01.04.2020ANDRZEJ PONIEDZIELSKI, CZYLI NIENACHALNY OPTYMIZM

poniedzielski1.jpg

Obfitujący w różnorodne wydarzenia kulturalne wrzesień doczekał się doprawdy niezwykłego zakończenia. Otóż 28 września 2018 roku naszą bibliotekę odwiedził Andrzej Poniedzielski.

Ten znakomity humorysta, znany z niezwykle inteligentnej satyry, jest również autorem tekstów, poetą i pieśniarzem, a ponadto Mistrzem Mowy Polskiej oraz Ambasadorem Polszczyzny 2016. Przede wszystkim jest jednak wyjątkowo ciepłym i serdecznym człowiekiem, który wnikliwe obserwuje świat i ludzi, by później fenomenalnie i z ogromnym poczuciem humoru przedstawiać swoje spostrzeżenia. Nie brakuje mu również autoironii i ogromnego dystansu do samego siebie.
Występ w Oleśnie poświęcony został w dużej mierze analizie relacji damsko-męskich. Zgromadzona licznie publiczność poznała dwie złote zasady, którymi posługiwać się powinni przedstawiciele obu płci. Po pierwsze: „Kobiety nie zmienisz. Możesz zmienić kobietę. Ale to i tak niczego nie zmieni…”, w sumie nie wiadomo, czy nie trafisz jeszcze gorzej. Po drugie” „Mężczyzna to nie liść. On musi iść” – nie ważne, dokąd, byle nie do domu.... Jeśli by ktoś natomiast chciał dowiedzieć się, czym właściwie jest miłość, to odpowiedź Andrzeja Poni­edzi­elsk­iego­ jest również prosta: „Dwa serduszka, cztery oczy… Ojojooooooj…” – a tego już chyba komentować nie trzeba.

Widownia była zachwycona, czego dowodem były częste wybuchy śmiechu oraz owacje na stojąco. Na zakończenie Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec oraz Dyrektor biblioteki Małgorzata Morawiec podziękowali Andrzejowi Poni­edzi­elsk­iemu­ za przyjęcie zaproszenia oraz wręczyli symboliczne, regionalne upominki.

...................................
Spotkanie zorganizowano w ramach programu Dyskusyjny Klub Książki, a dofinansowano ze środków Instytutu Książki. Gospodarzami wydarzenia byli Wójt Gminy Olesno, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie oraz Dyskusyjny Klub Książki w Oleśnie.

poniedzielski1.jpg poniedzielski1