08.02.2016„Europejczyk rodem z Tarnowa” – 110. rocznica urodzin Romana Brandstaettera

W holu Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie można obejrzeć wystawę poświęconą życiu i twórczości Romana Brandstaettera – wybitnego polskiego pisarza, poety, dramaturga, tłumacza i znawcy Biblii pochodzącego z Tarnowa. Ekspozycja została przygotowana z okazji 110. rocznicy urodzin pisarza.
Roman Brandstaetter urodził się w 1906 r. w Tarnowie w żydowskiej rodzinie inteligenckiej. Jego dziadek, Mordechaj Dawid Brandstaetter, był właścicielem tłoczni oleju lnianego w Tarnowie.
Brandstaetter ukończył szkołę powszechną oraz Gimnazjum Męskie w Tarnowie. Studiował filozofię i filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako student zadebiutował w „Kurierze Literacko-Naukowym” w 1926 roku. Następnie wyjechał na stypendium do Paryża, gdzie w 1932 r. zdobył tytuł doktora filozofii. Po powrocie zamieszkał w Warszawie i przez rok pracował jako nauczyciel języka polskiego. Podjął też pracę literacką oraz publicystyczną. Kiedy wybuchła II wojna światowa wyjechał do Jerozolimy, gdzie nawrócił się na katolicyzm. To przeżycie opisał później w opowiadaniu „Noc biblijna”, zamieszczonym w zbiorze ”Krąg biblijny”. Chrzest przyjął w Rzymie w 1946 r. Po powrocie do Polski zamieszkał w Poznaniu, gdzie otrzymał posadę kierownika literackiego Teatru Polskiego, a następnie Teatru Wielkiego. Zmarł w 1987 r.
Jego twórczość literacka to zarówno utwory dramatyczne, prozatorskie, jak i poetyckie. Najbardziej znane dramaty Brandstaettera to m.in. „Kupiec warszawski”, „Ludzie z martwej winnicy”, „Upadek kamiennego domu”, „Dramat księżycowy”, „Nie będziesz zabijał” czy „Dzień gniewu”. Znaczące tomiki poetyckie autora to: „Pieśń o moim Chrystusie”, „Hymny Maryjne”, „Księga modlitw starych i nowych”, „Hamlet i łabędź”, „Skarb w dłoni żebraka”. Jego najważniejszym utworem prozatorskim jest czterotomowa powieść „Jezus z Nazaretu”.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy oraz do zapoznania się z publikacjami pisarza oraz opracowaniami jego twórczości dostępnymi w naszych zbiorach.
IMG_3172.jpg IMG_3174.jpg IMG_3175.jpg

IMG_3172.jpg IMG_3172