30.11.2022Podsumowanie „Ballad i romansów” naszych współczesnych

W listopadzie ubiegłego roku Biblioteka Biecz pozyskała środki z rządowego programu uruchomionego na okoliczność dwusetnej rocznicy wydania Mick­iewi­czow­skic­h „Ballad i romansów”. Pozyskała tym samym 16000 złotych dofinansowania do działań kulturalnych upam­iętn­iają­cych­ to dzieło, od którego historia polskiego romantyzmu się rozpoczęła. Całkowity koszt projektu wyniósł 21000 złotych. Kwotę 5000 złotych wkładu własnego zabezpieczyła Gmina Biecz. Dzięki temu udało się zaplanowane w projekcie ‘”Ballady i romanse” nasze współczesne’ wydarzenia uskutecznić.

We wrześniu i w październiku tego roku w bieckiej bibliotece odbył się cykl wydarzeń kulturalnych skierowanych do młodzieży oraz dorosłych, mających na celu nie tylko przypomnienie tekstów Mickiewicza, ale także wejście w dialog z romantyzmem i pokazanie, co współcześnie tej epoce estetyczno-ideowo-literackiej zawdzięczamy.

W ramach działań projektowych odbył się literacki panel dyskusyjny z Ignacym Karpowiczem wokół jego głośnej książki „Balladyny i romanse”. Rozmówcy poruszali się w obszarze rozważań na temat trwałości romantycznej tradycji. Inną formą, bardziej edukacyjną, stały się wykłady naukowe, których Biblioteka zorganizowała aż trzy. Jeden z nich, na temat wpływu „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza na późniejszą poezję romantyczną, zarówno krajową, jak i emigracyjną, wygłosił Profesor Marek Stanisz, historyk literatury z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dwa kolejne natomiast, o współczesnych literackich odniesieniach do uniwersum Mick­iewi­czow­skic­h „Ballad i romansów”, przestawił dr Jacek Lech, lite­ratu­rozn­awca­ oraz pracownik bieckiej książnicy. Bardzo ciekawą formą kontaktu młodzieży z pisaniem były warsztaty creative writing, przygotowane i przeprowadzone przez dziennikarkę i blogerkę Georginę Gryboś-Szczepanik, odbiorcami których była młodzież uczęszczająca do bieckiego LO. Ale to nie wszystko… Koncert „Balladowo i romantycznie Kuby Michalskiego stał się muzycznym hołdem dla Adama Mickiewicza. Artysta zaprezentował swój autorski program poetycko-muzyczny wpisujący się w uniwersum „Ballad i romansów”. Tego też wieczoru, 16 września miał miejsce również wernisaż wystawy „Za/świat ballad Adama Mickiewicza”. Ponadto Biblioteka Biecz ogłosiła dwa konkursy, adresowane do uczniów dwóch ostatnich klas szkoły podstawowej oraz szkół średnich, w których mogli oni wykazać się kreatywnością oraz wiedzą o balladach Mickiewicza.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury


Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Biblioteka Biecz

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo