26.05.2015Tydzień Bibliotek w MBP w Mielcu

W Bibliotece odkryjesz co naprawdę potrafisz!

Biblioteka to miejsce przenikania się literatury, sztuki, edukacji, kultury oraz miejsce, gdzie w szczególny sposób akcentuje się różnorodne rocznice.
W związku z tym, że rok 2015 jest obchodzony jako Rok Polskiego Teatru Publicznego oraz z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek – Miejska Biblioteka Publiczna w Mielcu zaproponowała młodym Czytelnikom udział w atrakcyjnych warsztatach literacko-plastycznych.
Warsztaty poprowadziła mielczanka, obecnie mieszkająca poza naszym miastem, ale czująca doń olbrzymi sentyment, Natalia Talarek. Natalia jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Wydziału Grafiki i Malarstwa i Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Współpracowała z łódzkimi wydawcami książek dla dzieci i młodzieży, m. in. z Akapit Press i Literaturą, tworząc projekty graficzne książek i ilustracji.
W Mielcu postanowiła przybliżyć tajniki wykonywania kukiełek-pacynek z tego, co kto ma pod ręką oraz masek z użyciem bandaża gipsowego.

Zajęcia warsztatowe polegające na wykonywaniu pacynek odbyły się w Filii nr 6 Oddział dla Dzieci przy ul. Tańskiego 4a oraz w Wypożyczalni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej przy ul. Kusocińskiego 2.

Maski, które ozdabiały dzieci na zajęciach w Filii nr 7 przy ul. Zygmuntowskiej 14, wzbudziły bardzo wiele emocji i okazały się niezwykle atrakcyjne.
maski.jpg

Dzięki takim zajęciom dzieci nauczyły się przede wszystkim, że cierpliwość jest wielką zaletą – aby powstała ładna, staranna praca należy w nią włożyć dużo serca i cierpliwości. I przede wszystkim należy spokojnie poczekać, aż wszystko odpowiednio się utrwali i wyschnie.
Prace, które wykonały dzieci w czasie warsztatów z Natalią Talarek zostały zabrane do domów i niestety nie możemy ich wyeksponować w naszych Bibliotekach.
Pozostają tylko pamiątkowe zdjęcia i dobre emocje, które przekazywała Natalia Talarek uczestnikom warsztatów.
Zdjęcia i szersza relacja na stronie MBP SCK w Mielcu

Hece w Bibliotece czyli spotkanie z Wiesławem Drabikiem

Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprosiła swoich czytelników do udziału w konkursie Co zaciekawiło i rozbawiło mnie w bajkach Wiesława Drabika, którego rozstrzygnięcie nastąpiło 13 maja 2015 podczas Tygodnia Bibliotek.
Dodatkową nagrodą dla laureatów konkursu było spotkanie z autorem w dniu 21 maja 2015 roku. Wiesław Drabik jak zawsze w niezwykle dowcipny i zabawny sposób poprowadził spotkanie opowiadając dzieciom o swoich książeczkach, o tym, jak doszło do tego, że zmienił zawód i zaczął pisać dla dzieci, opowiadał wiele ciekawych historii o swoich książkowych bohaterach i o tym, co go inspiruje i skąd czerpie pomysły do wymyślania coraz to nowych historii.
Więcej informacji i zdjęcia na stronie MBP SCK w Mielcu

Lekcja hiszpańskiego i drzewo marzeń

W Wypożyczalni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej w środę 13.05.2015 r. odbyła się "hiszpańska" lekcja biblioteczna przeprowadzona przez panią Agatę Kołacz, lektorkę języka hiszpańskiego ze szkoły Cambridge For You. Pani Agata rozpoczęła zajęcia z drugoklasistami ze Szkoły Podstawowej Nr 3 od nauki prostych słów po hiszpańsku.
Potem dzieci uczyły się tańczyć paso doble.
Wiersz Juliana Tuwima pt. Dyzio marzyciel posłużył do rozmów i odpowiedzi na zadawane pytania np. Czym jest marzenie? Jakie marzenia miał Dyzio? Jaki marzenia mają dzieci? Czy warto mieć marzenia?
Następnie dzieci brały udział w zabawie Kuferek marzeń.

Szersza relacja na stronie MBP SCK w Mielcu

Dzień dla Rodziny w Tygodniu Bibliotek

15 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rodziny.
Po raz pierwszy program na spędzenie dnia z najbliższymi w Bibliotece zaproponowała Wypożyczalnia Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. Tak się złożyło, że Dzień dla Rodziny zamykał obchody Tygodnia Bibliotek w Wypożyczalni.

Piątkowe spotkanie rozpoczęło się od
* lekcji bibliotecznej dla 3-latków z PM nr 13. Najmłodsi czytelnicy mogli pokrótce zapoznać się z zasadami korzystania ze zbiorów biblioteki, dbania o książki oraz zobaczyć nowości książkowe. Dzieci wysłuchały opowiadania o Kaczorku Głodomorku Katarzyny Campbell
* Z kolei od 11:00 do 14:00 dzieci miały możliwość wysłuchania różnych opowiadań Renaty Piątkowskiej, Danuty Gellner oraz najbardziej popularnych baśni czytanych przez panie bibliotekarki Jolantę Tyrpę, Agatę Trelę i Małgorzatę Wardzińską pracujące na co dzień w innych agendach mieleckiej Biblioteki.
* Po południu z kolei dzieci z paniami bibliotekarkami wyklejały wazon z kwiatami dla swoich Rodziców z okazji zbliżającego się ich święta. Można go podziwiać na wystawie w WLDiM przy ulicy Kusocińskiego. Każdy przychodzący do Biblioteki czytelnik mógł w tym dniu przykleić kuleczkę-marzenie na drzewie marzeń.
* Dzieci miały możliwość poznania toru recyklingowo-sensorycznego, którego istotą jest wykorzystanie już kiedyś użytych przedmiotów, połączenia odpadów w celu integrowania u dzieci różnych zmysłów: słuchu, wzroku, węchu, dotyku i smaku.

Zgodnie z tegorocznym hasłem akcji promującej Tydzień Bibliotek Wybieram bibliotekę Wypożyczalnia Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej przy ulicy Kusocińskiego 2 okazała się miejscem interesujących spotkań, imprez kulturalnych i inspirujących przedsięwzięć. Zadowoleni i obdarowani drobnymi upominkami czytelnicy wyrazili chęć uczestnictwa w podobnych spotkaniach.
Szersza relacja z tej całodniowej imprezy na stronie MBP SCK w Mielcu

To tylko wybór z imprez, które odbyły się w mieleckich bibliotekach w dniach 8-15 maja 2015 r.


drabik.jpg drabik
jpg, 62 KiB, 300x225
maski.jpg maski
jpg, 225 KiB, 848x638
rodzina.jpg rodzina
jpg, 72 KiB, 300x225
pacynki.jpg pacynki
jpg, 63 KiB, 300x225
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Mielec MBP SCK

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo