31.01.2024Dziedzictwo cywilizacji - Antyk

Czym jest cywilizacja antyczna dla współczesnego człowieka?! Czy jest to zbiór starych, często zapomnianych wartości, czy też źródło mogące inspirować i przekazywać człowiekowi prawdę o sobie samym jak też o świecie w którym żyje.
Słowo cywilizacja (pochodzi z języka francuskiego: civilisation) wywodzi się od pochodzących ze starożytnego Rzymu słów: civis i civilitas, oznaczających rzymskiego obywatela, nienagannie wychowanego i biorącego udział w życiu publicznym.*

W przypadku naszej wystawy chcieliśmy przedstawić wpływ cywilizacji antycznej, a więc dorobku starożytnej Grecji i starożytnego Rzymu na współczesnych twórców kultury.

Wśród przestawionych zbiorów należy zwrócić uwagę na prezentowaną na CD monumentalną muzykę do filmu „Gladiator” skomponowaną przez Hansa Zimmera i Lisę Gerrard, czy też nagrodzoną Nagrodą Nobla powieść Henryka Sienkiewicza „Ouo Vadis?” czytaną przez Piotra Fronczewskiego. Młodych czytelników mogą zainteresować gry planszowe z serii „7 cudów świata” takie jak: „Armada” i „Pojedynek”, które pozwalają graczom osobiście uczestniczyć w rozwoju cywilizacji antycznej w różnych jej aspektach. Dzięki nośnikom takim jak CD i DVD zyskują dzieła, twórcy i bohaterowie antyczni nadając nowy wymiar współczesnej kulturze, która w ten sposób może czerpać z dorobku i dziedzictwa cywilizacyjnego antyku.

Serdecznie zapraszamy!

*Encyklopedia Popularna PWN. Warszawa: PWN, 1980.- s.142