06.09.2021X. Narodowe Czytanie w Bibliotece Publicznej w Bralinie

hh.jpg

Biblioteka Publiczna w Bralinie włączyła się w X. edycję ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”. W tym roku wybraną lekturą był dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.

Fragmenty dramatu przytoczyła aktywna animatorka życia kulturalnego w naszym regionie – Aleksandra Jokiel wraz z córką Zofią.

Akcja obchodzona jest pod patronatem Pary Prezydenckiej.

DSC_7764.jpg DSC_7764
hh.jpg hh