Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Jerozolimska 29
97-300 Piotrków Trybunalski
51.40952 19.70141
WYDARZENIE
2017-2-18
T17:00
06.02.2017Jego oczami - spotkanie z Kazimierzem Tischnerem
[awatar]
Piotrków MBP

W sobotę, 18 lutego 2017 r. o godz. 17.00, zapraszamy na spotkanie z Kazimierzem Tischnerem, bratem ks. prof. Józefa Tischnera i Szymonem Wróblem, autorem filmu dokumentalnego i książki „Jego oczami”. Spotkanie odbędzie się w Czytelni dla dorosłych MBP, ul. Jerozolimska 29.

W tym roku mija 17 lat od śmierci ks. Józefa Tischnera, autora „Etyki Solidarności”, dusz­past­ersk­iego­ autorytetu dla wielu pokoleń młodych Polaków, księdza który potrafił dowcipem rozwiązywać poważne spory. Zapraszamy więc do spojrzenia na świat „Jego oczami”.

W książce „Jego oczami” znajdują się rozmowy z przyjaciółmi ks. Profesora, długa i szczera rozmowa z jego bratem, który stał się głównym bohaterem filmu, świadectwa i refleksje młodych ludzi, ale i opis kulis pracy na planie filmowym.

We wstępie do książki prof. nadzw. dr hab. Katarzyna Pokorna-Ignatowicz napisała:

„Książka opowiada o Księdzu Profesorze Józefie Tischnerze, ale nie o jego naukowych dokonaniach, ale jako o człowieku: bracie, koledze, przyjacielu, wykładowcy filozofii, miłośniku góralszczyzny, publicyście „Tygodnika Powszechnego”, przewodniku duchowym górali i akademickiej młodzieży w Krakowie. Wspominają go ci, dla których był bliską osobą, ważną częścią ich życia. Ks. prof. Tischner bez wątpienia był wybitnym naukowcem, teologiem i filozofem, którego twórczość naukowa stanowi piękną kartę w historii polskiej myśli filozoficznej, ale jego fenomen polegał na tym, że potrafił skomplikowaną materię filozoficzną i teologiczną przedstawiać w sposób zrozumiały, i dla studentów, i dla swoich sąsiadów górali, i dla widzów, bo i jego telewizyjne felietony cieszyły się dużą popularnością. Potrafił ciekawie i prostym językiem mówić o spawach ważnych, potrafił też słuchać i prowadzić dialog z osobami o odmiennych poglądach, każdym słowem i gestem okazując im zainteresowanie i szacunek, jak na człowieka dialogu przystało. Mówił o wolności, która jest „trudnym darem” i nie jest łatwo ani z niej odpowiedzialnie i dobrze korzystać, ani zaakceptować fakt, że wolność oznacza prawo wyboru oraz różnorodność i odmienność, również poglądów. Mówił o potrzebie zaufania do innych i życzliwości, „która rodzi życzliwość”, o różnych drogach dochodzenia do prawdy i prawie do szukania własnej drogi”.

Spotkanie poświęcone pamięci Księdza Profesora zostało także zorganizowane dla upamiętnienia naszego tragicznie zmarłego kolegi, Przemka Skrobka, który wszystkich zarażał Tischnerem.


plakat.jpg plakat
jpg, 91 KiB, 638x896
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Piotrków MBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo