14.12.2016Promocja książki ks. Sławomira Kęszki, pt. „Eucharystia w KL Dachau” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Liskowie

Ks. Kęszka.jpg
25 listopada 2016r. uczniowie Szkół Podstawowych i Gimnazjum w Liskowie oraz uczniowie Zespołu Szkół nr 1 wraz z wychowawcami uczestniczyli w promocji książki autorstwa ks. Sławomira Kęszki. Publikacja jest wspomnieniem tragicznych wydarzeń hitlerowskiej agresji we wrześniu 1939r. Ofiarami działania byli księża – więźniowie obozu koncentracyjnego w Dachau. Autor opowiedział słuchaczom o życiu w obozie, o niebywałej ofierze człowieka dla drugiego człowieka, o miłości do bliźniego, zacieraniu historii, czasami nie wiadomo dla jakiej idei. Wzruszająca opowieść, w której ks. Sławomir przywołał, m.in. ks. A. Pawłowskiego, ks. S. W. Frelichowskiego, ks. abpa K. Majdańskiego, o. Maksymiliana Marię Kolbego zakończyła się apelem do młodych ludzi o pokój na świecie, bo świat właśnie w młodych upatruje siłę do walki ze złem i poszukiwania prawdy o losach przodków.
Uzupełnieniem promocji książki była wystawa, pod nazwą: „Miejsce dziękczynienia za cud ocalenia” Na poszczególnych planszach w kolorze brunatnej czerwieni przechodzącej w czerń, które symbolizowały drogę męczeństwa widniały napisy:
OD KOLEGIATY DO BAZYLIKI
EKSTERMINACJA DUCHOWIEŃSTWA
OBÓZ KONCENTRACYJNY W DACHAU
KAPLICA OBOZOWA W DACHAU
CUD OCALENIA
DZIĘKCZYNNE PIELGRZYMOWANIE

W spotkaniu uczestniczyło ok. 200 uczniów pod opieką nauczycieli: Małgorzaty Kidoń, Sławomira Przybyłka, Urszuli Nosal, Renaty Gawron, Ewy Helman, Grzegorza Gruszki, Beaty Marciniak, Magdaleny Lipińskiej, Agnieszki Wojciechowskiej, Zofii Pietruchy. Wystawę obejrzało także wielu Czytelników Gminnej Biblioteki. Wszystkim serdecznie dziękujemy za zainteresowanie i udział w lekcji historii.

Ks. Kęszka.jpg Ks. Kęszka