili wszystkich na poczęstunek. Znakomite potrawy przygotowane zostały przez Pracownice Domu Malarek w Zalipiu, pod kierunkiem Dyrektor Wandy Chlastawa.

Organizacja wieczoru nie byłaby możliwa, gdyby nie bezinteresowne wsparcie naszych wspaniałych Przyjaciół. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli stworzyć magiczny klimat tego literackiego spotkania, a byli to: Edyta i Mariusz Jurczyk, Jadwiga i Włodzimierz Kosmala, Izabela Leus, Joanna Dyjak, Beata Barszcz, Jarosław Słonka.

28mgjl1.jpg 28mgjl1