09.12.2021Spotkanie światów

Jesienne, nastrojowe i wzruszające „Spotkanie światów”, czyli wieczór poezji Anny Lekarczyk połączony z wystawą malarstwa Agaty Wrony oraz występem muzycznym Oliwii Drąg, Julii Marek i Ryszarda Streb.
W niedzielne popołudnie 28.11.2021 roku, oglądając obrazy Agaty Wrony słuchaliśmy ich poetyckiej interpretacji autorstwa Anny Lekarczyk. Organizatorami wydarzenia byli Wójt Gminy Olesno, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie i Stowarzyszenie „Wokół Kultury”. Oficjalnego rozpoczęcia spotkania, otwarcia wystawy oraz odczytania i wręczenia adresów okol­iczn­ości­owyc­h dokonali Sekretarz Gminy Olesno Janusz Plata oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec.

Na czym polegała koncepcja „spotkania światów”? Otóż myśl po nadaniu barwy i kształtu stała się obrazem. Próba interpretacji obrazu przerodziła się w wiersz. Poezja stała się inspiracją muzyczną zapisaną w nutach. W ten sposób świat słowa, obrazu i muzyki stworzyły spójną całość osnutą wokół rozważań nad życiem, jego kruchością i ulotnością.

Część wierszy została zaprezentowana przez recytatorów: Oliwię Trójniak, Wojciecha Węgla, Tomasza Kądzielawę i Katarzynę Chrobak-Wdowikowską. Pozostałe wiersze przedstawione były w formie utworów muzycznych skomponowanych i wykonanych przez Oliwię Drąg. Całości towarzyszył występ wokalny Julii Marek przy akompaniamencie pianisty Ryszarda Streb. Wieczór obfitował w głębokie przemyślenia i silne wzruszenia, a zakończył się w pełni zasłużonymi owacjami na stojąco. Po części oficjalnej zgromadzeni goście zostali zaproszeni na bankiet przygotowany przez Annę Lekarczyk, Agatę Wronę i ich rodziny i przyjaciół, a także przez pracowników i sympatyków biblioteki.

Artystki, których osiągnięcia prezentowane były podczas spotkania, to kobiety o niesamowitej wrażliwości.

Ania Lekarczyk, która debiutowała jako poetka, to pracująca i studiująca żona oraz mama 5 dzieci. To kobieta, na której twarzy zawsze gości ciepły uśmiech, nawet, gdy rzeczywistość wokół zupełnie do tego nie nastraja. Podczas organizacji spotkania okazało się, że cechuje ją również niezwykła determinacja i wytrwałość w dążeniu do celu.

Z kolei Agata Wrona to osoba obdarzona wyjątkowym talentem, który ciągle rozwija, i którym chętnie dzieli się z innymi. Jej twórczość znana jest szeroko w gminie i powiecie. Agata jest mamą 3 dzieci, prowadzi zajęcia artystyczne dla podopiecznych Siemacha w Odporyszowie, a dodatkowo wraz z mężem Maćkiem prowadzi kawiarnię Bohemian Cafe, która znajduje się na pierwszym piętrze biblioteki.

DSC_0001.jpg DSC_0001
jpg, 6.8 MiB, 6000x4000