28.07.2020Lisków. Rocznice 150 lat urodzin oraz 120 lat przybycia do Liskowa ks. Prałata W. Blizińskiego

Wacław Bliziński (1870-1944), ksiądz, działacz społeczny i polityczny, twórca tzw. wzorowej wsi Lisków.

Ks. W. Bliziński .jpg
We wschodniej części powiatu kaliskiego, nieopodal 30 km od najstarszego miasta w Polsce - Kalisza, znajduje się nieduża wieś - Lisków. Od 1900 roku po jej ziemi stąpał duszpasterz - ksiądz Prałat Wacław Bliziński, który wiódł proste życie, jednak pełne treści. Idee, które propagował stopniowo wdrażał w życie, a odwaga i wiara w siebie, stawały się motorem napędowym do innowacyjnych przedsięwzięć. Działając w myśl swojej dewizy: „przychylić parafianom nieba i chleba” przez lata tworzył model wsi polskiej, który stał się symbolem postępu i wzorcem do naśladowania.
W ciągu 39 lat pracy stworzył kompleks organizacji, których celem było zaspokojenie materialno-duchownych potrzeb mieszkańców Liskowa. Śmiało możemy o tym poczytać w pamiętnikach, które są kwintesencją bogatego dorobku księdza Prałata Wacława Blizińskiego i z pewnością stanowią dokument historyczny przeobrażeń dokonanych w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Publikacja nie tylko przybliża wartości i idee prezentowane przez księdza Prałata Wacława Blizińskiego, ale stanowi źródło bogatych doświadczeń, z których w innych uwarunkowaniach społecznych, gospodarczych i społecznych korzystają następne pokolenia.
Zgłębiając historię Liskowa, trudno pozostać obojętnym wobec nieprzeciętnej osobowości księdza Prałata Wacława Blizińskiego - założyciela instytucji spółdzielczych, kulturalnych i oświatowych, który za całokształt pracy społecznej na szczeblu krajowym i ponadlokalnym oraz bohaterstwo władze Rzec­zypo­spol­itej­ odznaczyły pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.
Całe piękno życia księdza Prałata Wacława Blizińskiego, jednego z niewielu duchownych zaangażowanych w sprawy wsi w Królestwie Polskim, tkwi w zrozumieniu problemów, jakie wraz ze wspierającymi go działaczami społecznymi napotykał w tak trudnym okresie międzywojennym. O tych prekursorskich działaniach możemy poczytać w wielu wydawnictwach oraz uzupełnić wiedzę poprzez zapoznanie się z pamiątkami zgormadzonymi w Szkołach Podstawowych w Liskowie, Gminnej Bibliotece Publicznej w Liskowie, Gminnym Ośrodku Kultury w Liskowie, organizacjach i instytucjach oraz od 2020 roku w Regionalnej Izbie Pamięci w Liskowie.
Ponieważ w 2020 roku przypadają obchody rocznic 150 lat urodzin oraz 120 lat przybycia do Liskowa poczytujemy za powinność uczcić pamięć księdza Prałata Wacława Blizińskiego i złożyć hołd zasłużonemu człowiekowi, który tak wiele dobrego zrobił dla liskowian i Liskowa.


Ks. W. Bliziński .jpg Ks. W. Bliziński
jpg, 21 KiB, 800x400
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Lisków GBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo